Dawstwo krwi pępowinowej może uratować życie

Dawstwo krwi pępowinowej może uratować życie
Nelton Ramos

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Nelton Ramos.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Dawstwo krwi pępowinowej lub tkanki pępowinowej może uratować życie noworodka. Może także pomóc tysiącom innych ludzi na całym świecie, a nawet Twojej rodzinie.

Jeszcze kilka lat temu po narodzinach dziecka szpital wyrzucał łożysko i pępowinę. Teraz jednak znamy te tkanki lepiej i wiemy, że ich dawstwo, a zwłaszcza dawstwo krwi pępowinowej, niesie za sobą niesamowite korzyści, bo te organy wypełnione są komórkami macierzystymi.

Komórki macierzyste są niesamowicie cenne. Różnią się od innych komórek, z których jest stworzone nasze ciało. Ich najważniejsza cecha to umiejętność produkowania różnych rodzajów komórek.

Komórki macierzyste to źródło regeneracji tkanek i organów. To niewyspecjalizowane komórki, które same się naprawiają i mnożą.

Dawstwo krwi pępowinowej jest bezbolesne

Noworodek leżący na ręczniku połączony pępowiną z wyjętym łożyskiem

Najlepszy moment by pozyskać komórki macierzyste następuje po narodzinach dziecka, jednak przed wyjęciem łożyska. To nie jest jedyna szansa na pobranie komórek macierzystych, które są obecne w naszym ciele przez całe życie, ale stanowi najlepszy moment.

Komórki macierzyste, które lekarz może pozyskać z krwi pępowinowej, są wolne od infekcji i wpływu innych czynników. Są tak czyste, jak nowo narodzone dziecko.

Dawstwo krwi pępowinowej jest bezbolesne. Można go dokonać od razu po porodzie.

Kiedy dziecko opuści ciało mamy, zespół medyczny przetnie pępowinę. W tym momencie lekarz prowadzący pozyska krew z żyły pępowinowej.To jedyny moment w naszym życiu, gdy można uzyskać tak dużą ilość komórek macierzystych.

Komórki macierzyste z krwi pępowinowej mogą pomóc pacjentom, którzy cierpią z powodu chorób szpiku kostnego. Przeszczep komórek macierzystych umożliwia tworzenie nowych i zdrowych komórek krwi, które są kluczowe dla naszego życia.

Dlaczego dawstwo krwi pępowinowej jest tak istotne?

Komórki macierzyste z krwi pępowinowej mogą pomóc wyleczyć niszczące choroby. Od wielu lat używa się ich również do leczenia chorób krwi, takich jak białaczka.

W Stanach Zjednoczonych i kilku krajach w Europie, w których istnieją wiodące ośrodki badawcze, naukowcy pracują, by wynaleźć sposób na wykorzystanie komórek macierzystych do regeneracji tkanki jelit i innych organów.

Dawstwo krwi pępowinowej może przynieść korzyści wielu ludziom. Dlatego też wiele krajów prowadzi rejestry dawców. Gromadzone są w nich dane dotyczące ludzi w każdym kraju, którzy są skłonni oddać swoją tkankę innym.

Organizacje zarządzające tymi rejestrami poszukują również dawców, którzy są kompatybilni z pacjentami potrzebującymi przeszczepu. Informacje dotyczące każdego dawcy są kodowane i umieszczane w bazie danych, która jest całkowicie poufna.

Krew pobrana z pępowiny może zostać wszczepiona potrzebującym pacjentom na całym świecie. Jedyny warunek to kompatybilność dawcy i biorcy.

Mama leżąca w wodzie przytulająca noworodka i przytrzymująca pępowinę

“Oto najwspanialsza cecha cudów: mają miejsce.”

-Gilbert Keith Chesterton-

Dzięki takim bankom komórek macierzystych pacjenci na całym świeci mają dostęp do 20.000 jednostek krwi pępowinowej. Dlatego właśnie dawstwo krwi pępowinowej jest tak istotne.

Kiedy zidentyfikuje się kompatybilną jednostkę krwi pępowinowej, przesyła się ją do państwa, w którym żyje biorca. Dzięki takiemu rozwiązaniu dawca ani biorca nie muszą podróżować.

Procedura przeszczepu jest taka sama na całym świecie. Krew pępowinowa od mamy w Europie może pomóc mamie w Stanach Zjednoczonych, Australii i innych krajach.

Oznacza to, że dawstwo krwi pępowinowej może pomóc ludziom na całym świecie. Najważniejsza jest współpraca, która może uratować życie.

To może Cię zainteresować ...
5 ważnych rzeczy które gotowe są poświęcić matki
Jesteś Mamą
Przeczytaj na Jesteś Mamą
5 ważnych rzeczy które gotowe są poświęcić matki

W tym poście przedstawimy pięć ważnych rzeczy które musi poświęcić matka aby troszczyć się i dać o swoje ukochane maleństwo...
Treści zawarte na stronie Jesteś Mamą służą wyłącznie celom edukacyjnym i informacyjnym. W żadnym wypadku nie zastępują one diagnozy, porady lub leczenia u specjalisty. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.