Wzrost dziecka – 7 czynników, które na niego wpływają

Zdrowa dieta to dobra podstawa. Nie jest ona jednak jedynym czynnikiem warunkującym wzrost dziecka.
Wzrost dziecka – 7 czynników, które na niego wpływają

Ostatnia aktualizacja: 25 listopada, 2018

Wielu rodziców zastanawia się nad tym, jakie czynniki wpływają na wzrost dziecka. Wciąż obserwujemy dorastanie dzieci i pilnujemy diety wspierającej zdrowy rozwój fizyczny. Ale rodzice są przy tym często przekonani, że dieta to jedyny element wpływający na to jak wysoki będzie ich syn czy córka.

Nie jest to jednak prawdą. Wiele innych czynników wpływa na wzrost dziecka. Wymienić tu można przede wszystkim geny oraz liczne czynniki środowiskowe, z których nie wszystkie są jeszcze dokładnie zbadane.

Czynniki wpływające na wzrost dziecka

Geny

Większość rodziców zdaje sobie sprawę z wpływu genów na wzrost ich dzieci. Genetyka bezpośrednio reguluje to, jak wysokie będzie ostatecznie dziecko. To wręcz jeden z najsilniej oddziaływających czynników. Jeśli więc każdy członek rodziny jest wysoki, dzieci prawdopodobnie również takie będą. Wzrost to typowo rodzinna cecha.

Płeć

Dziewczynki są zazwyczaj o kilka centymetrów niższe od chłopców. Zaobserwować można również inne różnice. Głowy chłopców są na ogół nieznacznie większe, zarówno jeśli chodzi o rozmiar jak i objętość. Oczywiście w tych obszarach również występują różnice między dziećmi, powodowane genetyką oraz kolejnym elementem, o którym piszemy poniżej.

Zewnętrzne czynniki środowiskowe

Warunki panujące w naszym otoczeniu, w miejscu w którym żyjemy i które charakteryzuje się określonym klimatem, również mogą mieć wpływ na wzrost. Skandynawowie na przykład są bardzo często wyjątkowo wysocy. Z kolej osoby mieszkające na dużych wysokościach charakteryzują się na ogół niskim wzrostem.

Zaledwie 6% populacji zamieszkuje miejsca położone na wysokości powyżej 1500 metrów nad poziomem morza.

Odpowiednia dieta jest kluczowa dla prawidłowego rozwoju i znacznie wpływa na wzrost dziecka.

Odpowiednia dieta

Inne dobrze poznane elementy wpływające na wzrost dziecka to oczywiście te związane z dietą. Już od okresu rozwoju płodowego aż do wieku dorosłego, odżywianie odgrywa kluczową rolę w rozwoju fizycznym człowieka.

Kiedy mówimy o odpowiedniej diecie mamy na myśli zdrowe odżywianie się i dostarczanie organizmowi wszystkich witamin, których potrzebuje. Chodzi tu przede wszystkim o jakość jedzenia, a nie o jego ilość.

Jedzenie dużych porcji może pomóc dzieciom we wzroście – ale tylko wszerz, nie wzwyż. Dostarczanie dziecku odpowiednio zbilansowanych posiłków jest ważniejsze od ilości w kontekście jego poprawnego rozwoju.

Choć genetyka w dużym stopniu decyduje o wzroście dzieci, zdrowa dieta jest nadal ogromnie ważna. Jej znaczenie szczególnie widoczne jest w regionach, w których dzieci pozbawione są odpowiedniego odżywiania a ich organizmy nie dostają wszystkich składników, których potrzebują. Konsekwencje tego stanu będą obecne w całym ich życiu, ponieważ we wczesnych etapach ich ciała nie rozwiną się poprawnie.

Upewnij się więc, że dziecko je odpowiednio i otrzymuje wszystkie konieczne witaminy i minerały. Jeśli odkryjesz że tak nie jest, zmień żywienie.

Odpowiednia ilość snu i odpoczynku

Sen jest niesamowicie ważny dla ludzi – a dla dorastających dzieci w szczególności. Ludzki hormon wzrostu znany jako GH lub somatotropina działa aktywniej w nocy, podczas snu, choć badania ujawniły, że jest również uwalniany w kilku cyklach w ciągu dnia, co 3-5 godzin.

Aktywność fizyczna

Aktywność fizyczna stymuluje produkcję komórek kości, które pomagają w budowaniu silnych, zdrowych kości. Dyscypliny sportu takie jak na przykład koszykówka mogą więc pomóc dziecku urosnąć, sprawiając przy tym że będzie ono zdrowe.

Aktywność fizyczna gwarantuje zdrowie i poprawny rozwój.

Wyniki badań: geny mają większy niż dieta wpływ na wzrost dziecka

Badania dowodzą, że wzrost dziecka determinowany jest w 80% przed geny. Pozostałe 20% zależy natomiast od czynników takich jak dieta i środowisko geograficzne, choć potrzeba większej liczby testów by zrozumieć dokładnie jaką rolę odgrywają te elementy.

Pierwszy gen odpowiedzialny za wzrost odkryto w 2007 roku, ale naukowcy podejrzewają, że na nasz wzrost wpływać mogą w sumie tysiące genów.

Kolejne, niedawne badania przeprowadzone przez ponad 300 instytucji medycznych zidentyfikowały ponad 400 genów, które mogą wpływać na wzrost. To podwoiło liczbę znanych wcześniej związanych z tą kwestią genów.

Aby uzyskać wyniki, naukowcy przeanalizowali genom 255 288 osób. Odkryli 627 wariantów w 424 obszarach – każdy z nich jest bezpośrednio związany ze wzrostem.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.