Lęki w dzieciństwie: jak pomóc dziecku je pokonać?

Lęki w dzieciństwie: jak pomóc dziecku je pokonać?
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 09 lutego, 2019

Obawy, lęk i fobie. Są to normalne emocje w dzieciństwie, o ile pozostają w pewnych granicach. Jednak lęki w dzieciństwie mogą również stać się prawdziwym problemem psychologicznym. W takim przypadku dzieci mogą potrzebować profesjonalnej pomocy.

W dzisiejszym artykule chcemy porozmawiać o tym, jak rodzice mogą pomóc swoim maluchom przezwyciężyć lęki w dzieciństwie.

Lęki w dzieciństwie są względnie normalne do pewnego wieku. Ogromna liczba dzieci doświadcza pewnego rodzaju lęku w takim czy innym stopniu. Jednak lęki w dzieciństwie nie są równoznaczne z fobiami czy niepokojem, których doświadczają dorośli.

Zrozumieć lęki w dzieciństwie

Na różnych etapach rozwoju dzieci często doświadczają rozmaitych lęków. Obawy te są częścią ich rozwoju i dotyczą konkretnego etapu ewolucji. Te lęki obejmują strach przed ciemnością, nieznajomymi lub samotnością.

Strach jest naturalną reakcją żywych istot, a jego celem jest ochrona przed niebezpieczeństwem. Obejmuje to zarówno bezpośrednie zagrożenia, jak i potencjalne zagrożenia, które mogą zagrażać przetrwaniu.

Większość obaw, jakie doświadczają dzieci, jest powszechna. Są one tymczasowe i różnią się intensywnością w zależności od etapu rozwoju dziecka.

Lęki w dzieciństwie w zależności od wieku

Lęki w dzieciństwie różnią się w zależności od wieku dziecka. W pierwszych latach życia obawy te zwykle są związane z głośnymi odgłosami, nieznanymi osobami i rozłąką z rodzicami.

Kiedy dzieci osiągają wiek przedszkolny, obawy te stają się bardziej widoczne. Dzieci w tym wieku mają bardziej rozwiniętą wyobraźnię, a ich lęki stają się bardziej abstrakcyjne. Na przykład zaczynają bać się duchów, potworów, czarownic itp.

W szkole podstawowej – od około 7 do 11 roku życia – powszechne obawy mają więcej wspólnego z rzeczywistością. Dzieci mogą obawiać się urazów fizycznych, chorób, wizyt lekarskich itp. Na przykład dziecko może również bać się swoich rodziców, którzy przechodzą rozwód lub bać się nieprzystosowania społecznego.

Przed dojrzewaniem wspomniane wyżej lęki zaczynają się zmniejszać. Na tym nowym etapie lęki związane ze szkołą coraz bardziej dominują. Na przykład, nastolatki boją się odrzucenia swoich rówieśników, braku akceptacji ze strony dorosłych, złych ocen lub słabych wyników w szkole.

Zmartwiona dziewczynka

Kiedy lęki w dzieciństwie zamieniają się w fobie

Lęki w dzieciństwie to nie to samo co fobie. Dlatego ważne jest, aby rodzice zwracali uwagę na zachowanie dziecka. Niektóre objawy mogą wskazywać, że dziecko cierpi na fobię. Jeśli tak jest, trzeba pomóc dziecku w uzyskaniu potrzebnej pomocy.

Termin fobia odnosi się do stałego, nadmiernego i irracjonalnego lęku. Ludzie mogą doświadczyć fobii dotyczących zarówno sytuacji, jak i przedmiotów.

Jeśli chodzi o lęki w dzieciństwie, dzieci starają się chronić przed potencjalnym niebezpieczeństwem. W przypadku fobii irracjonalny strach jest niekontrolowany. Fobie ograniczają dzieci, a nawet mogą być paraliżujące.

Rozpoznanie różnicy między lękiem a fobią może być trudne. Normalnie fobie przejawiają się w formie emocji, które powstają w wyniku lęku. To odczucie pojawia się, gdy dziecko napotyka określone sytuacje lub określone obiekty.

Warto pamiętać, że istnieją trzy rodzaje fobii. Różnica między każdą kategorią ma związek z bodźcem, który wyzwala daną fobię:

  • Ogólne: dziecko doświadcza strachu i niepokoju w obliczu różnych sytuacji.
  • Określone: dotyczy to lęku przed sytuacjami związanymi ze zwierzętami lub owadami. Mogą to być także obawy związane z naturalnym otoczeniem, takie jak warunki klimatyczne, interwencje medyczne itp.
  • Społeczne: w takich przypadkach sytuacje społeczne wywołują u dzieci niepokój lub duży dyskomfort. Na przykład dziecko może odczuwać lęk, przebywając w dużym tłumie lub podczas interakcji z nieznajomymi itp.

Większość obaw, jakie doświadczają dzieci, jest powszechna. Są one tymczasowe i różnią się intensywnością w zależności od etapu rozwoju dziecka.

Jak pomóc dzieciom pokonać ich lęki

Niezwykle ważne jest, aby rodzice towarzyszyli swoim dzieciom i pomagali im przezwyciężyć lęki w dzieciństwie. Zaniedbanie tego może mieć konsekwencje nawet w wieku dorosłym. Te konsekwencje obejmują większe prawdopodobieństwo cierpienia z powodu ogólnego niepokoju w obliczu różnych wyzwań i sytuacji.

Aby zadbać o bezpieczeństwo, najlepiej poszukać pomocy w rozwiązaniu problemu. Specjalista zaleci odpowiedni plan leczenia, aby złagodzić obawy dziecka.

Lęki w dzieciństwie - przestraszone dziecko

Istnieje kilka wytycznych, o których rodzice muszą pamiętać, aby pomóc swoim dzieciom:

  • Zidentyfikuj sytuacje lub obiekty, które generują strach.
  • Komunikuj się aktywnie z dzieckiem. Posłuchaj swojego dziecka i udziel mu wsparcia.
  • Okaż swojemu maluchowi zaufanie i daj poczucie bezpieczeństwa, aby pomóc mu przezwyciężyć obawy i sytuacje, które wywołują frustrację.
  • Pokaż metody kontroli lęku i daj dziecku narzędzia do przezwyciężenia nieprzyjemnych sytuacji. Na przykład, jeśli Twoje dziecko boi się ciemności, możesz dać mu maskotkę, która sprawia, że ​​dziecko poczuje się bezpiecznie.
  • Dawaj dobry przykład swojemu dziecku i pokaż pozytywną perspektywę dotyczącą problemów. Naucz swojego malucha szukania możliwych rozwiązań i traktowania obaw jak normalnej części życia.

Podsumowując, nie tylko można pomóc dzieciom pokonać ich lęki w dzieciństwie. Trzeba to robić w trosce o prawidłowy rozwój dziecka i bezproblemowe wejście w dorosłe życie.

Pamiętajmy jednak, że nie ma potrzeby nadmiernie przejmować się obawami dzieci, o ile nie zmieniają się w coś poważniejszego.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.