Jak czyścić butelkę dziecka – praktyczne porady

Jak czyścić butelkę dziecka – praktyczne porady

Napisany przez Naí Botello

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

W tym artykule przedstawimy porady na temat tego, jak czyścić butelkę dziecka. Dowiedz się, jak prawidłowo czyścić butelkę Twojego maleństwa!

Butelka, z której pije Twoje maleństwo musi być prawidłowo czyszczona, aby nie stanowiła zagrożenia dla zdrowia Twojego dziecka. Pojawiło się jednak kilka mitów i niepoprawnych informacji dotyczących tego, jak czyścić butelkę dziecka.

Z tego powodu uważamy, że przedstawienie listy wskazówek i porad dotyczących tego, jak czyścić butelkę dziecka jest niezbędne, aby uspokoić matki i ułatwić codzienną opiekę nad dziećmi.

Aby odpowiednio zadbać o higienę, wystarczy prosta dbałość o szczegóły. Kompulsywne sprzątanie nie jest do niczego potrzebne!

Wskazówki, jak czyścić butelkę dziecka

Oczywiste jest, że prawidłowe czyszczenie butelki i smoczka jest niezbędne dla zdrowia Twojego dziecka. W pierwszych miesiącach życia układ odpornościowy dziecka jest szczególnie wrażliwy.

Wiele najpopularniejszych pomysłów na czyszczenie butelek zostało wykorzystanych przez różne firmy. Oferują one wiele opcji w zakresie sterylizatorów, szczotek, substancji czyszczących i tym podobnych rozwiązań. Jednak nie wszystkie z nich są przydatne, a nawet zalecane.

Dlatego chcemy rozwiązać ten problem i dać ci kilka wskazówek, jak czyścić butelkę dziecka. Będziesz zaskoczona, jak łatwo jest to zrobić i pozbyć się tego zmartwienia raz na zawsze.

Przekonasz się także, że nie musisz kupować drogich produktów, aby prawidłowo wyczyścić butelkę.

Czyszczenie wodą, mydłem i szczotką

Jest to najbardziej tradycyjna i skuteczna metoda czyszczenia. Najlepiej umyć butelkę niezwłocznie po tym, jak dziecko skończy jej używać. Daje to pewność, że żadne cząsteczki pożywienia nie zdążyły przywrzeć do butelki, co ułatwia czyszczenie.

Mama i dziecko, które pije z butelki

Zanim to zrobisz, najpierw dokładnie umyj ręce. Następnie użyj łagodnego lub rozcieńczonego mydła do czyszczenia butelki.

Będziesz także potrzebować gorącej lub ciepłej wody i specjalnej szczoteczki do czyszczenia butelki. Każda część butelki – w tym smoczek i pokrywka – powinny być myte za każdym razem.

Musisz zwrócić szczególną uwagę na gwint, smoczek i wszystkie krawędzie. W tych miejscach szczególnie łatwo przywierają resztki mleka, co może spowodować rozprzestrzenianie się bakterii.

„Najlepiej umyć butelkę niezwłocznie po tym, jak dziecko skończy jej używać. Daje to pewność, że żadne cząsteczki pożywienia nie zdążyły przywrzeć do butelki, co ułatwia czyszczenie”.

Najczęściej popełniane błędy przy czyszczeniu butelki

Proces czyszczenia butelki, choć prosty, może sprawiać problemy, jeśli nie uwzględnisz pewnych aspektów. Jeśli wiesz, jak czyścić butelkę dziecka i robisz to prawidłowo, ale potem popełniasz któryś z poniższych błędów, możesz spowodować, że dojdzie do zanieczyszczenia.

  1. Po umyciu butelki mydłem i wodą nie wycieramy jej ręcznikiem kuchennym, z którego korzystają wszyscy. Jak wiadomo, ręcznik to siedlisko bakterii. Najlepszym rozwiązaniem jest dokładne opróżnienie butelki z wody i wysuszenie jej przy użyciu chłonnego papierowego ręcznika jednorazowego.
  2. Dotykając różnych części butelki niemowlęcia, aby ją złożyć, musisz mieć absolutnie czyste ręce. W przeciwnym wypadku może dojść do zanieczyszczenia butelki.
  3. Upewnij się, że woda, której używasz do mycia butelki jest bezpieczna do picia. Jeśli w rejonie, gdzie mieszkacie występują problemy z czystością wody zalecamy mycie butelki przegotowaną wodą przynajmniej przez pierwszych sześć miesięcy życia dziecka.
Dziecko pije z butelki

Sterylizacja

Istnieją dwa sposoby sterylizacji butelki i wszystkich jej części. Albo za pomocą wrzącej wody, albo urządzenia elektrycznego zaprojektowanego specjalnie w tym celu.

Częstotliwość dezynfekcji i sterylizacji butelek została jednak zmieniona przez specjalistów. Znalazło to odzwierciedlenie w zaleceniach Światowej Organizacji Zdrowia i Amerykańskiej Akademii Pediatrii (AAP). Zapisy te określają, że nie istnieje rozróżnienie między sterylizacją a prawidłowym myciem butelki wodą, mydłem i szczotką.

Jeśli rodzice chcą mieć podwójną pewność co do higieny butelki ich dziecka, to właściwy moment na sterylizację jest przed pierwszym użyciem. Potem powinno się to robić tylko raz w tygodniu.

W przypadkach, gdy dziecko ma problemy ze zdrowiem lub urodziło się przedwcześnie, pediatra może udzielić innej porady.

Podsumowując – aby zadbać o odpowiednie higieniczne czyszczenie butelki dla dziecka, najlepiej użyć czystej wody, mydła i dobrej szczoteczki, która dotrze do wszystkich obszarów butelki. Ponadto dorośli zawsze powinni dbać o dobrą higienę rąk.

To może Cię zainteresować ...
Niedoświadczona mama – 11 najczęściej popełnianych błędów
Jesteś Mamą
Przeczytaj na Jesteś Mamą
Niedoświadczona mama – 11 najczęściej popełnianych błędów

Każda niedoświadczona mama popełnia błędy podczas wychowywania swoich dzieci. Proces uczenia się na błędach jest całkowicie zrozumiały, zwłaszcza j...


Treści zawarte na stronie Jesteś Mamą służą wyłącznie celom edukacyjnym i informacyjnym. W żadnym wypadku nie zastępują one diagnozy, porady lub leczenia u specjalisty. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.