Dziecko nagle przestaje oddychać – jak uratować jego życie

Dziecko nagle przestaje oddychać – jak uratować jego życie

Ostatnia aktualizacja: 10 lipca, 2018

Nikt nie chce, żeby do tego doszło, ale na wszelki wypadek powinnaś być przygotowana na tą dramatyczną sytuację. Dlatego też powiemy Ci, jak uratować życie dziecka, gdy nagle przestaje oddychać.

Najistotniejsza jest szybka analiza sytuacji i zachowanie spokoju. Jeśli dziecko lub niemowlę nagle przestaje oddychać, mogą stać za tym różne przyczyny. Musisz zrozumieć, w jakiej sytuacji zajmuje się dziecko i odpowiednio się zachować.

Przyczyny zaprzestania oddychania

Krztuszenie się

Niemowlę leżące między jabłkami, wkładające jedno jabłko do ust

Krztuszenie się to przypadkowe zatkanie górnych lub dolnych dróg oddechowych. Zazwyczaj dochodzi do niego, gdy dziecko je i nie pogryzie dokładnie jedzenia przed połknięciem.

Przedmioty, który zatykają drogi oddechowe to zazwyczaj duże kawałki, których dziecko nie jest w stanie pogryźć, na przykład duże kawałki mięsa lub owoców. Dlatego należy dawać maluszkowi jedzenie w małych kawałkach lub przeciery, póki nie nauczy się poprawnie gryźć.

Nie należy zapominać o jedzeniu, które ma ciągnącą się konsystencję, na przykład gumach lub żelkach. Nie są one polecane póki dziecko nie ukończy określonego wieku. Kolejna przyczyna krztuszenia się to połknięcie małego obiektu, dlatego trzeba zawsze uważać na to, co robi dziecko.

Topienie się

Topienie się ma miejsce, gdy dziecko nie może oddychać. Dzieje się tak, gdy drogi oddechowe, nos i/lub usta dziecka są zalane wodą. Ten rodzaj duszenia się zdarza się najczęściej w lato, kiedy rodzina spędza czas na plaży lub przy basenie.

Chwila nieuwagi podczas kąpieli w wannie w domu może również okazać się niebezpieczna. Musisz być świadoma, że nawet kilka centymetrów wody może stanowić zagrożenie.

Dlatego też należy zawsze pilnować dziecka.

Zapalenie płuc

Zapalenie płuc to poważna choroba zapalna. Często rozwija się po “źle leczonym” przeziębieniu. Początek zapalenia płuc zwiastuje zapalenie górnych dróg oddechowych z zapaleniem zatok i gorączką.

Następnie zapalenie schodzi niżej, do dolnych dróg oddechowych, co wywołuje zwężenie dróg oddechowych i przyspieszenie oddechu. Jeśli dziecko otrzyma odpowiednią opiekę lekarską, nie powinno mieć żadnych dodatkowych problemów zdrowotnych.

Pediatra przepisze antybiotyk i inhalator rozszerzający drogi oddechowe, by ułatwić dostęp powietrza. Dodaj do tego porządne nawadnianie i dacie radę przejść przez ten kryzys.

Zwężenie oskrzeli

Wywoływane przez zwężanie oskrzelików następujące w skutek ściśnięcia mięśni oskrzelowych, wywołujące problemy z oddychaniem. W tym przypadku powinnaś natychmiast udać się na ostry dyżur, bo dziecko może nie otrzymywać odpowiedniej ilości tlenu.

Zapalenie oskrzeli

Zapalenie oskrzeli to zapalenie dolnych dróg oddechowych.

Dochodzi do niego, gdy w oskrzelach znajdujących się nad płucami rozwija się infekcja. Zapalenie zaczyna się zazwyczaj od infekcji nosa lub gardła, która następnie schodzi na płuca.

W przypadku zapalenia oskrzeli pediatra przepisuje leki rozszerzające oskrzela i antybiotyki, które poprawiają dopływ powietrza i leczą infekcję.

Ręka trzymająca elektroniczny termometr, w tle płaczące niemowlę

Ostre zapalenie oskrzelików

Wydzielina w górnych drogach oddechowych często wywołuje kaszel. To naturalny mechanizm, którego ciało używa do usunięcia śluzu.

Czasem wydzielina dociera do dolnych dróg oddechowych. Dzieje się tak, gdy dziecko nie może jej się poprawnie pozbyć, co wywołuje zapalenie.

Nadmierne gromadzenie się wydzieliny u małych dzieci może wywoływać krztuszenie się, a nawet sprawić, że dziecko nagle przestaje oddychać.

Aby temu zapobiec, poleca się przepłukiwanie nosa. Można go używać, by przeczyścić drogi oddechowe i usunąć śluz.

Co zrobić jeśli dziecko nagle przestaje oddychać

Jak najszybciej wezwij pomoc

Po pierwsze musisz błyskawicznie uzyskać pomoc.

Masz dwie opcje: samodzielnie udać się na ostry dyżur do szpitala lub wezwać pogotowie.

Gdy pomoc jest w drodze

Rękoczyn Heimlicha

Rękoczyn Heimlicha to metoda udzielania pierwszej pomocy, która ma odetkać drogi oddechowe zablokowane kawałkiem jedzenia lub małym obiektem.

To skuteczna technika pozwalająca uratować życie, jeśli doszło do zakrztuszenia się. Krztusząca się osoba powinna leżeć na twardej powierzchni twarzą do góry. Połóż ręce jedna na drugiej między mostkiem a pępkiem osoby krztuszącej się i naciśnij kilka razy kierując się w kierunku przepony.

Resuscytacja krążeniowo-oddechowa (RKO)

RKO to zespół czynności stosowanych do uratowania życia osoby, która przestaje oddychać, a jej serce przestaje bić.

Należy wykonać 120 uciśnięć w minutę. RKO łączy oddychanie usta-usta z szybkimi uciśnięciami klatki piersiowej. Powinno się kontynuować resuscytację do przywrócenia bicia serca i oddechu, naturalnie lub sztucznie.

W przypadku malucha RKO należy wykonać w następujący sposób: połóż dziecko na swoim przedramieniu twarzą do dołu i uderz je 5 razy w plecy. Nie zapominaj, że w takiej sytuacji liczy się każda sekunda. Postaraj się jak najszybciej otrzymać pomoc lekarską.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.