Żelazo i jego cenne właściwości w diecie Twojego dziecka

Żelazo i jego cenne właściwości w diecie Twojego dziecka

Ostatnia aktualizacja: 18 czerwca, 2018

Żelazo w diecie dziecka jest bardzo ważne. Główną jego zaletą jest to, że zapobiega chorobom, takim jak anemia. Niedokrwistość to właśnie jeden z najczęstszych problemów występujących głównie podczas intensywnego wzrostu. Żelazo powinno występować więc w diecie dziecka, zwłaszcza do 12 miesiąca życia.

Według Amerykańskiego Instytutu Medycznego wskazane jest, aby dzieci w wieku od 6 miesięcy do 1 roku otrzymywały codziennie 11 mg żelaza. Dla dzieci w wieku od 12 do 36 miesięcy zaleca się 7 mg na dobę.

Jeżeli więc chcesz uwzględniać żelazo w diecie dziecka przeczytaj przydatne informacje zamieszczone w dalszej części artykułu. Dowiedz się jakie produkty pozwalają w naturalny sposób dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość żelaza.

Produkty bogate w żelazo

Od chwili, w której u dziecka rozpoczyna się karmienie uzupełniające, jego dieta staje się znacznie bogatsza w żelazo. Dlatego ważne jest, aby serwować mu pokarmy zawierające ten minerał.

Oto kilka wskazówek:

  • Wskazane jest unikanie mleka o niskiej zawartości żelaza, takiego jak mleko krowie, kozie lub sojowe.
  • Wskazane także jest ograniczenie spożycia żywności zawierającej czynniki hamujące wchłanianie żelaza lub substancje obniżające właściwości odżywcze pokarmów takie jak błonnik, wapń, szczawiany, fityniany i fosforany.
  • Ważnym jest, aby do diety wprowadzić mięso i ryby. Od 6 miesiąca życia mogą one być serwowane w postaci puree.
  • Dziecko powinno także spożywać pokarmy bogate w witaminę C. Pomaga ona w absorpcji żelaza.
Dziecko pije sok z butelki
  • Dzienne spożycie mleka powinno wynosić 500 ml dziennie.
  • Możesz także podawać dziecku przeciery czy papki, w których skład wchodzą warzywa takie jak groszek, szpinak, brokuły, kalafior i buraki.
Żelazo jest minerałem szczególnie obecnym w wołowinie, drobiu i rybach.

Konsekwencje braku żelaza w diecie dziecka

Brak żelaza w diecie dziecka może nieść ze sobą wiele konsekwencji wśród których najczęstszą jest anemia. Oprócz tej choroby Twoje dziecko może cierpieć z powodu innych problemów zdrowotnych, takich jak:

  • Ukryty niedobór żelaza: brak złoża żelaza w organizmie.
  • Anemia z niedoboru żelaza: może powodować hematopoezę.
  • Ferropenia: brak stężenia w osoczu lub brak krążenia żelaza.
  • Uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego podczas rozwoju układu poznawczego i psychomotorycznego.
  • Wpływa także na pamięć i funkcje uczenia się.
Każda krwinka czerwona zawiera żelazo w hemoglobinie, która jest pigmentem przenoszącym tlen do tkanki płucnej

Wystarczająca ilość żelaza

Włączenie żelaza do diety dziecka w celu uniknięcia niedoboru żelaza powinno rozpocząć się w wieku 4 lub 6 miesięcy. Należy wtedy wprowadzić pokarmy bogate w ten minerał oraz te, które sprzyjają jego wchłanianiu. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca spożycia żelaza w diecie dziecka poprzez wzbogaconą żywność, suplementację i dywersyfikację.

Absorpcja żelaza jest bardziej skuteczna, gdy jest ono spożywane z kwasem askorbinowym lub kwasem cytrynowym. Witamina C znajdująca się w pomarańczach i innych owocach wspomaga przyswajanie tego minerału.

Eksperci twierdzą, że niektóre napary, a także krowie mleko mogą wręcz hamować wchłanianie żelaza. Mleko matki to doskonały sposób na dostarczenie minerałów dla Twojego dziecka. Jednak po zakończeniu karmienia piersią odpowiednia dieta może pomóc w zaspokojeniu potrzeb niemowlaka.

Pamiętaj, że zrównoważona kontynuacja zbilansowanego pożywienia może pomóc w uzyskaniu dobrej i właściwej diety.

Żelazo - butelka mleka

Nie zapomnij o przyjmowaniu żelaza podczas ciąży

Przyjmowanie żelaza podczas ciąży jest także wysoko zalecane. Twój organizm będzie potrzebował tego minerału, aby utrzymać układ odpornościowy w dobrej formie. Dodatkowymi zaletami są:

  • W trakcie ciąży ilość krwi krążąca w Twoim organizmie wzrasta. Potrzebujesz więc żelaza, aby wytworzyć więcej hemoglobiny.
  • Potrzebujesz więcej żelaza aby wspomóc wzrost i rozwój dziecka.
  • Anemia niedoboru żelaza wiąże się z przedwczesnym porodem i niską masą urodzeniową.

Należy zdać sobie sprawę, że nasze dzieci powinny otrzymywać odpowiednią ilość żelaza. Jest to warunek konieczny do ich prawidłowego wzrostu i rozwoju. Pożywienie jest bardzo istotne, a brak jakiegokolwiek podstawowego minerału może powodować problemy zdrowotne. Jeśli masz jakiekolwiek obawy dotyczące diety i odżywiania dziecka koniecznie skonsultuj się z pediatrą.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • He H., Qiao Y., Zhang Z., Wu Z., et al., Dual action of vitamin C in iron supplement therapeutics for iron deficiency anemia: prevention of liver damage induced by iron overload. Food Funct, 2018. 9 (10): 5390-5401.
  • Cusick SE., Georgieff MK., Rao R., Approaches for reducing the risk of early life iron deficiency induced brain dysfunction in children. Nutrients, 2018.

Treści zawarte na stronie Jesteś Mamą służą wyłącznie celom edukacyjnym i informacyjnym. W żadnym wypadku nie zastępują one diagnozy, porady lub leczenia u specjalisty. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.