Zatkany nos u dziecka – jak skutecznie go udrożnić?
Czy wiesz jak odetkać zatkany nos u dziecka? Wytłumaczymy, jak to zrobić krok po kroku zachowując przy tym podstawowe zasady bezpieczeństwa. Zatkany nos u dziecka może pogorszyć jego samopoczucie i sprawić, że będzie miało problemy ze snem i z jedzeniem. Ten problem występuje bardzo często i może powstać wskutek przeziębienia lub alergii.
Dzieci łatwiej łapią wirusy niż dorośli, a co za tym idzie – częściej chorują.
Jak odetkać zatkany nos u dziecka używając gumowej gruszki
Zatkany nos u dziecka można odetkać w bardzo skuteczny i prosty sposób: wykonując jego płukanie. Potrzebujesz jedynie gumowej gruszki, roztworu soli (może go zrobić samodzielnie w domu lub kupić w aptece) i chusteczki.
Oto, co musisz po kolei zrobić:
1. Połóż dziecko na plecach. Wpuść do każdej dziurki nosa jedną lub dwie krople roztworu soli. Jeśli chcesz przygotować go w domu, wystarczy, że rozpuścisz łyżeczkę soli w szklance ciepłej wody.
2. Pozwól roztworowi działać przez kilka sekund. Kiedy podniesiesz dziecko, wydzielina powinna sama wypłynąć z nosa. Jeśli tak się nie stanie, możesz użyć gumowej gruszki.
3. Delikatnie, ale stanowczo przyciśnij otwór gruszki do nozdrza. Aby wszystko się udało, musisz włożyć gruszkę w nozdrze dziecka i wessać wydzielinę. Nie bój się. Nozdrza dziecka są dość głębokie. Jeśli więc dobrze nie umieścisz w nich gruszki, nie usuniesz wydzieliny.
4. Opróżnij gruszkę naciskając na nią i użyj chusteczki do wytarcia nosa. Wyczyść gruszkę wodą z mydłem i umieść górą do dołu by wyschła.
Inne sposoby na odetkanie nosa dziecka
Istnieją również inne, dość praktycznie i mniej inwazyjne, sposoby oczyszczania nosa dziecka. Ważne, byś czyściła zatkany nos u dziecka tylko wtedy, gdy jest to konieczne, na przykład gdy zobaczysz zielony katar. Jeśli nie jesteś pewna, co się dzieje, stosuj roztwór soli dwa-trzy razy dziennie.
Nawilżacz powietrza
Jeden z najlepszych sposobów na odetkanie nosa to para wodna. Nie należy stosować jej bezpośrednio na twarz, bo może dojść do poparzeń. Elektryczny nawilżacz powietrza pomaga utrzymać wilgotne środowisko, w którym łatwiej jest się pozbyć wydzieliny z nosa.
Nigdy nie używaj waty do wycierania nosa
Spray z solą fizjologiczną
Niektóre spraye z solą fizjologiczną idealnie sprawdzają się podczas oczyszczania nosa dziecka. Możesz ich używać do nawadniania jamy nosowej, która może wysychać z powodu suchego klimatu. Chociaż spray jest prosty w użyciu, może zawierać składniki, które nie są przeznaczone dla dzieci. Przed jego użyciem zawsze skonsultuj się z pediatrą.
Jak unikać zatykania nosa u dziecka
Po pierwsze, warto kontynuować karmienie piersią, bo noworodki otrzymują substancje wzmacniające ich odporność w mleku matki. Bardzo istotne jest również odkrycie przyczyny zatkania nosa, aby dobrać odpowiednie leczenie.
Oto kilka podpowiedzi, które pomogą uniknąć problemów z nosem:
- Pokój, w którym śpi dziecko, należy regularnie wietrzyć i odkurzać.
- Dorośli nie powinni palić w obecności dziecka.
- W pokojach nie powinno być zbyt sucho ani zbyt wilgotno.
- Jeśli używasz nawilżacz powietrza, czyść go, aby nie zalęgła się w nim pleśń, bo to pogorszy samopoczucie dziecka.
- Nie używaj chemicznych odświeżaczy powietrza ani zbyt silnych środków czyszczących, bo mogą wywołać reakcję alergiczną.
- Sierść zwierząt również może wywoływać alergię.
- Unikaj klimatyzatorów i grzejników. Klimatyzacja może zbytnio wysuszać powietrze, ale użycie elektrycznego wiatraka również może być problematyczne. Elektryczny nawilżacz powietrza może pomóc zwiększyć ilość wilgoci w powietrzu.
Teraz już wiesz jak odetkać zatkany nos u dziecka. Musisz jedynie uzbroić się w cierpliwość, bo ten problem może być bardzo nieprzyjemny dla Twojego malucha.
Zawsze spokojnie czyść nos i uważaj na to, co robisz. Najlepiej robić to przed karmieniem piersią, aby dziecko mogło się najeść lub przed snem, by nie budziło się z powodu dyskomfortu. Nie zapominaj o tym, by dziecko piło wystarczającą ilość wody, jeśli jest na to wystarczająco duże. To pomoże uchronić je przed zatkaniem nosa.
To może Cię zainteresować ...Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Chirico G, Quartarone G, Mallefet P. Nasal congestion in infants and children: a literature review on efficacy and safety of non-pharmacological treatments. Minerva Pediatr. 2014 Dec;66(6):549-57. PMID: 25336097. Disponible en: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25336097/
- Chirico G, Beccagutti F. Nasal obstruction in neonates and infants. Minerva Pediatr. 2010 Oct;62(5):499-505. PMID: 20940683. Disponible en: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20940683/
- The Children’s Mercy Hospital (2020) Cómo usar un aspirador nasal manual. [Internet]. Disponible en: https://www.childrensmercy.org/siteassets/media-documents-for-depts-section/documents-for-health-care-providers/evidence-based-practice/clinical-practice-guidelines–care-process-models/manual-nasal-aspirator-spanish.pdf