Zatkany nos u dziecka – jak skutecznie go udrożnić?

Zatkany nos u dziecka – jak skutecznie go udrożnić?
Marcela Alejandra Caffulli

Napisane i zweryfikowane przez pediatra Marcela Alejandra Caffulli.

Ostatnia aktualizacja: 08 czerwca, 2018

Czy wiesz jak odetkać zatkany nos u dziecka? Wytłumaczymy, jak to zrobić krok po kroku zachowując przy tym podstawowe zasady bezpieczeństwa. Zatkany nos u dziecka może pogorszyć jego samopoczucie i sprawić, że będzie miało problemy ze snem i z jedzeniem. Ten problem występuje bardzo często i może powstać wskutek przeziębienia lub alergii.

Dzieci łatwiej łapią wirusy niż dorośli, a co za tym idzie – częściej chorują.

Jak odetkać zatkany nos u dziecka używając gumowej gruszki

Zatkany nos u dziecka można odetkać w bardzo skuteczny i prosty sposób: wykonując jego płukanie. Potrzebujesz jedynie gumowej gruszki, roztworu soli (może go zrobić samodzielnie w domu lub kupić w aptece) i chusteczki.

Oto, co musisz po kolei zrobić:

1. Połóż dziecko na plecach. Wpuść do każdej dziurki nosa jedną lub dwie krople roztworu soli. Jeśli chcesz przygotować go w domu, wystarczy, że rozpuścisz łyżeczkę soli w szklance ciepłej wody.

2. Pozwól roztworowi działać przez kilka sekund. Kiedy podniesiesz dziecko, wydzielina powinna sama wypłynąć z nosa. Jeśli tak się nie stanie, możesz użyć gumowej gruszki.

3. Delikatnie, ale stanowczo przyciśnij otwór gruszki do nozdrza. Aby wszystko się udało, musisz włożyć gruszkę w nozdrze dziecka i wessać wydzielinę. Nie bój się. Nozdrza dziecka są dość głębokie. Jeśli więc dobrze nie umieścisz w nich gruszki, nie usuniesz wydzieliny.

4. Opróżnij gruszkę naciskając na nią i użyj chusteczki do wytarcia nosa. Wyczyść gruszkę wodą z mydłem i umieść górą do dołu by wyschła.

Ręka wycierająca nos niemowlakowi

Inne sposoby na odetkanie nosa dziecka

Istnieją również inne, dość praktycznie i mniej inwazyjne, sposoby oczyszczania nosa dziecka. Ważne, byś czyściła zatkany nos u dziecka tylko wtedy, gdy jest to konieczne, na przykład gdy zobaczysz zielony katar. Jeśli nie jesteś pewna, co się dzieje, stosuj roztwór soli dwa-trzy razy dziennie.

Nawilżacz powietrza

Jeden z najlepszych sposobów na odetkanie nosa to para wodna. Nie należy stosować jej bezpośrednio na twarz, bo może dojść do poparzeń. Elektryczny nawilżacz powietrza pomaga utrzymać wilgotne środowisko, w którym łatwiej jest się pozbyć wydzieliny z nosa.

Nigdy nie używaj waty do wycierania nosa

Spray z solą fizjologiczną

Niektóre spraye z solą fizjologiczną idealnie sprawdzają się podczas oczyszczania nosa dziecka. Możesz ich używać do nawadniania jamy nosowej, która może wysychać z powodu suchego klimatu. Chociaż spray jest prosty w użyciu, może zawierać składniki, które nie są przeznaczone dla dzieci. Przed jego użyciem zawsze skonsultuj się z pediatrą.

Nawilżacz powietrza, w tle mama z dzieckiem

Jak unikać zatykania nosa u dziecka

Po pierwsze, warto kontynuować karmienie piersią, bo noworodki otrzymują substancje wzmacniające ich odporność w mleku matki. Bardzo istotne jest również odkrycie przyczyny zatkania nosa, aby dobrać odpowiednie leczenie.

Oto kilka podpowiedzi, które pomogą uniknąć problemów z nosem:

  • Pokój, w którym śpi dziecko, należy regularnie wietrzyć i odkurzać.
  • Dorośli nie powinni palić w obecności dziecka.
  • W pokojach nie powinno być zbyt sucho ani zbyt wilgotno.
  • Jeśli używasz nawilżacz powietrza, czyść go, aby nie zalęgła się w nim pleśń, bo to pogorszy samopoczucie dziecka.
  • Nie używaj chemicznych odświeżaczy powietrza ani zbyt silnych środków czyszczących, bo mogą wywołać reakcję alergiczną.
  • Sierść zwierząt również może wywoływać alergię.
  • Unikaj klimatyzatorów i grzejników. Klimatyzacja może zbytnio wysuszać powietrze, ale użycie elektrycznego wiatraka również może być problematyczne. Elektryczny nawilżacz powietrza może pomóc zwiększyć ilość wilgoci w powietrzu.

Teraz już wiesz jak odetkać zatkany nos u dziecka. Musisz jedynie uzbroić się w cierpliwość, bo ten problem może być bardzo nieprzyjemny dla Twojego malucha.

Zawsze spokojnie czyść nos i uważaj na to, co robisz. Najlepiej robić to przed karmieniem piersią, aby dziecko mogło się najeść lub przed snem, by nie budziło się z powodu dyskomfortu. Nie zapominaj o tym, by dziecko piło wystarczającą ilość wody, jeśli jest na to wystarczająco duże. To pomoże uchronić je przed zatkaniem nosa.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.