Skuteczne karcenie - 5 umiejętności, które muszą posiadać rodzice

Skuteczne karcenie - 5 umiejętności, które muszą posiadać rodzice
Eva Maria Rodriguez Diego

Napisane i zweryfikowane przez zawodowa pisarka i specjalista w dziedzinie wychowania fizycznego Eva Maria Rodriguez Diego.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Posiadanie dzieci to wyzwanie dla każdego rodzica. Nawet jeśli czytałaś, widziałaś i słuchałaś już mnóstwo rzeczy na ten temat, radzenie sobie z wychowaniem dziecka nie jest rzeczą łatwą. A szczególnie, jeśli chodzi o dyscyplinę. Styl rodzicielski zapewniający skuteczne karcenie wymaga ponadto od rodziców posiadania lub rozwijania szeregu kluczowych umiejętności.

Bez nich zaszczepienie takiej dyscypliny nie będzie możliwe. W zależności od wieku i zachowania dziecka, może się zdarzyć, że niektóre umiejętności będzie łatwiej użyc i zastosować niż inne. Doskonalenie tych umiejętności prowadzi do praktyki i zapewnia skuteczne karcenie, którego dzieci potrzebują.

Książki dla rodziców, zajęcia i grupy wsparcia mogą być świetnymi zasobami, aby je rozwijać. W każdym razie istnieją pewne umiejętności, które są niezbędne do skutecznego wdrażania dyscypliny.

Ojciec z córką

Daj pozytywny przykład – to najlepszy sposób na skuteczne karcenie

Wielu rodziców próbuje wpoić swoim dzieciom zestaw wartości i pewną dyscyplinę, robiąc coś dokładnie przeciwnego. Oczywiście to wcale nie przynosi dobrych skutków. W rzeczywistości jest to najlepszy sposób, aby nauczyć dzieci robienia rzeczy źle. Dzieci bowiem zawsze uczą się na podstawie tego, co widzą, a nie z tego, co słyszą.

Modelowanie odpowiednich zachowań jest podstawową umiejętnością rodziców, ale powinni oni dawać przykład, a nie argumenty, dlaczego to takie ważne. Sprzeczność między tym, co widzą, a tym, co słyszą, daje dzieciom katastrofalny obraz rodziców.

W konsekwencji autorytet rodziców upada. W takich okolicznościach dzieci tracą szacunek dla swoich rodziców.

Znajdź równowagę między bezpieczeństwem a ochroną

Bezpieczeństwo dzieci to podstawowa kwestia, na temat której rodzice maja różne koncepcje. Niektórzy na przykład nadmiernie chronią swoje dzieci i izolują je od wszelkiego niebezpieczeństwa. Inni natomiast, w swoim nadopiekuńczym podejściu, dają im dużo wolności.

Tymczasem należy znaleźć równowagę, jeśli chodzi o bezpieczeństwo.

W tym kontekście trzeba wychowywać budując zaufanie, pozwalając dzieciom doświadczać naturalnych konsekwencji swoich działań. To także uczy je podejmowania zdrowych decyzji, uwzględniających nie tylko chwilową przyjemność, ale także efekt, jaki wywierają na innych.

Matka z córką

Ustaw odpowiednie granice, aby Twoje karcenie było skuteczne

Ważne jest, aby rodzice mogli ustalić odpowiednie granice dla swoich dzieci, nawet jeśli dziecko protestuje. Ustalenie odpowiednich granic oznacza, że ​​dziecko zna jasne zasady, a rodzic stosuje strategie dyscyplinujące odpowiednie dla jego rozwoju. Ale oprócz ustalenia granic, należy zadbać, by dziecko ich przestrzegało.

Oznacza to, że rodzice także muszą przestrzegać ograniczeń w swoim zachowaniu, dając przykład samokontroli i odpowiedzialności.

Palenie lub picie przy dzieciach, okazywanie zmęczenia z powodu niewystarczającej ilości snu, używanie niewłaściwego języka lub przejadanie się, na przykład, pokazuje dziecku wyraźny przejaw samokontroli i braku odpowiedzialności ze strony rodziców.

Skutecznie zarządzaj stresem

Rodzice, którzy skutecznie radzą sobie ze stresem, znacznie skuteczniej zaszczepiają dyscyplinę swojemu dziecku. Zestresowani rodzice częściej krzyczą i stresują swoje dzieci. Częściej też stosują kary niż skuteczne karcenie.

Z drugiej strony stres rodzica może prowadzić do większej liczby problemów z zachowaniem u jego dzieci. A to z kolei prowadzi do zwiększonej presji na rodziców. I błędne koło się zamyka.

Ustal jasne oczekiwania, by zapewnić dziecku skuteczne karcenie

Kiedy dzieci nie rozumieją, czego się od nich oczekuje, spełnienie oczekiwań rodziców może być niemożliwe. Rodzice stosujący najbardziej skuteczne karcenie są w stanie jasno wyrazić, czego oczekują od swoich dzieci, w zrozumiały dla nich sposób. Poza tym proszą swoje dzieci o rzeczy, które naprawdę potrafią i mogą osiągnąć.

W tym sensie skuteczni rodzice są również w stanie jasno określić swoje cele i wyznaczyć możliwe do osiągnięcia zadania. W ten sposób dają swoim dzieciom przykład wytrwałości i wysiłku, radzenia sobie z czasem i stresem oraz poczucia własnej skuteczności.

Ponadto są w stanie lepiej wczuć się w swoje dzieci, gdy ogarnia je frustracja i brak motywacji.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.