Cykl menstruacyjny po porodzie. Kiedy się normalizuje?

Cykl menstruacyjny po porodzie. Kiedy się normalizuje?

Ostatnia aktualizacja: 27 sierpnia, 2018

Po porodzie, ciało matki rozpoczyna proces zdrowienia podczas którego jego cykl menstruacyjny wraca do normy. W prostych słowach ciało czeka chwilę zanim wznowi normalny przebieg reprodukcyjny. W tym czasie powstaje nowa komórka jajowa która pęka. Dzięki temu cykl menstruacyjny zaczyna się od nowa.

Okres rekonwalescencji po porodzie to przerwa od normalnej miesiączki. Mimo tego, że możesz mieć krwawienie które trwa kilka tygodni, nie jest to uważane za miesiączkę. Może ono wystąpić w wyniku sporadycznie występujących ran wewnętrznych od porodu.

Jeżeli zaraz po nim nie nastąpi nowy cykl reprodukcyjny, możesz doświadczyć braku miesiączki. Czas trwania tego stanu może się różnić w zależności od osoby, a także od decyzji o karmieniu piersią lub mlekiem modyfikowanym.

Czynniki wpływające na cykl menstruacyjny w okresie poporodowym

Macica wymaga około trzech tygodni aby powrócić do normalnej pozycji i wielkości. Jednak każda matka jest inna, więc ramy czasowe nie są dokładne.

Małymi kroczkami układ rozrodczy wraca do poprzedniego stanu. Dlatego powrót do normalnego okresu może być powolny.

Matki potrzebują czasu i spokoju aby odzyskać dawny kształt brzucha oraz aby odpowiednio zagoić srom i pochwę. Temu wszystkiemu towarzyszy nowy element: karmienie piersią.

W takim przypadku matka karmiąca piersią może dłużej czekać, aż cykl menstruacyjny wróci do normy.

Matki karmiące piersią

Matki decydujące się na karmienie piersią mogą doświadczać braku miesiączki do czterech miesięcy po urodzeniu z powodu zmian hormonalnych które zachodzą w ich ciele.

Innymi słowy, matka karmiąca piersią może odczuwać skutki jakie wywołuje prolaktyna, hormon który stymuluje produkcję mleka.

Hormon ten wytwarzany jest przez przysadkę mózgową i powoduje tymczasowe zatrzymanie produkcji jajników. Dlatego czas karmienia piersią ma wpływ na okres poporodowy.

Przedziały czasu są różne dla każdej kobiety. W niektórych przypadkach dochodzi do owulacji i okresu poporodowego, podczas gdy matka nadal karmi piersią.

Dziecko karmione piersią

Matki które używają mleka modyfikowanego

Główną przyczyną nieprawidłowości cyklu menstruacyjnego po porodzie jest produkcja prolaktyny. Dlatego właśnie, przy używaniu mleka modyfikowanego zamiast karmienia piersią, czas przed pojawieniem się okresu poporodowego będzie krótszy.

W tym przypadku szacowany czas bez miesiączki jest bardziej precyzyjny. Przeciętna matka może się ponownie spodziewać okresu po zaledwie dziesięciu tygodniach. Jeśli używasz wyłącznie mleka modyfikowanego, a Twój okres nie zaczął się ponownie po dziesięciu tygodniach, skonsultuj się z lekarzem.

Inne czynniki

Mimo że najważniejszym czynnikiem który wpływa na pojawienie się pierwszej miesiączki po porodzie, jest sposób karmienia dziecka, istnieją inne czynniki, które mogą wpłynąć na powrót Twojego okresu poporodowego. Na przykład, gdy mama urodzi pierwsze dziecko metodą naturalną, ten cykl może potrwać dłużej.

Ilość utraconej krwi podczas porodu może również przedłużyć normalizację miesiączki. Mogą również występować inne czynniki predyspozycji genetycznych, które nie są bez znaczenia.

Czy Twój cykl menstruacyjny naprawdę się normalizuje?

Kobieta u lekarza

Miesiączka, normalizuje się po pierwszym okresie poporodowym. Czasami jednak mogą istnieć wyjątki, np. jeśli nie ma komórki jajowej.

Okresy owulacji mogą występować często, dlatego zaleca się stosowanie antykoncepcji podczas aktywności seksualnej. Okres poporodowy nie oznacza, że cykl owulacji powrócił do normy.

Jest również prawdopodobne, że dolegliwości miesiączkowe, do których jesteś przyzwyczajona będą mniejsze niż te, których doświadczałaś przed porodem.

Najważniejszą rzeczą w tych przypadkach jest bycie dobrze poinformowaną i świadomą. Porozmawiaj z lekarzem, ginekologiem lub innymi matkami, aby rozwiać ewentualne wątpliwości.

Powinnaś także dzielić się pytaniami i wątpliwościami ze swoim partnerem, aby uniknąć nieporozumień.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.