Żelazo i jego cenne właściwości w diecie Twojego dziecka
Żelazo w diecie dziecka jest bardzo ważne. Główną jego zaletą jest to, że zapobiega chorobom, takim jak anemia. Niedokrwistość to właśnie jeden z najczęstszych problemów występujących głównie podczas intensywnego wzrostu. Żelazo powinno występować więc w diecie dziecka, zwłaszcza do 12 miesiąca życia.
Według Amerykańskiego Instytutu Medycznego wskazane jest, aby dzieci w wieku od 6 miesięcy do 1 roku otrzymywały codziennie 11 mg żelaza. Dla dzieci w wieku od 12 do 36 miesięcy zaleca się 7 mg na dobę.
Jeżeli więc chcesz uwzględniać żelazo w diecie dziecka przeczytaj przydatne informacje zamieszczone w dalszej części artykułu. Dowiedz się jakie produkty pozwalają w naturalny sposób dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość żelaza.
Produkty bogate w żelazo
Od chwili, w której u dziecka rozpoczyna się karmienie uzupełniające, jego dieta staje się znacznie bogatsza w żelazo. Dlatego ważne jest, aby serwować mu pokarmy zawierające ten minerał.
Oto kilka wskazówek:
- Wskazane jest unikanie mleka o niskiej zawartości żelaza, takiego jak mleko krowie, kozie lub sojowe.
- Wskazane także jest ograniczenie spożycia żywności zawierającej czynniki hamujące wchłanianie żelaza lub substancje obniżające właściwości odżywcze pokarmów takie jak błonnik, wapń, szczawiany, fityniany i fosforany.
- Ważnym jest, aby do diety wprowadzić mięso i ryby. Od 6 miesiąca życia mogą one być serwowane w postaci puree.
- Dziecko powinno także spożywać pokarmy bogate w witaminę C. Pomaga ona w absorpcji żelaza.
- Dzienne spożycie mleka powinno wynosić 500 ml dziennie.
- Możesz także podawać dziecku przeciery czy papki, w których skład wchodzą warzywa takie jak groszek, szpinak, brokuły, kalafior i buraki.
Żelazo jest minerałem szczególnie obecnym w wołowinie, drobiu i rybach.
Konsekwencje braku żelaza w diecie dziecka
Brak żelaza w diecie dziecka może nieść ze sobą wiele konsekwencji wśród których najczęstszą jest anemia. Oprócz tej choroby Twoje dziecko może cierpieć z powodu innych problemów zdrowotnych, takich jak:
- Ukryty niedobór żelaza: brak złoża żelaza w organizmie.
- Anemia z niedoboru żelaza: może powodować hematopoezę.
- Ferropenia: brak stężenia w osoczu lub brak krążenia żelaza.
- Uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego podczas rozwoju układu poznawczego i psychomotorycznego.
- Wpływa także na pamięć i funkcje uczenia się.
Każda krwinka czerwona zawiera żelazo w hemoglobinie, która jest pigmentem przenoszącym tlen do tkanki płucnej
Wystarczająca ilość żelaza
Włączenie żelaza do diety dziecka w celu uniknięcia niedoboru żelaza powinno rozpocząć się w wieku 4 lub 6 miesięcy. Należy wtedy wprowadzić pokarmy bogate w ten minerał oraz te, które sprzyjają jego wchłanianiu. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca spożycia żelaza w diecie dziecka poprzez wzbogaconą żywność, suplementację i dywersyfikację.
Absorpcja żelaza jest bardziej skuteczna, gdy jest ono spożywane z kwasem askorbinowym lub kwasem cytrynowym. Witamina C znajdująca się w pomarańczach i innych owocach wspomaga przyswajanie tego minerału.
Eksperci twierdzą, że niektóre napary, a także krowie mleko mogą wręcz hamować wchłanianie żelaza. Mleko matki to doskonały sposób na dostarczenie minerałów dla Twojego dziecka. Jednak po zakończeniu karmienia piersią odpowiednia dieta może pomóc w zaspokojeniu potrzeb niemowlaka.
Pamiętaj, że zrównoważona kontynuacja zbilansowanego pożywienia może pomóc w uzyskaniu dobrej i właściwej diety.
Nie zapomnij o przyjmowaniu żelaza podczas ciąży
Przyjmowanie żelaza podczas ciąży jest także wysoko zalecane. Twój organizm będzie potrzebował tego minerału, aby utrzymać układ odpornościowy w dobrej formie. Dodatkowymi zaletami są:
- W trakcie ciąży ilość krwi krążąca w Twoim organizmie wzrasta. Potrzebujesz więc żelaza, aby wytworzyć więcej hemoglobiny.
- Potrzebujesz więcej żelaza aby wspomóc wzrost i rozwój dziecka.
- Anemia niedoboru żelaza wiąże się z przedwczesnym porodem i niską masą urodzeniową.
Należy zdać sobie sprawę, że nasze dzieci powinny otrzymywać odpowiednią ilość żelaza. Jest to warunek konieczny do ich prawidłowego wzrostu i rozwoju. Pożywienie jest bardzo istotne, a brak jakiegokolwiek podstawowego minerału może powodować problemy zdrowotne. Jeśli masz jakiekolwiek obawy dotyczące diety i odżywiania dziecka koniecznie skonsultuj się z pediatrą.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- He H., Qiao Y., Zhang Z., Wu Z., et al., Dual action of vitamin C in iron supplement therapeutics for iron deficiency anemia: prevention of liver damage induced by iron overload. Food Funct, 2018. 9 (10): 5390-5401.
- Cusick SE., Georgieff MK., Rao R., Approaches for reducing the risk of early life iron deficiency induced brain dysfunction in children. Nutrients, 2018.