Raczkowanie dzieci - kolejne etapy. Wskazówki dla rodziców

Raczkowanie dzieci - kolejne etapy. Wskazówki dla rodziców
Elena Sanz Martín

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz Martín.

Ostatnia aktualizacja: 15 listopada, 2018

W tym artykule omówimy niektóre z różnych korzyści i etapów, z których składa się raczkowanie dzieci.

Rozwój dziecka następuje sekwencyjnie, co oznacza, że jedna umiejętność, której się nauczy, pomoże wyłonić się innym. Po pierwsze, dziecko zaczyna od prostych czynności, ale z czasem nabywa bardziej złożone umiejętności. Na przykład, przed rozpoczęciem chodzenia zazwyczaj występuje raczkowanie dzieci. To pomoże im przejść z jednego miejsca do drugiego i przygotować je do rozpoczęcia używania nóg.

W jaki sposób przebiega raczkowanie dzieci?

Części układu nerwowego działają w skoordynowany sposób. Każdy obszar współdziała z innymi, aby wszystkie umiejętności dziecka ewoluowały poprawnie.

Rozwój ten jest liniowy, od góry do dołu, zgodnie z prawem rozwoju cefalo – kaudalny; to znaczy, od stóp do głów.

Z drugiej strony prawo proksymalno – dystalnego rozwoju zaczyna się od środka ciała i wychodzi na zewnątrz.

W jaki sposób rozpoczyna się etap raczkowania?

Dzieci rozpoczynają etapy raczkowania pod koniec pierwszego roku, około 9 miesiąca.

Jednak najpierw musimy podkreślić, że każde dziecko rozwija się we własnym tempie. Należy pamiętać, że nie wszystkie dzieci przechodzą fazę raczkowania. Innymi słowy, niektóre dzieci uczą się chodzić bez konieczności chodzenia “na czworaka”.

Rozwój ruchu dzieli się na duże umiejętności motoryczne oraz małe.

Duże umiejętności motoryczne obejmują kontrolę postawy, lokomocję i koordynację ciała, podczas gdy małe zdolności motoryczne są związane z koordynacją ręka-oko, umiejętnościami grafomotorycznymi, i tym podobne.

Dziecko raczkujące

Gdy dziecko będzie w stanie utrzymać głowę prosto i oprzeć się na swoich ramionach, może nauczyć się zawracać. To pomoże mu zacząć rozwijać pewne nowe umiejętności.

Etapy raczkowania i chodzenia wymagają ruchów obrotowych, które są niezależne między ramionami i biodrem oraz są również zsynchronizowane.

Umiejętności, które pochodzą z etapu raczkowania to:

  • Poczucie rytmu
  • Koordynacja
  • Rozmiar ciała
  • Rozwój kończyn

Wskazówki, które pomogą Ci zachęcić Twoje dziecko do raczkowania

Dzięki etapowi raczkowania, dziecko może rozwinąć dotyk, wzrok, mowę, orientację, percepcję, równowagę i różne rodzaje ruchów.

Oto kilka wskazówek, które ułatwią raczkowanie dzieci. Jeśli zauważysz, że Twój maluch zaczyna praktykować te pozycje, możesz zacząć wdrażać te wskazówki:

  1. Kiedy dziecko zacznie się poruszać za pomocą dłoni, możesz stanąć za nim i kierować nogami, aby wykonać synchroniczny ruch i zacząć raczkować. Najważniejszą rzeczą jest to, że dziecko chce się ruszać i używa jakiejkolwiek części swojego ciała, aby zacząć to robić.
  2. Kiedy dziecko siedzi, ważne jest, aby pomóc mu ułożyć ręce z przodu i w taki sposób się podeprzeć. W tym czasie powinien zgiąć kolana i skierować stopy do tyłu. Takim sposobem znajdzie się w odpowiedniej pozycji do raczkowania.
  3. Gdy dziecko znajdzie się w pozycji do raczkowania, stopniowo nauczy się zmieniać pozycję siedzącą do pozycji odpowiedniej do raczkowania. W taki sposób odkryje, że może się poruszać w tę i z powrotem.
  4. Po tym procesie powinien zacząć dostrzegać, że jeśli przyciska ziemię kolanami, dostaje niewielki impuls, a właśnie to, czego potrzebuje, aby zacząć raczkować. W końcu zacznie poruszać się z pozycji siedzącej do pozycji przystosowanej do raczkowania. Jest to idealne ćwiczenie dla niego, by udoskonalić swoją technikę i skutecznie raczkować przez 12 miesięcy.

Rozwojowe zalety raczkowania

Aktywność motoryczna dziecka wiąże się z rozwojem jego inteligencji. Na przykład, w przypadku pisania, dziecko musi prawidłowo rozwijać delikatne zdolności ruchowe i mieć prawidłową regulację toniczno – posturalną.

W ten sposób raczkowanie zapewnia również pewne ważne korzyści na poziomie nauczania, które obejmują:

  • Określony wzorzec ruchu obejmuje funkcję neurologiczną, która umożliwia przemieszczenie się ciała. Polega na poruszaniu prawym ramieniem ze stopą po przeciwnej stronie i robieniu tego samego z drugim ramieniem i inną stopą. Kiedy dzieci raczkują, wzmacniają mięśnie, co pozwala im, by ich ciało wysyłało sygnał do ich kręgosłupa, a później umożliwiło im stać prosto.
  • Raczkowanie pomaga dzieciom ćwiczyć i doskonalić ich wzrok. Uczą się skupiać swój wzrok na otoczenie znajdujące się w odległości 30-40 centymetrów od nich.
  • Wzmacniają układ przedsionkowy, który jest odpowiedzialny za regulację równowagi.
Dziecko próbujące wstać
  • Raczkowanie dzieci stymuluje czujniki dotykowe w dłoni.
  • Podczas raczkowania rozwija się koordynacja ręka – oko.
  • Łączy półkulę mózgową, tworząc ścieżki informacyjne do dojrzewania funkcji poznawczych.
  • Pomaga ustalić lateralizację mózgu w wieku około 5-6 lat.
  • Dzieci rozwijają umiejętności komunikacyjne poprzez odkrywanie i interakcję ze światem.

Raczkowanie jest bardzo ważne dla dzieci i generuje wiele korzyści. Postaraj się stymulować chodzenie “na czworaka” Twojego dziecka tymi poradami, aby mogło uczyć się w najszybszy możliwy sposób.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • de Avila Aburdene, R., & Castro Kukoc, M. (2005). Relaciones con el inicio de la marcha, gateo, uso de andadores y accidentes. Revista de la sociedad boliviana de pediatría44(1), 11-14.
  • Ojeda Alberca, E. (2018). El gateo en el desarrollo cognitivo en niños menores de 2 años.
  • Oldak-Kovalsky, B., & Oldak-Skvirsky, D. (2016). Gateo. Revisión de la literatura médica. Revista Mexicana de Pediatría82(4), 144-148.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.