Bóle wzrostowe u dzieci i nastolatków

Bóle wzrostowe u dzieci i nastolatków

Ostatnia aktualizacja: 10 grudnia, 2018

Jeśli zauważysz, że Twoje dziecko ciągle narzeka na ból, może to oznaczać bóle wzrostowe. W tym artykule przedstawimy wszystko, co musisz wiedzieć o tych dolegliwościach i jak sobie z nimi radzić.

Bóle wzrostowe są bardzo powszechne u dzieci i nastolatków podczas ich rozwoju. Na ogół objawiają się dyskomfortem w kończynach. Dzieci często narzekają, że czują pieczenie.

Zwykle ten rodzaj bólu występuje w nocy. Czasami ten silny dyskomfort może nawet obudzić Twoje dziecko.

Warto jednak zauważyć, że bóle wzrostowe mogą również wystąpić w ciągu dnia. Na szczęście zazwyczaj nie powodują problemów utrudniających wykonywanie codziennych czynności.

Główne przyczyny nadal pozostają nieznane. Istnieje jednak kilka teorii. Na przykład wiele dzieci cierpiących na bóle wzrostowe jest bardzo gibkich lub ma płaskostopie.

W większości przypadków ból lub dyskomfort pojawia się i znika. Na ogół trudno dopatrzyć się jakiejkolwiek regularności w pojawianiu się bólu.

Jeśli dziecko czuje się nieswojo, zazwyczaj chce, aby rodzic wymasował bolesny obszar. Pomoże to również dostrzec różnicę między narastającymi bólami a ciężkimi stanami związanymi z kośćmi lub mięśniami.

Dzieci, które doświadczają silniejszego bólu, zwykle nie pozwalają nikomu dotknąć bolącego obszaru. Jeśli obawiasz się, że Twoje dziecko ma poważny problem, natychmiast skonsultuj się z lekarzem.

Bóle wzrostowe - chłopiec płacze z bólu

Jakie konsekwencje powodują bóle wzrostowe

Głównie bóle wzrostowe pojawiają się w nogach, goleniach, łydkach, po wewnętrznej stronie kolan lub w udach. Mogą wpływać na obie strony ciała.

Musisz jednak zachować spokój. Chociaż Twoje dzieci mogą odczuwać wiele bólu, nie ma jest on spowodowany przez uszkodzenia kości czy mięśni. Istnieją proste sposoby łagodzenia bólów wzrostowych.

Pamiętaj też, że ból może pojawić się w ciągu dnia lub nocy. Czas trwania dyskomfortu wynosi zwykle od 10 do 30 minut. Czasem może jednak przedłużyć się godziny.

Jeśli chodzi o stopień bólu, może być bardzo łagodny lub intensywny. Bóle wzrostowe występują z przerwami. Niektóre dzieci mogą chodzić bez bólu przez kilka dni lub miesięcy. Z drugiej strony, niektóre dzieci mogą doświadczać dyskomfortu każdego dnia.

Jeśli chcesz złagodzić ból, jaki odczuwa Twoje dziecko, uspokój je, że ból ustąpi. To nie jest trwały ból. W tym samym czasie masuj bolące miejsca specjalnymi olejkami. Może to pomóc złagodzić ból i sprawić, że dziecko poczuje się lepiej.

 Bóle wzrostowe występują z przerwami. Niektóre dzieci mogą chodzić bez bólu przez kilka dni lub miesięcy. Z drugiej strony, niektóre dzieci mogą doświadczać dyskomfortu każdego dnia.

Objawy bólów wzrostowych u dzieci i młodzieży

Jeśli zauważysz któryś z poniższych objawów u swoich dzieci, pamiętaj, że ich powodem mogą być bóle wzrostowe. Objawy bólów wzrostowych u dzieci i młodzieży są następujące:

  • Bóle mięśni w obu nogach, zazwyczaj w łydkach, za kolanami i w przedniej części ud.
  • Poruszanie nogami nie poprawia ani nie pogarsza bólu. To oznacza, że powodem bólu nie są problemy ze stawami.
Dziewczynka pokazuje na kolano podczas wizyty u lekarza
  • Ból pojawia się i znika. Pogarsza się w nocy i może minąć rano.
  • Dyskomfort jest wystarczająco intensywny, aby obudzić dziecko.
  • Dziecko czuje ból również w mięśniach ramion.
  • Możliwe bóle głowy.
  • Ból nie wpływa to na możliwość wykonywania codziennych czynności ani nie zmusza do utykania.

Wreszcie, pamiętaj, że przyczyna bólów wzrostowych nie jest do końca jasna. W rzeczywistości często błędnie uważa się, że przyczyną są rosnące kości.

Jednak kości rosną powoli, nawet w okresach przyspieszonego rozwoju. Ten stopniowy wzrost nie powinien powodować bólu.

Niektóre dzieci cierpią z powodu bólów wzrostowych przez wiele lat. Dobrą wiadomością jest to, że na ogół dyskomfort ten zanika w połowie okresu dojrzewania.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Margaret Evans, A., & Doreen Scutter, S. (2004). Prevalence of “growing pains” in young children. Journal of Pediatrics. https://doi.org/10.1016/j.jpeds.2004.04.045
  • Evans, A. M., Scutter, S. D., Lang, L. M. G., & Dansie, B. R. (2006). “Growing pains” in young children: A study of the profile, experiences and quality of life issues of four to six year old children with recurrent leg pain. Foot. https://doi.org/10.1016/j.foot.2006.02.006
  • Manners, P. (1999). Are growing pains a myth? Australian Family Physician.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.