Płaskostopie u dzieci: co to jest i jak go uniknąć

Płaskostopie u dzieci: co to jest i jak go uniknąć

Ostatnia aktualizacja: 28 lutego, 2019

Płaskostopie u dzieci jest znacznie powszechniejsze, niż mogłoby się wydawać. Sytuacja nie jest powodem do niepokoju, ponieważ istnieją dość skuteczne rozwiązania. Jednak w niektórych przypadkach może być konieczna operacja.

Na szczęście w większości przypadków płaskostopie u dzieci nie przeszkadza w normalnym wykonywaniu codziennych czynności bez operacji.

Płaskostopie oznacza, że podczas stania pod stopą nie formuje się podłużny łuk. Zdrowe dziecko chodząc, opiera o podłoże palce stóp, piętę i zewnętrzną stronę stopy. Dziecko mające płaskostopie opiera o podłoże całą stopę, w tym jej wewnętrzną stronę.

Nie istnieje konkretny pomiar, który pozwoliłby określić „normalną” wysokość, jaką powinien mieć łuk stopy. W rzeczywistości u jednej piątej populacji nie tworzy się wyraźny łuku podczas stania.

Jeśli dana osoba nie odczuwa bólu, a łuk pojawia się, gdy osoba stoi na palcach, ten stan jest uznawany za normalny. Nazywa się to płaskostopiem elastycznym. Nie wymaga leczenia, dopóki dziecko nie odczuwa bólu ani dyskomfortu.

Płaskostopie sztywne

W tym przypadku płaskostopie u dzieci jest uważane za patologię. Stan ten jest rzadkością i polega na nieprawidłowym zespoleniu kości stóp, powodującym wady rozwojowe.

Płaskostopie sztywne oznacza, że stopa zawsze jest spłaszczona, niezależnie od położenia i ruchu. Łuk nigdy się nie pojawia, bez względu na warunki. W związku z tym płaskostopie sztywne może powodować ból.

Jest to skomplikowany stan, który może prowadzić nawet do nieprawidłowej postawy dziecka. Lekarze diagnozują stan za pomocą rentgena.

Terapia tego typu płaskostopia obejmuje zarówno fizjoterapię, jak i wkładki. Ma to na celu zmniejszyć ból. W skrajnych przypadkach lekarze zalecają interwencję chirurgiczną.

Płaskostopie u dzieci a wzrost

Dzieci w wieku od 3 do 4 lat, podczas stania stawiają całą stopę na ziemi. Na tym etapie rozwoju płaskostopie jest w rzeczywistości stanem normalnym, ponieważ łuk w ich stopie jeszcze nie jest uformowany.

Dziecko wspina się na krzesło

Kiedy dziecko zaczyna samodzielnie stać i chodzić, lekarz może postawić diagnozę. To jest etap dzieciństwa, kiedy małe dzieci zaczynają odkrywać świat swoimi stopami. Odbywa się to poprzez chodzenie, bieganie, skakanie, wspinanie się itp.

Podczas tego etapu mięśnie stóp stają się silniejsze. W tym samym czasie tkanka tłuszczowa na podeszwie stopy dziecka się zmniejsza, a łuk zaczyna się formować. Do czasu, gdy dziecko ma 5 lat, łuk jest już widoczny i z czasem coraz łatwiej go dostrzec.

Objawy płaskostopia u dzieci

W większości przypadków płaskostopie u dzieci nie jest bolesne. Poniżej znajduje się lista symptomów, które charakteryzują najpoważniejsze przypadki płaskostopia:

  • Łuki stóp Twojego dziecka są zniekształcone.
  • Twoje dziecko przewraca się podczas biegania itp., ponieważ jego kolana się stukają.
  • Twoje dziecko chodzi w dziwny sposób.
  • Kiedy dziecko chodzi lub ćwiczy przez dłuższy czas, skarży się na zmęczenie lub ból.
  • Pojawiają się skurcze.
  • Dziecko odczuwa ból w piętach, podudziach lub kolanach.

Dzieci w wieku od 3 do 4 lat, podczas stania stawiają całą stopę na ziemi. Na tym etapie rozwoju płaskostopie jest w rzeczywistości stanem normalnym, ponieważ łuk w ich stopie jeszcze nie jest uformowany.

Jak można skorygować płaskostopie u dzieci?

Pouczając dziecko, aby wykonało poniższe ćwiczenia, możesz pomóc mu uniknąć płaskostopia. Każda z tych prostych czynności pomoże wzmocnić mięśnie stóp Twojego malucha:

  • Najpierw chodź na palcach, a potem po piętach.
  • Postaw obie stopy razem, a następnie podnieś i opuść piętę.
  • Chodź boso po nierównych powierzchniach, takich jak piasek, dywan, kamienie itp.
  • Rysuj kręgi w powietrzu za pomocą palców.
  • Chwytaj przedmioty – ołówki, kulki itp. – za pomocą stóp.
buty

Zalecenia dla rodziców

Aby zapobiec utrwalaniu się zmiany, jaką jest płaskostopie u dzieci, fizjoterapeuci zalecają, aby:

  1. Kontrolować wagę dziecka i unikać otyłości.
  2. Regularnie wykonywać w domu proste ćwiczenia. Warto zadbać, aby ćwiczenia te były zabawne, aby Twoje dziecko było konsekwentne w ich wykonywaniu i się nie znudziło.
  3. Pozwolić dziecku chodzić boso po różnych powierzchniach.
  4. Zachować szczególną ostrożność, jeśli chodzi o wybór butów dziecka.

Jeśli chodzi o ten ostatni punkt, ważne jest, aby obuwie Twojego dziecka spełniało wymagania zalecane przez specjalistów, tj.:

  • Obuwie powinno być wygodne, elastyczne i lekkie, aby stopy dziecka poruszały się swobodnie.
  • Obuwie Twojego dziecka powinno swobodnie przylegać do jego stóp.
  • Materiał, z którego wyprodukowano buty, powinien być oddychający, aby nie dopuścić do powstania grzybicy.
  • Buty powinny chronić stopy dziecka przed zwichnięciami i innymi obrażeniami.

Chociaż płaskostopie u dzieci nie jest poważnym stanem, jest to coś, czego można i należy unikać. Dzięki zastosowaniu się do prostych wskazówek, takich jak te wspomniane powyżej, w większości przypadków rodzice mogą zapobiegać płaskostopiu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.