Czy pozwolić dziecku chodzić boso w domu? Za i przeciw

Czy pozwolić dziecku chodzić boso w domu? Za i przeciw
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 18 lipca, 2018

Na pytanie, czy pozwolić dziecku chodzić boso w domu większość rodziców wyraża sprzeciw. Czy jest on uzasadniony, czy może chodzenie boso korzystnie wpływa na rozwój dziecka? W tym artykule postaramy się rozwiać wątpliwości, czy pozwolić dziecku chodzić boso w domu. 

Tak jak zakładamy ubrania, aby chronić się przed zimnem, używamy obuwia, aby ułatwić sobie życie, a także ze względu na ochronę, jaką zapewnia ono naszym stopom. Dzieci na ogół nie zastanawiają się dwa razy nad zdejmowaniem butów i ściągają je, gdy tylko wrócą do domu, po czym chodzą boso. Robią to nieustannie, a ich wyjaśnienie jest proste: obuwie denerwuje i pozbawia wolności.

Czy pozwolić dziecku chodzić boso w domu?

Eksperci zapewniają nas, że chodzenie boso po plaży jest bardzo dobre dla naszych stóp. To samo dotyczy domu. Jeśli masz wątpliwości, czy pozwolić dziecku chodzić boso w domu, przeczytaj poniższe argumenty przemawiające za tym, że jest to dobre.

Być może Cię to zaskoczy, ale wbrew temu, co myślisz, chodzenie boso jest bardzo korzystne dla zdrowia dziecka!

1. Zdrowe stopy

Osoby chodzące boso często mają zdrowsze stopy niż osoby często noszące buty. Wynika to z faktu, że buty stanowią idealne warunki do rozwoju grzybów i bakterii. Są ciepłe, wilgotne i ciemne. Obcisły but uciska palce u stóp, co może mieć wpływ na skórę, a także powodować bolesne infekcje.

2. Silniejsze stopy

Kiedy dziecko chodzi lub biega w butach, jego stopy są chronione. Jednakże, gdy chodzi bez butów, wszystkie kości jego stóp, a także miękkie tkanki mięśniowe, ścięgna i więzadła są odsłonięte.

Chłopiec bawi się boso

Chodzenie boso wzmacnia te obszary, a także ogólnie wzmacnia stopy. Kolejną zaletą jest to, że chodzenie boso może poprawić postawę.

3. Pomaga zachować równowagę

Chodzenie boso pomaga dzieciom rozwijać dobrą postawę, a także zwiększa równowagę. Naukowcy odkryli, że małe dzieci trzymają głowę wyżej, gdy chodzą boso.

Chodzenie boso wzmacnia i poprawia zwinność stóp, kostek, nóg, kolan, bioder, ścięgien podkolanowych i mięśni pośladkowych. Pamiętaj, że wszystkie te części ciała rosną w tym wieku.

Dzieje się tak, ponieważ chodzenie boso pozwala dzieciom odczuwać profil podłoża, po którym chodzą. Tym samym łatwiej im dostosować ruchy, ponieważ mają bardziej bezpośredni kontakt z podłogą.

4. Rozwija świadomość ciała

Chodzenie bez butów sprzyja nawiązaniu bardziej bezpośredniej więzi z otoczeniem, jednocześnie zwiększając u dziecka świadomość ciała. Kiedy dzieci chodzą boso, rozwijają siłę mięśni, orientację przestrzenną, równowagę oraz koordynację.

Buty stanowią idealne warunki do rozwoju grzybów i bakterii. Są ciepłe, wilgotne i ciemne.

5. Rozwija zmysły

Jeśli dzieci noszą buty lub skarpetki, czują się tak samo bez względu na to, po jakiej powierzchni chodzą. Chodząc boso, powierzchnie takie jak zimne kafelki w łazience lub trawa w ogrodzie odczuwają w odmienny sposób. Pozwalając stopom dziecka doświadczać tych wrażeń, dajesz mu możliwość rozwinięcia prawdziwej świadomości otoczenia.

6. Pomaga w nauce chodzenia

Co zaskakujące, buty mogą zakłócać sposób, w jaki dzieci uczą się chodzić. Kiedy zakładają buty z wyściełanymi podeszwami, częściej uderzają piętami o ziemię zamiast chodzić delikatnie. Ponadto buty mają przednią krawędź, która powoduje, że dzieci unoszą pięty nad ziemią.

Cała ta dodatkowa pomoc wpływa na sposób, w jaki rozwija się stopa. Powoduje to, że mięśnie, które odgrywają kluczową rolę w chodzeniu i bieganiu stają się słabsze. Więc jeśli zastanawiasz się, czy pozwolić dziecku chodzić boso, weź pod uwagę, że stwarza to doskonałą okazję do nauki chodzenia bez dodatkowej pomocy.

Czy pozwolić dziecku chodzić boso w domu - bose stopy dziecka

7. Poprawia układ nerwowy

Chodzenie boso stymuluje punkty akupunkturowe na stopach. To z kolei pomaga stymulować nerwy i żyły, poprawiając układ nerwowy. Ból wywołany przez żylaki, szczególnie u pacjentów z cukrzycą, można zmniejszyć poprzez regularne chodzenie boso.

Podsumowując, jeśli jesteś jednym z tych rodziców, którzy mają wątpliwości, czy pozwolić dziecku chodzić boso i ścigają swoje dziecko przez cały dzień, aby zmusić je do założenia obuwia, przemyśl to jeszcze raz! Chodzenie boso w domu jest bardzo korzystne dla rozwoju dziecka. Oczywiście jeśli jest zimno, możesz pozwolić mu nosić same skarpetki!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Alfaro, V. (2018). Todo comienza por un paso. Un compendio de lo que necesitas saber para que tus pies sean tu mejor aliado. Editorial Planeta.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.