Mama zajmująca się domem również pracuje

Mama zajmująca się domem również pracuje
María Alejandra Castro Arbeláez

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

W obecnych czasach mama zajmująca się domem jest coraz częściej oceniana negatywnie przez osoby postronne. Jednak mama, które poświęca swoje ciało i duszę swoim synom i córkom to również kobieta pracująca.

Na całym świecie 8 marca świętujemy Światowy Dzień Kobiet, znany oryginalnie pod nazwą Dzień Kobiet Pracujących. Celebrując osiągnięcia kobiet w pracy nie powinniśmy wykluczać kobiet, które podjęły inną decyzję. Dobry przykład stanowi mama zajmująca się domem, która opiekuje się dziećmi.

Niestety ten ważny dzień ma tragiczną historię. 8 marca 1911 r. duża grupa kobiet zginęła w pożarze fabryki materiałów. Walczyły o równość, a dokładniej mówiąc, o uznanie ich praw.

Ich celem była poprawa warunków pracy wszystkich pracowników, bez względu na ich płeć. Dzisiaj pamiętamy je jako symbol w historii feminizmu.

Ale czy mamy prawo twierdzić, że mama zajmująca się domem i opiekująca się dziećmi nie powinna świętować Światowego Dnia Kobiet?

Oczywiście, że nie. Kobiety zajmujące się domem zasługują na takie same uznanie jak te, które rozwijają swoją karierę. Dbanie o dom i rodzinę to trudne zadanie. W przeciwieństwie do oficjalnej pracy nie jest płatne i nigdy się nie kończy.

Kobiety, które zostają w domu by zajmować się dziećmi nie wyceniają swojej pracy. Nie dostają premii ani płatnych wakacji. Wiele osób nie postrzega ich nawet jako osoby pracujące.

Jednak bez nich nie byłybyśmy tu, gdzie jesteśmy teraz. Wiele z nas ma mamy, siostry, babcie, ciocie i przyjaciółki, które zajmują się domem. Wszystkie one zasługują na taki sam szacunek, co kobiety pracujące.

To, że zostają w domu, nie ma znaczenia. Nie są na wiecznych wakacjach. Społeczeństwo musi zacząć być świadome, że mamy opiekujące się dziećmi również pracują.

Mama zajmująca się domem to również mama pracująca

Dni szybko się zmieniają, a pracy nigdy nie ubywa i nie ma za nią materialnego wynagrodzenia, jedynie miłość. Mama może spędzić godziny na podnoszeniu zabawek i czyszczeniu mebli. Innym razem jest maszynką wykonującą kilka rzeczy na raz.

Nie zatrzymuje się nawet na sekundę. Zawsze trzeba coś zrobić: przygotować posiłek, uprać ubrania i posprzątać bałagan.

Dni, a nawet tygodnie, upływają bez chwili rozmowy z innym dorosłym niż partner. Bycie pełnoetatową mamą może być o wiele trudniejsze, niż się wydaje. Jeśli zdaje Ci się, że takie życie jest łatwe, pomyśl przez chwilę o codziennej monotonii.

Oczywiście to nie zawody. Nie chodzi o to, kto jest bardziej zmęczony, ma większe worki pod oczami czy musi dokonać większych poświęceń.

Prawda jest taka, że wiele mam pracuje dwa razy więcej niż ktokolwiek inny: zarówno w domu, jak i poza nim. Dlatego też wszystkie jesteśmy kobietami pracującymi.

Mama podzielona na pół - mama zajmująca się domem i karmiąca dziecko oraz pracująca

“To nie kwestia tego, kto mi pozwoli. To kwestia tego, kto mnie powstrzyma.”

-Ayn Rand-

Za dyskusją o pracujących mamach stoi smutna rzeczywistość: kiedy zostajesz mamą, możesz mieć większy problem ze znalezieniem pracy.

Ludzie będą oceniali Twoje życie, chociaż nie wiedzą, jakie naprawdę jest. Wystarczy usłyszeć wyznania kobiet, które poszły na urlop macierzyński by opiekować się dzieckiem, aby zrozumieć, że powrót do pracy jest trudny.

Oczywiście jeśli mama nie będzie w stanie znaleźć pracy, której potrzebuje, społeczeństwo ją potępi. Stoi pod obstrzałem z obu stron. Wszystko to dlatego, że została mamą, która wybrała odrobinę inną drogę.

Wszystkie jesteśmy kobietami pracującymi

Smutna i zmęczona mama zakrywająca oczy dłonią

Mama zajmująca się domem to również mama pracująca, bez względu na to, czy dostaje za to zapłatę.

Wszystkie mamy zasługują na szacunek, bez względu na to, jaką drogę wybiorą. Żadna praca nie hańbi. Powinniśmy cenić pracę każdej z nich.

Dbanie o innych nigdy nie było łatwe, a dziś jest jeszcze trudniejsze. Wzięcie na siebie odpowiedzialności za wychowywanie dzieci jest trudne i nie każdy jest na to gotów. Wymaga wielkiego serca i ogromnej dozy cierpliwości.

Opieka to coś więcej niż słowo. Często ignorujemy fakt, że wiele osób po prostu chce to robić. Decyzja o opiekowaniu się inną osobą jest często podejmowana z miłości.

Czułość, brak samolubności, oddanie i wysiłek, zmęczenie i wyczerpanie, a przede wszystkim poświęcenie i stawianie dziecka na pierwszym miejscu – oto codzienność mamy zajmującej się domem.

Często zapominamy, jak ogromną rolę odgrywa macierzyństwo nie tylko dla mamy i dziecka, ale i dla całego społeczeństwa.

Dziecko, któremu w trakcie dorastania rodzice poświęcają dużo uwagi, nie będzie miało braków w życiu emocjonalnym – z pożytkiem dla nas wszystkich.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.