Millenialsi jako rodzice – najważniejsze cechy

Millenialsi to wyjątkowi rodzice. Są świadomi swojej roli i nie boją się nowości.
Millenialsi jako rodzice – najważniejsze cechy
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 22 czerwca, 2019

Millenialsi to osoby urodzone w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. Znani są także jako pokolenie Y. Dziś porozmawiamy o tym, jacy są millenialsi jako rodzice. Opracujemy także ich ogólną charakterystykę.

Generalnie millenialsi to osoby rozważne, ceniące sobie własne prawo do wyrażenia siebie. To właśnie dlatego pokolenie Y żyje w stanie hiperkonektywności (stałego połączenia) z internetem poprzez różnego rodzaju media społecznościowe.

Millenialsi pamiętają czasy, w których następowały znaczące przełomy technologiczne, mają więc wiele różnorodnych doświadczeń. W efekcie, osoby z tego pokolenia są w stanie relatywnie łatwo przystosować się do zachodzących zmian. Z zasady są one też naturalnie zainteresowane najnowszą technologią.

Millenialsi jako rodzice są zazwyczaj wszechstronni i proaktywni. Są silnie związani z sytuacją społeczną i świadomi jej. To sprawia, że odrzucają dezinformację i bierność.

Millenialsi jako rodzice – ogólna charakterystyka

  1. Millenialsi to osoby, mające w tej chwili od 25 do 30 lat.
  2. Mają zazwyczaj wyższe wykształcenie lub dużo praktycznego doświadczenia w zawodzie. Niektórzy z nich wciąż doskonalą swoją edukację.
  3. Millenialsi zazwyczaj znają języki obce – często kilka.
  4. Wiedzą dobrze jakie są ich prawa i obowiązki, są świadomymi obywatelami.
  5. Wielu z nich wybiera niezależną karierę – pracują jako freelancerzy z domu. Dzięki temu mogą optymalnie zorganizować swój czas i w pełni nim zarządzać.
  6. Osoby z pokolenia Y mają rozległą wiedzą na temat popkultury. Często oglądają najnowsze seriale i filmy i widzą powiązania między przedstawianymi w nich historiami a bieżącymi wydarzeniami i trendami.
  7. Millenialsi są czynnie zaangażowani w dbanie o własne zdrowie. Często regularnie ćwiczą by utrzymać swoją sprawność na jak najwyższym poziomie.
  8. Millenialsi jako rodzice mają ze swoimi dziećmi ścisły kontakt – korzystają z komunikatorów mobilnych kiedy pociechy są w szkole.
  9. Dzielą się oni również z dziećmi treściami z mediów społecznościowych. Przesyłanie wiadomości następuje zwłaszcza wtedy, kiedy rodzice i dzieci są w różnych miejscach.
  10. Rodzice z pokolenia Y nie boją się świadomej pracy nad byciem dobrymi rodzicami. Pilnują tego, by spędzić z potomstwem czas w którym skupiają się wyłącznie na rodzinie.
Millenialsi jako rodzice to osoby, które korzystają z technologii wspólnie z dziećmi.

Korzyści z bycia rodzicem z pokolenia Y

  • Millenialsi jako rodzice doceniają znaczenie więzi emocjonalnych. Wiedzą również, że liczą się szczegóły. Są więc uważni i odpowiedzialni.
  • Ne boją się poznawania nowości. Dzięki temu mogą się cieszyć czasem spędzonym z dziećmi – nic tak nie cieszy jak wspólne odkrycia.
  • Jako że mają doskonałą orientację w technologii, są w stanie szybko i sprawnie znaleźć informacje, których potrzebują. Jeśli na przykład chcą wiedzieć jak poradzić sobie z kolką u dziecka, szukają odpowiednich porad i artykułów w sieci, porównują je i korzystają z najlepszych aby pomóc swojemu dziecku.
  • Millenialsi ubierają się stylowo. Niekoniecznie oznacza to, że podążają za bieżącą modą – mają własne poczucie stylu, ale na pewno styl ten jest wyraźny. Osoby z pokolenia Y lubią wyglądać atrakcyjnie, zwracają też uwagę na jakość przedmiotów, którymi się otaczają.
  • Są to też rodzice którzy uwielbiają robić sobie z dziećmi selfie. Tworzą później cyfrowe albumy. Bardzo chętnie dzielą się również zdjęciami w mediach społecznościowych.
  • Millenialsi często używają wyspecjalizowanych aplikacji i ułatwiają sobie nimi organizację dnia codziennego. Mają cyfrowe kalendarze i notatniki, dzięki którym pamiętają o ważnych wydarzeniach i mają zawsze pod ręką listę zakupów.
  • Kiedy pomagają dzieciom w zadaniu domowym i trafią na kwestię, w której ich wiedza nie wystarcza, millenialsi szukają w sieci brakujących informacji. Gdy czują się dostatecznie przygotowani, wracają do wspólnej pracy z dzieckiem. Oczywiście wyszukanie i przyswojenie koniecznej wiedzy następuje błyskawicznie.
  • Wielu rodziców z pokolenia Y nie obawia się podążania za najnowszymi trendami ani nawet wyznaczania ich. Sprawdza się to w kwestiach takich jak farbowanie włosów na szalone kolory oraz w bardziej znaczących sprawach – na przykład w wybraniu minimalistycznego stylu życia.
Świadomość trendów i swojego stylu to kolejna cecha osób z pokolenia Y.

Millenialsi jako rodzice: porady i wskazówki

Używaj internetu w odpowiedni sposób. Jest to tym bardziej ważne, że Twoje zachowania będą traktowane jako wzór przez dzieci. Naucz je odpowiedzianej ochrony swojej prywatności. Dzięki temu unikniecie wielu poważnych problemów.

Choć technologia jest oczywiście z wielu powodów wspaniała, ważne jest to by nauczyć się odłączenia od niej raz na jakiś czas. Postaraj się zorganizować w domu przynajmniej jeden wieczór w tygodniu bez telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych.

Aby ułatwić takie odłączenie od sieci, przygotuj gry planszowe. Możesz wspólnie z rodziną poszukać pomysłów na inne rozrywki które nie wymagają nowoczesnych technologii.

Millenialsi jako rodzice uwielbiają dzielić się swoimi doświadczeniami na różnych forach internetowych, blogach i innych platformach. Zazwyczaj szukają w ten sposób nowych informacji i doświadczeń. Mogą też chcieć podzielić się poradami, anegdotkami i przeżyciami.

Takie wymienianie i poszukiwanie informacji może być bardzo przydatne. Z drugiej strony może jednak również okazać się przytłaczające i mylące. Właśnie dlatego konieczne jest ocenienie jakości treści które przyjmujemy i krytyczne przejrzenie tych, którymi się dzielimy. Dzięki temu upewnisz się, że informacje które otrzymujesz są wartościowe a te którymi się dzielisz – bezpieczne.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.