Zaniedbanie emocjonalne u dzieci - 4 objawy

Zaniedbanie emocjonalne u dzieci - 4 objawy

Ostatnia aktualizacja: 26 czerwca, 2018

Dzieci potrzebują uścisków, pocałunków, wskazówek i ochrony od rodziców. Nie chodzi o ich rozpieszczanie, to całkiem naturalna potrzeba, którą należy zaspokoić. Jeżeli tego nie zrobimy, pojawi się zaniedbanie emocjonalne u dzieci.

Dzieci chłoną ze swojego otoczenia dosłownie wszystko – zarówno to, co dobre, jak i to, co złe. Następnie zwracają to w swoim zachowaniu. Dlatego zaniedbanie emocjonalne u dzieci może mieć poważne konsekwencje dla ich przyszłego stanu psychicznego.

W dzieciństwie w dużej mierze polegamy na rodzicach i opiekunach. Nie tylko ekonomicznie lub edukacyjnie, ponieważ dzieci nie są w stanie zapewnić sobie odpowiednich warunków, ale także emocjonalnie i psychicznie.

Zapewnienie miłości, uczucia, zadowolenia i zrozumienia jest jedną z najlepszych rzeczy, jaką dorosły może zrobić dla małego. Pozytywny wzór do naśladowania na tym etapie życia może zrobić ogromną różnicę.

Pozwoli on dziecku dorastać w zdrowym środowisku i rozwijać wartości i umiejętności, poprzez naśladowanie dorosłych wokół nich.

Jednak w wielu przypadkach tak się nie dzieje. Emocjonalne zaniedbanie u dzieci ma bezpośredni wpływ na ich postawy, zachowania i interpretację tego, co dzieje się z nimi w późniejszym życiu.

Co rozumiemy przez emocjonalne zaniedbanie u dzieci?

Emocjonalne zaniedbanie u dzieci występuje, gdy wrodzona potrzeba poczucia bezpieczeństwa, wartości i miłości nie jest spełniona.

W tym wieku nasza potrzeba miłości, czułych gestów i stałej troski jest znacznie większa niż w okresie dojrzewania czy dorosłości.

Gdy jesteśmy starsi, mamy wiele narzędzi do samodzielnego stawienia czoła światu. Nie dotyczy to jednak małych dzieci.

Brak sympatii i przywiązania w domu niekoniecznie idzie w parze z przemocą fizyczną.

W rzeczywistości często może wynikać z codziennych sytuacji, które uważamy za normalne. Należą do nich brak komunikacji, długie okresy nieobecności czy to przez pracę czy inne powody lub całkowite porzucenie przez rodzica.

Współczesny styl życia ma z tym niestety wiele wspólnego. Nie jest niczym niezwykłym widok rodziców, którzy biegają dookoła z telefonem komórkowym i myślą o problemach w pracy.

A co z dziećmi? W najlepszym razie podążają za Tobą, próbując beznadziejnie przyciągnąć trochę Twojej uwagi.

Tata z synem razem się golą

Zaniedbanie emocjonalne u dzieci i jego objawy

1. Emocjonalna pustka

Może się to objawiać w dzieciństwie lub później. To uczucie ciągłej i niespełnionej potrzeby, niezależnie od indywidualnych osiągnięć.

To poczucie samotności, niepokoju lub udręki może być związane z brakiem poczucia przywiązania i zaniedbaniem relacji we wczesnym okresie życia.

2. Złe relacje z postaciami przywiązania

Dzieci, które dorastają bez silnej więzi z rodzicami, mają trudności z nawiązywaniem zdrowych relacji z innymi.

Może to przełożyć się na odrzucenie, gniew lub nieufność wobec uczucia przywiązania. Może się nawet objawiać to nienawiścią lub złością.

W przypadku innych osób mogą powstawać chore zależności. Osoba zaniedbana pragnie otrzymać od kogoś pełną uwagę.

Ten problem może prowadzić do zazdrości lub braku satysfakcji w relacjach osobistych.

“Zapewnienie miłości, uczucia, zadowolenia i zrozumienia jest jedną z najlepszych rzeczy, jaką dorosły może zrobić dla małego”

3. Nieprawidłowe zachowanie

Nieodpowiednie zachowanie rodzi się z potrzeby zwrócenia uwagi, której brakowało we wcześniejszym etapie życia.

Jeśli pójdziesz do miejsca publicznego i rozejrzysz się wokół siebie, na pewno zobaczysz, jak dzieci biegają, krzyczą lub pchają swoich rodziców, aby je oglądali lub bawili się z nimi.

Jeśli nie osiągną tego celu, ich działania stają się bardziej intensywne.

Typowymi oznakami tego rodzaju niewłaściwego zachowania są: huśtawki nastrojów, niekontrolowany płacz, agresja, wściekłość i impulsywność.

4. Fizyczne i psychologiczne problemy

Dzieci, które cierpią z powodu zaniedbań emocjonalnych, częściej odczuwają lęk, mają trudności w uczeniu się i z trudem nawiązują i utrzymują relacji społecznych. Częściej cierpią na infekcje.

Wynika to z bezpośredniego związku między naszym dobrym samopoczuciem a skutecznością naszego układu odpornościowego.

Mama z córeczką w czułym uścisku

Zaniedbanie emocjonalne u dzieci – czy można naprawić tę sytuację?

To nie jest tak, że to jedna z możliwości: naprawa tej sytuacji to konieczność. Emocjonalne zaniedbanie u dzieci może prowadzić do przyszłych prób wypełnienia pustki nadużywaniem substancji: tytoniu, alkoholu i narkotyków.

Emocjonalne zaniedbanie u dzieci może również prowadzić do innych kompulsywnych lub ryzykownych zachowań w celu uzyskania chwilowej satysfakcji.

Przykłady obejmują uzależnienie od zakupów, lekkomyślną jazdę, seks bez zabezpieczenia, a nawet kradzieże w sklepach.

Jeśli zauważyłeś jeden lub więcej wymienionych powyżej objawów, najlepszym sposobem działania jest wizyta u psychologa w celu leczenia.

Jednak zapobieganie jest lepsze niż leczenie. Mając to na uwadze, rodzice muszą:

  • Posłuchać swoich dzieci.
  • Spędzać razem miło czas jako rodzina, nawet jeśli jest to krótki okres.
  • Okazywać uczucia, uwagę i zrozumienie.
  • Sprawić, aby ich dzieci były bezpieczne i zadbane.

Jest oczywiste, że pokazy rodzicielskiego uczucia są fundamentalnie ważne dla najmłodszych.

Nawet niewielkie gesty, które mogą wydawać się nieistotne w danym momencie, mogą radykalnie zmienić humor dziecka i jego spojrzenie na świat.

Poświęć czas i zainwestuj energię w wychowanie swojego dziecka, a szczególnie w jego dobre samopoczucie emocjonalne.

To może Cię zainteresować ...
Przytulanie to nie rozpieszczanie, lecz kształcenie
Jesteś Mamą
Przeczytaj na Jesteś Mamą
Przytulanie to nie rozpieszczanie, lecz kształcenie

Pocieszanie to nie rozpieszczanie, lecz sztuka rozumienia potrzeb. Wsparcie w odpowiednim momencie pozwala uniknąć napadów złości, zmniejsza stres ...


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Treści zawarte na stronie Jesteś Mamą służą wyłącznie celom edukacyjnym i informacyjnym. W żadnym wypadku nie zastępują one diagnozy, porady lub leczenia u specjalisty. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.