Wyjątkowa miłość matki: bezwarunkowa i naturalna

Miłość matki jest jednym z najtrudniejszych do zrozumienia i opisania uczuć.
Wyjątkowa miłość matki: bezwarunkowa i naturalna
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 18 stycznia, 2019

Czy zastanawiałaś się kiedyś na czym polega wyjątkowa miłość matki? Co sprawia, że matki tak bardzo kochają swoje dzieci? Ten rodzaj miłości jest tak czysty i naturalny, że często trudno jest opisać go słowami.

Z wiekiem zdajemy sobie sprawę z tego, jak bardzo ważna jest wyjątkowa miłość matki. Jest ona silniejsza od każdego innego rodzaju miłości.

W okresie dziecięcym wiele z nas miało trudności z faktycznym zrozumieniem siły i charakteru uczuć, które żywią do nas nasze matki. To uczucie wydaje się całkowicie naturalne… ale jednocześnie trudne do całkowitego zrozumienia.

Z czasem dociera do nas ogrom macierzyńskiej miłości. Dzieje się tak zwłaszcza u kobiet, które w pewnym momencie życia same zostają matkami. To właśnie wtedy – w okresie dorosłości i rodzicielstwa – zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważna jest wyjątkowa miłość matki. Zaczynamy rozumieć co czuły nasze własne mamy.

Wyjątkowa miłość matki jest niezapomniana

Wiele rzeczy wydaje się nam niemożliwych i nieprawdopodobnych… dopóki same nie zostaniemy matkami. Dziwimy się na przykład temu, że nasze mamy pamiętają tak wiele drobnych szczegółów z życia naszego oraz naszego rodzeństwa.

Mimo to, z czasem same przekonujemy się że wyjątkowa miłość matki istnieje naprawdę. Jest trochę tak, jakby każda mama uczyła się zupełnie nowego rodzaju uczuć w chwili narodzin dziecka i nabywała magicznych zdolności. Te zdolności pozwolą jej później przypomnieć sobie każdy drobiazg z życia maluszka.

Każda mama jest wyjątkowa i nieporównywalna do żadnej innej. Miłość matki do dziecka zostaje zawsze niezmienna. Jest dość silna i dość głęboka by pokonać wszelkie przeszkody, które stają na drodze do pełnego szczęścia dziecka.

Choć matki oczywiście mogą krytykować, ganić i karać, nikt inny na świecie nie kocha swojego dziecka tak, jak kobieta która dała mu życie.

Wyjątkowa miłość matki to uczucie od pierwszego wejrzenia.

Miłość od pierwszego wejrzenia

Kiedy zostajesz mamą, nagle zdajesz sobie sprawę z tego, że istnieje miłość od pierwszego wejrzenia. W zasadzie jeszcze przed momentem narodzin dziecka odkryjesz, że kochasz je bardziej niż kogokolwiek innego na świecie.

To uczucie pojawia się nagle, zupełnie tak jakby ktoś wcisnął w Twojej duszy guzik, który już na zawsze pozostanie włączony.

Poza swoją niepowtarzalnością, wyjątkowa miłość matki charakteryzuje się także tym, że trwa wiecznie. To więź idealna. W związku z tym nie można jej rozerwać. Myśląc o naszych dzieciach i miłości jaką je darzymy wiemy z pewnością, że jesteśmy gotowe oddać za nie życie jeśli zajdzie taka potrzeba.

“Miłość matki to spokój. Nie jest nabyta i nie trzeba na nią zasłużyć.”

Erich Fromm

Miłość matki jest bezwarunkowa

Każda matka jest w stanie kochać swoje dzieci niezależnie od tego kim się stają i niezależnie od okoliczności. Dziecko nie musi zasługiwać na miłość matki ani na nią zapracowywać. To uczucie pojawia się naturalnie i samoczynnie.

Wraz z narodzinami kolejnych dzieci wyjątkowa miłość matki rośnie i nabiera głębi. Dzięki temu, każde z dzieci może w pełni cieszyć się oferowanym przez rodziców poczuciem bezpieczeństwa.

Jedną z kwestii, o które najczęściej boją się kobiety spodziewające się dziecka jest właśnie to, że nie będą w stanie czuć tej wyjątkowej więzi. Jednakże okazuje się, że to uczucie pojawia się całkowicie naturalnie i spontanicznie. Dziecko przebywające w łonie matki uczy się bardzo ważnej lekcji – nikt inny nie kocha go tak bardzo, jak mama.

Dziecko zajmuje w życiu kobiety miejsce, o którego istnieniu ta często nawet nie wiedziała, do chwili aż dzięki macierzyństwie odkryła, że jest to bardzo ważny obszar. Miłości do dziecka nie trzeba się uczyć. Natura pokazuje nam na każdym kroku, że macierzyństwo jest samowystarczalne i instynktowne. Jedyne co musisz zrobić, to nauczyć się jak się nim cieszyć.

Macierzyńska miłość daje dziecku kluczowe dla jego rozwoju poczucie bezpieczeństwa.

Niewyczerpane źródło bezpieczeństwa

Poczucie bezpieczeństwa które matka przekazuje swoim dzieciom traktowane jest jako ważny, naturalny mechanizm biologiczny. Celem jego istnienia jest pomoc dziecku w przystosowaniu się do życia w świecie.

Jako że maluszki rodzą się bezbronne i niezdolne do samodzielnego przetrwania bez opiekunów którzy zapewnią mu bezpieczeństwo i pożywienie, takie poczucie bezpieczeństwa pochodzi właśnie od matki.

Badania wykazały, że kobiece ciało – w tym również mózg – zmienia się wraz z macierzyństwem. Zmiany te pojawiają się po to, by kobiecie łatwiej było dbać o potomstwo i wychować je. Ta sama zasada znajduje odzwierciedlenie w całym królestwie zwierząt.

Mówimy tu o bezwarunkowej miłości która rośnie z dnia na dzień – taka właśnie jest wyjątkowa miłość matki. Macierzyńska wieź to coś, co należy cenić i pielęgnować. Każdy powinien docenić jej znaczenie.

Niezależnie od naszych zachowań i wyborów, matki zawsze będą nas kochały – nawet bardziej niż siebie same.

Macierzyństwo jest doświadczeniem tak wyjątkowym, czystym i naturalnym, że jedyne co musisz robić to korzystać z niego, cieszyć się nim, skupiać się na dobrych chwilach i odkrywać codziennie co to znaczy kochać i być kochaną.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bowlby, J. (1986). Vínculos afectivos: formación, desarrollo y pérdida. Madrid: Morata.
  • Bowlby, J. (1995). Teoría del apego. Lebovici, Weil-HalpernF.
  • Garrido-Rojas, L. (2006). Apego, emoción y regulación emocional. Implicaciones para la salud. Revista latinoamericana de psicología, 38(3), 493-507. https://www.redalyc.org/pdf/805/80538304.pdf
  • Marrone, M., Diamond, N., Juri, L., & Bleichmar, H. (2001). La teoría del apego: un enfoque actual. Madrid: Psimática.
  • Moneta, M. (2003). El Apego. Aspectos clínicos y psicobiológicos de la díada madre-hijo. Santiago: Cuatro Vientos

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.