Objawy, których nie należy lekceważyć u dziecka

Objawy, których nie należy lekceważyć u dziecka
Marisol Rendón Manrique

Napisane i zweryfikowane przez pedagog Marisol Rendón Manrique.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Oto objawy, których nie powinnaś ignorować u dziecka troszcząc się o jego zdrowie. Niektóre z nich mogą nie wskazywać na nic groźnego, ale inne wymagają konsultacji lekarskiej.

To normalne, że rodziców martwią niecodzienne objawy, gdy zauważą je u swojego dziecka. Jednak czasem trudno zdecydować, czy trzeba udać się do lekarza, czy może niekoniecznie.

Czy to poważna choroba? Objawy, których nie wolno lekceważyć

Bardzo wysoka temperatura

Jeśli temperatura dziecka, które nie ukończyło 3. miesiąca życia, wynosi 37 stopni lub więcej; dziecka w wieku 3–6 miesięcy – 38 stopni; dziecka od 6 miesięcy do 2 lat – ponad 39 stopni, należy bardzo na nie uważać.

Temperatura przekraczająca podane wartości może zwiastować infekcję wirusową lub bakteryjną. Powinnaś również zwrócić uwagę na stan psychiczny malucha.

Wysypka, zwłaszcza o okrągłym kształcie

Czerwone kropki, które nie znikają po naciśnięciu na skórę lub takie, które pojawiają się w dużych skupiskach mogą być oznaką reakcji alergicznej. Mogą również świadczyć o problemach z układem krążenia. Jeśli objawy pojawiają się wraz z problemami z oddychaniem, powinnaś natychmiast udać się do lekarza.

Pieprzyki i znamiona

Chociaż zazwyczaj nie trzeba się nimi przejmować, powinnaś kontrolować, czy nie pojawiają się nowe. Obserwuj również już istniejące pieprzyki, by upewnić się, czy nie zmieniają koloru, kształtu i rozmiaru. Jeśli dziecko ma pieprzyk od urodzenia, warto, by lekarz sprawdził, czy nie jest złośliwy. Często kontroluj skórę dziecka, najlepiej podczas kąpieli.

Nagły ból brzucha

Objaw, któremu należy poświęcić uwagę zwłaszcza, jeśli ból pojawia się w dolnej lewej części brzucha (z Twojej perspektywy; dziecko będzie mówiło o bólu po prawej stornie). Może również występować w formie skurczy. Czasem promieniuje do nogi i towarzyszy mu gorączka, biegunka i wymioty. Gdy pojawią się te objawy, należy sprawdzić, czy to nie zapalenie wyrostka robaczkowego.

Dziewczynka z grymasem na twarzy, trzymająca się za brzuch - objawy choroby

Usta w niebieskim kolorze

Kiedy usta dziecka są niebieskie, ciemniejsze lub stracą normalny kolor, konieczna jest pilna pomoc lekarska. Temu objawowi może towarzyszyć ciężki i krótki oddech. W takim przypadku należy wykluczyć astmę i reakcję alergiczną.

Należy sprawdzić, czy dziecko nie ma szmerów w klatce piersiowej lub w nosie. Spuchnięty język, usta lub powieki również wymagają natychmiastowej pomocy. Ten rodzaj nagłej opuchlizny może oznaczać zatrucie lub wstrząs anafilaktyczny wywołany lekami.

Wymioty podczas snu

To nagły przypadek i od razu powinnaś skontaktować się z pediatrą. Taka sytuacja tym bardziej wymaga niezwłocznej pomocy, jeśli dziecko nie ukończyło jeszcze 6. miesiąca życia.

Obfite krwawienie

To normalne, że dzieci od czasu do czasu doznają urazów podczas zabawy. Jednak jeśli krwawienie jest obfite i nie ustaje po zastosowaniu ucisku, powinnaś zgłosić się do lekarza, by uniknąć poważnych problemów.

Leżący chłopiec przykryty kołdrą

Inne objawy, które powinnaś skonsultować z pediatrą

  • Nadmiernie wysychające usta.
  • Brak łez podczas płaczu.
  • Brak kupki albo moczu w pieluszce przez dłuższy czas.
  • Zapadanie w letarg lub osłabienie.
  • Biegunka, która trwa dłużej niż dziesięć dni. Jest ona uznawana za biegunkę ostrą.
  • Krew o ciągliwej strukturze w stolcu.
  • Wymioty trwające ponad 24 godziny.
  • Brak stolca przez kilka dni.
  • Brak apetytu u dziecka oraz odmowa jedzenia pokarmu, który mu podajesz.
  • Kaszel, który nie ustaje oraz dziwne dźwięki wydobywające się z klatki piersiowej.
  • Nadmiernie szybkie oddychanie.
  • Gorączka, która utrzymuje się przez ponad trzy dni.
  • Wysypka na ciele, która nie znika po kilku godzinach.

Jeśli zaobserwujesz wymienione wyżej objawy u swojego dziecka, warto jest zasięgnąć porady lekarza.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.