Dziecko nie śpi? Oto 5 skutecznych rozwiązań!

Niektóre dzieci mają problem z zaśnięciem. Inne bardzo często się budzą. Dziś podpowiemy Ci co zrobić, by dziecko lepiej spało.
Dziecko nie śpi? Oto 5 skutecznych rozwiązań!
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 13 listopada, 2018

W tym artykule zebraliśmy pomocne rady ekspertów, które podpowiedzą Ci co zrobić kiedy dziecko nie śpi w nocy.

Niektóre dzieci bez problemu przesypiają całą noc. Nawet jeśli rodzice nie położą ich do łóżeczka, maluchy same zaczną drzemać. Ale nie zawsze sytuacja jest tak prosta. Czasem dziecko nie śpi, choć rodzice robią co mogą by zapewnić mu odpowiedni odpoczynek.

Zajmowanie się dzieckiem które nie zasypia, albo zasypia ale bardzo szybko i łatwo znów się budzi może być dla rodziców frustrujące. Powodów dla których dziecko nie śpi może być wiele, a więc czasem trudno je wychwycić i im zaradzić.

Jedno jest zawsze pewne: to nie tak, że maluch nie chce spać. Jeśli Twoje dziecko nie śpi, to dlatego, że nie może. Przez większość czasu jest dokładnie tak zmęczone, jak Ty.

Brak snu noworodka to jedna z największych obaw świeżo upieczonych rodziców. Już i bez tego rodzicom trudno jest dostatecznie odpocząć. Mają wystarczająco dużo zmartwień i zajęć. Niezasypiające lub budzące się często w nocy dziecko często przerasta siły mamy i taty.

Pamiętaj jednak o pewnej ważnej kwestii: nie możemy oczekiwać od dzieci, że z dnia na dzień dostosują swój sen do naszego rytmu dnia.

Co zrobić, kiedy dziecko nie śpi

Andrea Grace, autorka książki “Gentle Sleep Solutions” i specjalistka zajmująca się snem dzieci i niemowląt uważa, że nauczenie dziecka spania jest możliwe.

Dzieli się z czytelnikami poradami i zaleceniami, które pomogą w sytuacji kiedy dziecko nie śpi. Przyjrzyjmy się dokładnie wskazówkom i radom ekspertki.

Dziecko śpi inaczej niż dorosły

Dziecko dorasta i dostosowuje się do rytmu dnia rodziców. Jednak podczas pierwszych dni życia to jak dziecko śpi i jak zasypia będzie bardzo odbiegało od snu dorosłych.

Dzieci często budzą się w nocy i płaczą.

Dorośli na przykład z reguły unikają w ciągu dnia drzemek, zwłaszcza długich. W przeciwnym wypadku mogą mieć problem z zaśnięciem w nocy. W przypadku dzieci kwestia ta wygląda zupełnie inaczej.

Drzemki w ciągu dnia są bardzo korzystne dla niemowląt i małych dzieci. Andrea Grace wyjaśnia, że w zależności od wieku dziecka powinniśmy przeznaczyć na jego drzemkę kilka godzin każdego dnia. Może to mu pomóc w zaśnięciu wieczorem i przespaniu spokojnie całej nocy. Dziecko które nie drzemało w ciągu dnia będzie wieczorem tak zmęczone, że będzie mu trudno zrelaksować się i usnąć.

Zanim ustalisz określony porządek dnia, poobserwuj dziecko. Każdy maluszek jest inny, a ponadto zwyczaje dziecka zmieniają się wraz z biegiem tygodni i miesięcy.

Dłuższe drzemki w ciągu dnia pomagają wielu dzieciom w spaniu w nocy, ale nie znaczy to, że z Twoim dzieckiem musi być tak samo.

Rozwiązaniem może być przeniesienie drzemek z popołudnia na rano lub najdalej wczesne popołudnie. Dzięki temu, kiedy przyjdzie pora na nocny sen, maluch będzie znów zmęczony ale, z drugiej strony, nie przemęczony.

Oczywiście jeśli jest wieczór a Twoje dziecko właśnie skończyło drzemkę, prawie na pewno nie zaśnie i nie prześpi całej nocy.

Pozwól dziecku spać we własnym łóżeczku

Z ta kwestią nie wszyscy rodzice się zgodzą. Ale zaznaczamy, że nie mówimy o kładzeniu noworodka spać w innym pokoju. Niech śpi w Twojej sypialni – ale w swoim własnym łóżeczku.

Może wydaje Ci się to bezduszne, ale prawda jest taka, że dziecku śpiącemu w łóżeczku nie stanie się żadna krzywda. Po to przecież kupiłaś łóżeczko. Unikaj usypiania dziecka kiedy je tulisz.

“Jeśli dziecko zaśnie w Twoich ramionach a obudzi się gdzie indziej, będzie przestraszone.”

-Andrea Grace-

Jeżeli więc nie chcesz, by dziecko nagle budziło się w nocy i zaczynało płakać, unikaj podobnych zmian. Pilnuj, by dziecko zasypiało tam, gdzie spędzi noc i gdzie rano ma się obudzić. A więc niekoniecznie w Twoim łóżku, jeśli założenie jest takie, że maluch ma spać w swoim łóżeczku. Kiedy dziecko zasypia przy nas, po czym jest przenoszony do swojego łóżeczka i budzi się nagle sam, może poczuć się zagubiony i zagrożony.

Budzenie się w nocy kilkukrotnie jest dla dziecka normalne. Ale może się ono przebudzić i za chwilę znów spokojnie zasnąć. Nie musi doznawać szoku i czuć strachu, rozbudzać się przez to całkowicie i płakać.

Andrea Grace wyjaśnia tez, że – co zaskakujące – śpiewanie kołysanek i czytanie dzieciom przed snem może odwrócić ich uwagę od odpoczynku. Obserwuj dziecko. Jeśli podczas wieczornych czynności robi się bardziej aktywne i podekscytowane, zmień zwyczaje takie jak kołysanka czy bajka na inne.

Na niektóre dzieci czytanie i kołysanki wpływają usypiająco. Ale inne maluchy zareagują odwrotnie.

Jeśli dziecko płacze, podejdź do niego

Choć jest to przekonanie spotykane coraz rzadziej, wielu rodziców nadal wierzy w zasadę głoszącą, że dziecku trzeba pozwolić się wypłakać, by zasnęło. Ekspertka zaznacza, że to niepotrzebne, nieskuteczne, oraz bolesne dla rodziców. Taki zwyczaj jest też trudny do konsekwentnego utrzymania.

Już sama Twoja obecność przy łóżeczku może sprawić, że dziecko się uspokoi.

Jeśli Twoje dziecko płacze, robi to ponieważ coś jest nie tak. Nie zostawiaj go więc samego. Popłakiwanie lub chwilowe zapłakanie to niekoniecznie problem wymagający interwencji, ale długie zanoszenie się płaczem oznacza, że powinnaś zajrzeć do dziecka. Może się uspokoić już od samego wyczuwania Twojej obecności.

Nie chcemy, żeby nasze dzieci cierpiały. Ale nie chcemy też by nocne napady złości i buntu zamieniły się w codzienny zwyczaj. A więc idź do dziecka, ale poczekaj przy łóżeczku aż samodzielnie się uspokoi. Weź je na ręce i przytul jeśli przez długi czas nie będzie przestawało płakać.

Zdecyduj, czy wspólne spanie odpowiada dziecku i Wam

To, czy pozwalasz dziecku spać w Twoim łóżku to osobista decyzja. Czasem warto jednak sprawdzić, czy wybór którego dokonałaś pomaga czy jednak przeszkadza rodzinie i sprawia, że dziecko nie śpi.

Być może na to, że maluch nie śpi wpływ mają Twoje własne zwyczaje. Jeżeli śpicie razem, może Twój partner musi wstawać wcześnie rano? Przebudzonemu po kilkugodzinnym snu dziecku może być trudno zasnąć ponownie na godzinę czy dwie. Może też niepokoić się tym, że Ty lub partner znikacie.

Specjalistka odradza też przynoszenie dziecka do łóżka kiedy przebudzi się ono w nocy. Taka reakcja może spowodować, że maluch zacznie płakać ponownie, bo wyuczy się tego działania jako nawyku. Konsekwencja i stałość są bardzo ważne w wychowaniu dzieci. Jeśli więc maluch ma spać w swoim łóżku – niech po nocnym przebudzeniu w nim zostanie.

Najważniejszą kwestią kiedy dziecko nie śpi jest cierpliwość. Bądź czuła, ale konsekwentna przy wprowadzaniu strategii działania i reagowaniu. Najlepszym rozwiązaniem jest obserwacja, powolne wprowadzanie zmian i sprawdzanie ich efektu oraz konsultacje z innymi rodzicami i specjalistami.

Nie poddawaj się. Nie musisz. Wystarczy odrobina wysiłku i dziecko będzie spało lepiej. Ty też.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.