Rysunek domu: okno na emocjonalny świat dziecka

Dzieci uwielbiają rysować, a domy są jednym z najczęściej powtarzających się elementów w ich kreacjach. Ale czy znasz wszystkie informacje, które można uzyskać z tych rysunków? Dowiedz się o teście domu.
Rysunek domu: okno na emocjonalny świat dziecka
Elena Sanz Martín

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz Martín.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Rysowanie to jedno z ulubionych zajęć dzieci. A każdy, kto spędził z nimi czas, wie, że domy są jednym z najczęściej powtarzających się elementów na ich rysunkach. Jednak coś tak pozornie prostego i trywialnego może dostarczyć nam ważnych i interesujących danych o emocjonalnym świecie maluchów. Z tego powodu przyjrzymy się dokładniej testowi o nazwie “Rysunek domu“.

Z czego składa się i jakie dane może nam ujawnić?

“Rysunek domu” wchodzi w skład tzw. testów projekcyjnych. A dokładniej tych graficznych lub ogólnie wizualnych. Oznacza to, że rysunki, które wykonuje dziecko, mogą otworzyć nam okno do jego podświadomości… Poznamy w ten sposób jego na najbardziej intymne przeżycia.

Cechą tych testów jest to, że dana osoba nie wie, co jest za ich pomocą oceniane i w jaki sposób. Dlatego poziom oporu lub manipulacji jest minimalny. Szczególnie w przypadku dzieci, dla których rysowanie jest tak naturalną i codzienną czynnością.

Mały chłopiec robi rysunek domu.

Czym jest test “Rysunek domu”?

Test “Rysunek domu” polega po prostu na poproszeniu dziecka o narysowanie domu według własnego uznania. Ważne jest, aby nie dawać mu żadnych wskazówek, ani też komentarzy, które mogłyby wpłynąć na ich rysowanie. Upewnij się, że pozwalasz mu wykonywać tę czynność w całkowicie dowolny sposób.

Kiedy skończy, będziesz musiała przyjrzeć się kilku aspektom tego rysunku, które poinformują Cię o różnych aspektach psychiki Twojego dziecka. Na przykład możesz w ten sposób ocenić jego emocje, osobowość i relacje społeczne.

Jak interpretować rysunek domu?

Aby uzyskać odpowiednie dane z takiego rysunku, musimy przyjrzeć się kształtowi, rozmiarowi, kolorystyce i elementom składającym się na dom. Należy jednak podkreślić, że musisz później potwierdzić uzyskane wyniki innymi rodzajami testów. Ponadto Twoje interpretacje muszą być ogólne i nie możesz traktować żadnego elementu jako jednoznacznego.

Rozmiar

Otwarte, ekstrawertyczne i towarzyskie dzieci zazwyczaj rysują duże domy. Są to zazwyczaj wesołe dzieci, które postrzegają swój dom jako przyjazne miejsce pełne dobrej atmosfery. I przeciwnie, małe domy wskazują, że dziecko jest nieśmiałe, powściągliwe lub zamknięte w sobie i może odczuwać pewien poziom niepokoju społecznego.

Z drugiej strony, gdy dom jest dość wysoki, może to wskazywać na potrzebę szybkiego dorosłości i uzyskania samodzielności przez dziecko. Analogicznie, jeśli jest on niski, może wskazywać, że dziecko odczuwa niepokój, presję lub ma jakieś zmartwienie.

Drzwi i okna

Drzwi i okna reprezentują relację dziecka z otoczeniem, jego otwartość na zewnątrz. Dlatego jeśli nie rysuje drzwi lub drzwi są za małe, prawdopodobnie dziecko chce się odizolować i oddalić od otoczenia i relacji społecznych. Miałoby to szczególnie mocne znaczenie, gdyby drzwi były zamknięte lub miały kłódkę lub zamek.

Z drugiej strony, jeśli drzwi są duże i otwarte, będzie to oznaczało, że dziecko jest przyjazne i lubi relacje z innymi. Może nawet mieć tendencję do nadmiernego uzależnienia od innych.

Duże okna ukazują dziecko, które jest otwarte i chętne do odkrywania i uczenia się. Natomiast małe okienka mogą wskazywać na pewną ostrożność, ostrożność i nieufność w relacjach z innymi.

Chłopiec i dziewczynka rysując leżąc na podłodze.

Dach i komin

Dach reprezentuje kreatywność i fantazję. Tak więc duże dachy, spadziste lub zwisające ze ścian wskazują na dużą rolę wyobraźni. I przeciwnie, dom bez dachu będzie oznaką małej kreatywności.

Ponadto, jeśli dachówki są narysowane w szczegółowy sposób, to patrzysz na bardziej racjonalną i logiczną osobowość. Jeśli dach jest płaski, u dziecka może występować uczucie presji z powodu zbyt sztywnych reguł wychowania.

Jednocześnie komin i wydobywający się z niego dym są symbolem więzi rodzinnych. Jeśli więc te elementy są obecne, będą wskazywać, że dziecko postrzega swój dom jako miejsce ciepłe i przytulne oraz dobrą komunikację rodzinną. Ich brak będzie oznaczał zimny dom lub brak komunikacji.

Przydatność testu o nazwie “Rysunek domu”

Powyższe to tylko niektóre z wielu aspektów, na które musimy zwrócić uwagę, aby zinterpretować “Rysunek domu”, ponieważ aby uzyskać wiarygodne dane, należy zinterpretować wszystkie elementy jako całość.

Co więcej, chociaż jest to test tylko orientacyjny, który może dostarczyć interesujących i cennych informacji, ważne jest, aby później potwierdzić go innymi, bardziej obiektywnymi instrumentami.

To może Cię zainteresować ...
Najważniejsze testy inteligencji dla dzieci
Jesteś Mamą
Przeczytaj na Jesteś Mamą
Najważniejsze testy inteligencji dla dzieci

Testy psychometryczne oceniają w sposób obiektywny umiejętności intelektualne. Poznaj najważniejsze testy inteligencji dla dzieci, które warto wyko...
Treści zawarte na stronie Jesteś Mamą służą wyłącznie celom edukacyjnym i informacyjnym. W żadnym wypadku nie zastępują one diagnozy, porady lub leczenia u specjalisty. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.