Zmiana szkoły - jaki ma wpływ na Twoje maluchy?

Zmiana szkoły - jaki ma wpływ na Twoje maluchy?
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 03 kwietnia, 2019

Zmiana szkoły wiąże się ze złożonym procesem adaptacyjnym, w którym dziecko musi zmierzyć się z lękiem przed nieznanym. Najprawdopodobniej doświadczy wielu emocji, takich jak niepewność lub lęk. Mogą one sprawić, że poczuje się bezradne wobec tak nowej sytuacji.

Jeśli planujesz modyfikację edukacji Twojego dziecka, zastanów się najpierw w jaki sposób zmiana szkoły może na nie wpłynąć. Takie reorganizacje mogą prowadzić do nowych możliwości rozwoju, ale maluch będzie potrzebować Twojej pomocy, aby dostosować się do nowego otoczenia.

Rola rodziców wobec zaistniałych zmian

Zmiany są normalną częścią życia, ponieważ stawiają nas w obliczu naszych lęków i wątpliwości. Z powodu braku doświadczenia dzieci nie mają zdolności do oceny lub oszacowania sytuacji, której doświadczają.

Z tego powodu rodzice powinni wspierać i przygotowywać ich do tego, aby stawić czoła przemianie ze 100% pewnością siebie.

Musisz jednak zrozumieć, że każde dziecko będzie miało własny sposób wyrażania braku pewności spowodowanego przez tę nową okoliczność. Musisz zwracać uwagę na wszystkie reakcje malucha.

Ponadto rodzice muszą być chętni do pomocy i współpracy. Mama i tata reprezentują stabilność swoich dzieci, więc to oni są odpowiedzialni za dostosowanie się ich do zmian.

Jak zmiana szkoły wpływa na dzieci?

Jako matka doświadczyłaś różnych rodzajów zmian przez całe swoje życie. Zmiany te obejmują zatrudnienie, przyjaźnie, domy, a nawet nowych lekarzy. W tym sensie zdajesz sobie sprawę, że wszystkie modyfikację zachodzące w życiu wpływają na dzieci i powodują ich obawy.

Chłopiec na przerwie w szkole

Nie jest łatwo dzieciom przejść przez ten okres niestabilności i niepewności. Mogą doświadczać wielu emocji, takich jak nostalgia, złość, frustracja, strach, pesymizm, smutek i radość.

Wśród zmian, które napotkają, są:

  • Poznawanie nowych przyjaciół i dystansowanie się od starych.
  • Przystosowanie do innych nauczycieli i możliwe nowe metody nauczania.
  • Angażowanie się w nieznane otoczenie lub nowy klimat.
  • Bycie w centrum uwagi ze względu na bycie nowym dzieckiem w klasie.
  • Korzystanie z różnych środków transportu i przyzwyczajenie się do nowych tras.

Niektóre dzieci mogą być bardzo odporne na zmiany, podczas gdy inne mogą wydawać się pozytywne, elastyczne i bardzo łatwo się adaptujące do otoczenia. Im bardziej drastyczna zmiana, tym bardziej odporne na nią może stać się dziecko.

Oczywiście nie jesteśmy w stanie dokładnie zmierzyć stopnia wpływu jakie może mieć zmiana szkoły na każde dziecko. W grę wchodzi kilka czynników – na przykład to, co dziecko zostawia za sobą i co znajdzie w swojej nowej szkole.

Jeśli jednak dziecku uda się szybko nawiązać nowe znajomości, zmiany prawdopodobnie będą bardziej znośne. Pamiętaj, że wyniki w nauce Twojego dziecka mogą na początku ulec pogorszeniu.

“Zmiany mogą prowadzić do nowych możliwości rozwoju – wszystko zależy od nastawienia”.

Zmiana szkoły dziecka – jak ograniczyć jej skutki?

Oto kilka zaleceń, które możesz zastosować, aby pomóc dziecku zmierzyć się z tą zmianą:

Komunikacja i szczerość

Kiedy wiesz, że decyzja o zmianie szkoły jest nieodwracalna, musisz powiadomić o tym dziecko tak szybko, jak to możliwe. Rozmawiaj z nim otwarcie i daj mu możliwość wyrażenia swoich obaw i niepewności. Pamiętaj, że może być powściągliwe i negatywnie nastawione.

Nie okłamuj go, każąc mu wierzyć, że ochronisz go przed skutkami zmian. Wcześniej czy później zda sobie sprawę, że musi stawić im czoła samemu.

Pomóż mu zobaczyć tę zmianę w sposób pozytywny

Zmiana szkół zapewni Twojemu dziecku szansę na rozpoczęcie wszystkiego od nowa i nawiązanie nowych przyjaźni. Pomóż mu cieszyć się zmianą, zamiast cierpieć wraz z nim.

Najpierw odwiedź szkołę

Odwiedzając najpierw szkołę, Twoje dziecko nie będzie się czuć zagubione, gdy po raz pierwszy uda się na zajęcia. Zapoznaj je ze wszystkimi udogodnieniami. Jeśli to możliwe, pokaż dziecku swoją nową klasę, bibliotekę, kafeterię i siłownię.

Przygotuj dziecko do pierwszego dnia w szkole

Przygotowanie to najlepsza opcja. Im więcej będziesz informować swoje dziecko, tym lepiej dla Was obojga. Wyjaśnij kiedy zaczynają się zajęcia i kończą, kim będą jego nauczyciele, i tak dalej.

Trening piłki nożnej dla dzieci

Zapisz swoje dziecko na zajęcia pozalekcyjne

Szybkim sposobem na integrację dziecka z innymi uczniami poza godzinami lekcyjnymi jest umożliwienie mu udziału w zajęciach pozalekcyjnych. Poproś go, aby zapisał się do drużyny sportowej, którą lubi, takiej jak piłka nożna, koszykówka lub siatkówka. Jeśli lubi sztukę, możesz zapisać go na zajęcia muzyczne, malarskie lub aktorstwo.

Wreszcie, musisz mieć cierpliwość i dać dziecku czas na dostosowanie się do zmiany. To sprawi, że Twoje dziecko doświadczy różnych nowych rzeczy przez samego siebie, a to przyczyni się do jego dojrzałości.

Jeśli szanujesz jego przestrzeń i dajesz mu wiarę w jego nowe okoliczności, pomożesz wzmocnić jego poczucie własnej wartości i bezpieczeństwo. Tak więc zmiana szkoły będzie pozytywnym doświadczeniem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.