Początek porodu - jakie elementy zwiastują jego nadejście?

Początek porodu - jakie elementy zwiastują jego nadejście?
Marisol Rendón Manrique

Napisane i zweryfikowane przez pedagog Marisol Rendón Manrique.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Narodziny nowego członka rodziny to chwila, na którą czekają wszyscy jej członkowie. Większość rodziców chciałoby wiedzieć, jakie są pierwsze oznaki zwiastujące początek porodu.

Oprócz oczywistych sygnałów zwiastujących początek porodu, istnieje kilka specyficznych objawów, które mogą wskazać z wyprzedzeniem, że zaczynają się narodziny. Warto je poznać, by z wyprzedzeniem się na tę chwilę przygotować.

Początek porodu – wczesne symptomy

Podczas ostatnich tygodni ciąży Twoje ciało zacznie dawać jasne sygnały, że dziecko niebawem się urodzi. Początek porodu zwiastują między innymi następujące symptomy:

1. Zmiany w miednicy. Kilka tygodni przed porodem dziecko zacznie się kierować w dół miednicy. Przybierze pozycję do wyjścia na świat. Będziesz wiedziała, kiedy to ma miejsce, gdy zaczniesz odczuwać częstą potrzebę oddawania moczu. Dzieje się tak ponieważ dziecko naciska na pęcherz.

2. Szyjka macicy rozszerza się tygodniami, by wspomóc narodziny dziecka. Podczas kontroli, lekarz powinien zmierzyć rozwarcie, aby określić, czy Twoje ciało jest gotowe do porodu.

3. Będziesz doświadczać bólu brzucha i pleców. Kiedy zbliży się początek porodu, będziesz odczuwać ból podbrzusza i dolnych partii pleców, szczególnie jeśli nie jest to pierwsza ciąża. Dzieje się tak ponieważ mięśnie i stawy rozciągają się, przygotowując się na narodziny dziecka.

4. Możesz mieć biegunkę. Tak jak mięśnie macicy, tak i inne mięśnie rozprężają się do porodu. Obejmuje to również mięśnie odbytnicy, których rozluźnienie, może powodować zaburzenia jelitowe. Pamiętaj, aby na tym etapie wypijać odpowiednią ilość płynów.

Kobieta na łóżku - początek porodu

5. Przestajesz przybierać na wadze lub tracisz kilka kilogramów. W ostatnich tygodniach wiele mam obserwuje, że przestaje przybierać na wadze, a nawet chudnie. Nie martw się, to nie ma absolutnie żadnego wpływu na wagę dziecka. Jest na to proste wytłumaczenie – zmniejsza się poziom płynu owodniowego.

6. Będziesz się czuła bardziej zmęczona niż zwykle. Podczas ostatniego trymestru ciąży, noce staną się trudniejsze niż wcześniej. Będzie Ci trudno zasnąć z powodu ciągłego parcia na pęcherz i skrajnego zmęczenia. Jeśli nie możesz spać w nocy, spróbuj drzemać w ciągu dnia.

7. Twoje stawy będą luźniejsze. Relaksyna, hormon uwalniany podczas ciąży, powoduje, że więzadła są mniej napięte. Przed porodem niemal wszystkie stawy są bardziej elastyczne. To pozwala miednicy stworzyć drogę, poprzez którą dziecko wyjdzie na świat.

Sygnały, że zaczyna się poród

Dziecko po porodzie

1. Zmiany w kolorze i teksturze wydzieliny z pochwy. W ostatnich dniach ciąży możesz zauważyć płyn wypływający z pochwy. W niektórych przypadkach może wystąpić małe krwawe plamienie. Jeśli ma to miejsce w ciągu ostatnich dni ciąży, powinnaś pojechać do szpitala, ze spakowaną torbą.

2. Odczuwasz silne, systematyczne skurcze. Takie skurcze są sygnałem, że poród się już zaczął. Jako że macica rozszerza się, przygotowując się do wielkiej chwili, możesz odczuwać ukłucia w okolicach podbrzusza. Kilka cech skurczy przedporodowych:

  • Skurcze są coraz silniejsze i nie ustępują.
  • Ból nie ustępuje, nawet przy zmianie pozycji.
  • Może ciągnąć się od dolnej partii pleców i podążać wzdłuż nóg.
  • Jest postępujący, przybiera na sile i nie ustaje dopóki dziecko się nie urodzi.

3. Odchodzą wody. Gdy poród jest już blisko, odejdą Ci wody. Warto jednak zwracać uwagę na inne symptomy, jako że nie zawsze do tego dochodzi. Obfite tryśnięcie występuje jedynie w 15% ciąż, więc nie powiedziane, że zdarzy się to akurat u Ciebie.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.