Usuwanie wydzieliny z nosa dziecka - jak to zrobić?

Usuwanie wydzieliny z nosa dziecka - jak to zrobić?
Pedro González Núñez

Napisane i zweryfikowane przez pedagog Pedro González Núñez.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Usuwanie wydzieliny z nosa wydaje się nam czynnością zupełnie osobistą. Jednak małe dzieci nie wiedzą, jak wydmuchać nos, dlatego zalegająca w nim wydzielina może powodować wiele dolegliwości. W dzisiejszym artykule przedstawiamy łatwe sposoby na usuwanie wydzieliny z nosa dziecka.

Jednym z najczęstszych wyzwań rodziców jest zapobieganie przeziębieniom u dzieci. Typowym objawem przeziębienia jest przekrwienie śluzówki nosa i katar. Choroba u małego dziecka musi być traktowana poważnie, ponieważ może prowadzić do poważnych powikłań.

Usuwanie wydzieliny z nosa dziecka – co musisz wiedzieć?

Przede wszystkim należy wiedzieć, że śluz i flegma mogą występować, nawet jeśli Twoje dziecko nie jest przeziębione. Należy pamiętać, że śluz jest skutecznym mechanizmem obronnym organizmu, ponieważ jest odpowiedzialny za oczyszczanie dróg oddechowych z zarazków i zapobieganie ich rozprzestrzenianiu się.

Objawy spowodowane nadmiarem śluzu lub flegmy są następujące:

  • Gromadzenie się śluzu w drogach oddechowych powoduje kaszel, kichanie, głuchotę i trudności w oddychaniu.
  • W przypadku, gdy flegma dotrze do gardła, dziecko może zacząć się krztusić i wymiotować.
  • Biegunka występuje często u dzieci z nadmiernym wydzielaniem śluzu. Dzieje się tak, ponieważ dziecko ma tendencję do połykania śluzu i wydalania go razem z kałem.

Kaszel to mechanizm obronny organizmu. Jego celem jest usuwanie śluzu z dolnych dróg oddechowych. Dlatego dziecko powinno kaszleć, a my nie powinniśmy podawać leków hamujących kaszel bez zalecenia lekarza.

W przypadku, gdy kaszel jest zbyt męczący i nie pozwala dziecku odpocząć, wskazana jest wizyta u lekarza pediatry, który zleci leczenie i podjęcie odpowiednich działań.

Katar u dziecka

Nadmierna ilość śluzu

Problem pojawia się, gdy ilość śluzu jest zbyt duża, ponieważ jest to bardzo niekomfortowe dla dziecka. Jeśli ten stan utrzymuje się przez długi czas, może spowodować zapalenie ucha środkowego, dlatego najlepiej jest spróbować rozwiązać ten problem tak szybko, jak to możliwe.

Leczenie farmakologiczne

Jeśli twoje dziecko jest bardzo małe, nie stosuj leków zbyt szybko. Należy pamiętać, że pediatrzy nie zalecają stosowania u niemowląt leków zmniejszających ilość wydzielanego śluzu. Chociaż leki te rozrzedzają wydzielinę z nosa i ułatwiają jej wydalanie, zwiększają także jej wydzielanie. To tworzy błędne koło, z którego nie jest łatwo wyjść.

Woda: wielki sojusznik ułatwiający usuwanie wydzieliny z nosa

Woda może być Twoim najlepszym sprzymierzeńcem, jeśli Twoje dziecko ma katar. Staraj się, aby maleństwo piło dużo płynów, ponieważ ułatwia to rozpuszczanie śluzu i usuwanie wydzieliny z nosa.

Należy utrzymywać odpowiednią wilgotność otoczenia i unikać zadymionych miejsc. Użyj nawilżacza powietrza lub pojemników wypełnionych wodą, aby stworzyć odpowiednie warunki.

Pomóż dziecku oczyścić nos

Skuteczne usuwanie wydzieliny z nosa, może stanowić prawdziwe wyzwanie. Jednym ze sposobów jest wytarcie śluzu za pomocą miękkiej chusteczki i przepłukanie nosa roztworem soli fizjologicznej. Najlepiej, aby Twoje dziecko leżało na boku, co pomoże mu uniknąć połknięcia wydzieliny. Umieść spray w jednym nozdrzu, delikatnie naciskając drugie.

Usuwanie wydzieliny z nosa dziecka może być także wykonane za pomocą gruszki. Jeśli wolisz tę opcję, nie rób tego więcej niż dwa razy dziennie, aby zbytnio nie podrażnić śluzówki nosa.

Chore dziecko

Zadbaj o jamę ustną

Usuwanie wydzieliny z nosa jest ważne, ale równie ważne jest odpowiednie dbanie o jamę ustną. Należy o tym pamiętać, ponieważ małe dzieci często nie mają wystarczająco dużo siły, aby kaszleć i flegma pozostaje w ich ustach. Należy im pomóc uniknąć ponownego jej połknięcia.

Zatem kiedy dziecko kaszle, pomóż mu wydalić flegmę. Owiń palec wskazujący sterylną gazą i włóż go do ust dziecka. Flegma przyklei się do gazy, dzięki czemu będzie ją łatwiej usunąć.

Nie zmuszaj dziecka do jedzenia

Ważne, aby nie zmuszać dziecka do jedzenia. Zarówno przekrwienie błony śluzowej nosa, jak i flegma, mogą powodować utratę apetytu, nudności i wymioty. Bądź więc cierpliwy i pozwól dziecku jeść, kiedy będzie miało większy apetyt. Jeśli zmusisz dziecko do jedzenia, może się to skończyć wymiotami.

Jeśli to konieczne, lepiej, aby w ciągu dnia dziecko jadło częściej, ale mniejsze porcje. W ten sposób może uzyskać wystarczającą ilość pokarmu, bez odczuwania nieprzyjemnego uczucia podczas jedzenia.

Chociaż nie będziesz w stanie uchronić swojego dziecka przed przeziębieniem, kiedy ono wystąpi, warto zastosować wyżej opisane sposoby na skuteczne usuwanie wydzieliny z nosa, tak aby zmniejszyć dyskomfort odczuwany przez dziecko.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.