Zwroty które świadczą o dobrym wychowaniu

Czy Twoje dziecko używa zwrotów, które świadczą o dobrym wychowaniu?
Zwroty które świadczą o dobrym wychowaniu
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 13 grudnia, 2018

Sukces w wychowywaniu i nauczaniu dzieci odzwierciedlany jest przez to, co mówią i jak się zachowują. Istnieją pewne zachowania i zwroty które świadczą o dobrym wychowaniu.

Jest wiele technik i sposobów ułatwiających uczenie dzieci dobrych manier i najważniejszych wartości. Mimo to, nie zawsze taka nauka jest dla rodziców i opiekunów łatwym zadaniem.

To właśnie dlatego wielu rodziców, nauczycieli i wychowawców nie jest pewnych czy odpowiednio i skutecznie uczą dzieci dobrych manier. Niestety taki przedłużający się stan niepewności może prowadzić do męczącego niepokoju, frustracji i depresji.

Na szczęście są sposoby, dzięki którym można z łatwością ocenić, czy dziecko przyswaja nauki tak, jakbyśmy tego oczekiwali. Sprawdź, czy od Twojego dziecka można usłyszeć zwroty które świadczą o dobrym wychowaniu.

W dzisiejszym artykule przedstawimy Ci listę zawierającą zwroty które świadczą o dobrym wychowaniu. Jeśli słyszysz od swojego dziecka tego typu wypowiedzi, możesz być dumna z tego, jak wychowujesz pociechę!

Zwroty które świadczą o dobrym wychowaniu: lista najważniejszych wartości

1. Chociaż nie mam najlepszej konsoli, w pełni doceniam tę, którą mam

Dziecko które ma dobre maniery i jest dobrze wychowane, potrafi docenić dobre i złe aspekty w życiu.

Powinno więc mieć świadomość, że chociaż jego sprzęty niekoniecznie są najnowocześniejsze i najlepsze, nie oznacza to że nie należy ich doceniać. Wciąż są to dary od życia, którymi można się cieszyć. Są po prostu wystarczająco dobre.

Jedną z najważniejszych lekcji jakie rodzice mogą przekazać swoim dzieciom jest to, że należy cieszyć się codziennymi szczegółami.

Promując taką wartość, rodzic zapobiegnie temu, że dziecko będzie nieszczęśliwe z powodu męczących je toksycznych ambicji i poczucia, że wszystko jest wciąż niewystarczająco dobre.

2. Lubię programy telewizyjne, z których mogę się czegoś nauczyć

Oferta programów telewizyjnych dla dzieci jest obecnie ogromna. Niestety, wiele z nich jest dla najmłodszych widzów nieodpowiednich, pomimo tego, że reklamowane są jako treści dla dzieci.

To właśnie dlatego tak ważne jest, by dzieci oglądały wyłącznie programy przeznaczone dla nich, czyli takie, które nie zawierają nieodpowiednich przekazów a zamiast tego pełne są edukacyjnych treści.

Zwróć szczególną uwagę na to, by Twoje dziecko nie oglądało programów niedostosowanych do jego wieku. Dorośli muszą zrozumieć, jak bardzo szkodliwy jest dla dzieci kontakt z tego typu treściami, zwłaszcza w formie programów telewizyjnych.

Zwroty które świadczą o dobrym wychowaniu pokazują też dojrzałość dziecka.

3. Chcę mieć psa, ale nie wiem czy będę w stanie odpowiednio się nim zająć

Dziecko które otrzymało odpowiednią edukację rozumie, że może nie być w stanie wziąć pełnej odpowiedzialności za zwierzę domowe. To oznacza, że po pierwsze zdaje sobie w pełni sprawę z tego, co oznacza posiadanie psa czy kota a po drugie widzi, że niekoniecznie będzie w stanie wykonywać wszystkie te obowiązki codziennie przez wiele lat.

Rodzice powinni podjąć ostateczną decyzję dotyczącą posiadania zwierzaka. Powinni też towarzyszyć dziecku w związanych z tym rozważaniach. Rolą rodzica jest ocenienie, czy dziecko jest w pełni świadome odpowiedzialności, która związana jest z opiekowaniem się zwierzęciem.

4. Choć sport jest często męczący, wiem że wpływa dobrze na moje zdrowie

Wysiłek, poświęcenie i wytrwałość to wartości, które powinny być częścią wychowania każdego młodego człowieka. Wartości te są silnie związane ze sportem i bardzo wyraźnie w nim obecne.

Uprawianie sportu od wczesnych lat życia jest bardzo zdrowe. Ponadto, kwestia ta jest ważna dla fizycznego, psychologicznego i społecznego rozwoju dziecka.

5. Dziękuję, że się mną zajmujesz

Niektóre dzieci nie są w stanie odczuwać i okazywać wdzięczności za to, co robią dla nich inni. A więc to, że Twoje dziecko jest wdzięczne za opiekę i ją docenia to wspaniała oznaka dobrych manier. Jeśli chodzi o zwroty, które świadczą o dobrym wychowaniu, mało który jest tak ważny jak ten.

Dzieci które dziękują za opiekę nie tylko przyjmują to, co robią dla nich inni. Przede wszystkim są za to wdzięczne i to doceniają.

“Wielu rodziców, nauczycieli i wychowawców nie jest pewnych czy odpowiednio i skutecznie uczą dzieci dobrych manier.”

6. Lubię fast food, ale wolę domowe jedzenie

Wiele osób kocha fast food i trudno się temu dziwić, biorąc pod uwagę sztuczne dodatki i potężne ilości soli. Dzieci są szczególnie podatne na wpadnięcie w pułapkę przyzwyczajenia do niezdrowej żywności.

Potrzeba naprawdę skutecznego i dobrze przemyślanego wychowania aby nauczyć małe dziecko, że tylko domowe i w pełni naturalne jedzenie oznacza satysfakcję i spokój, a fast food daje tylko pozorne zadowolenie.

7. Nie potrzebuję telefonu komórkowego

Dzieci często uważają, że życie bez telefonu komórkowego jest niemożliwe. Sytuację pogarsza fakt, że najprawdopodobniej większość ich przyjaciół nosi w kieszeniach smartfony.

Pociechy powinny zrozumieć jednak, że telefonu komórkowe to narzędzia do rozrywki i komunikacji. Nie są one konieczne do przetrwania i nie należy nikogo oceniać przez pryzmat posiadania smartfona.

8. Kładę się do łóżka wcześnie bo wiem, że muszę dobrze wypocząć

Typowe dobre maniery to nie wszystko, czego musimy nauczyć dzieci. Nasi wychowankowie powinni także przyjąć naukę zasad, wartości i podstaw organizacji codziennych czynności. W ten sposób w przyszłości będą w stanie wieść zrównoważony tryb życia.

Dzieci muszą zrozumieć, że zarówno w ciągu tygodnia jak i w weekend obowiązują ustalone godziny kładzenia się spać. Powinny mieć świadomość, że dzięki regularnemu wysypianiu się czują się dobrze i prawidłowo się rozwijają.

Wychowywanie dziecka to ciężka praca, ale efekty są tego warte!

Jak rodzice mogą promować odpowiednie wartości?

Aby osiągnąć porządane efekty wychowawcze, należy uczyć dzieci zasad i wartości w szkole i w domu w spójny i konsekwentny sposób.

Oto podstawowe wskazówki, które pomogą Ci osiągnąć w tej kwestii sukces:

  • Trzymaj się wyznaczonego harmonogramu wykonywania codziennych czynności.
  • Przestrzegaj wszystkich wyznaczonych zasad.
  • Podkreślaj znaczenie ról i odpowiedzialności.
  • Spraw, że dziecko doceni znaczenie dobrego wychowania i używania zwrotów grzecznościowych.
  • Pomóż maluchowi zrozumieć znaczenie ważnych kwestii
  • Respektuj czas, który wyznaczyliście jako chwile dla rodziny.
  • Dawaj dobry przykład w kwestii korzystania z internetu i telewizji.
  • Zapewnij dziecku odpowiednie żywienie.
  • Naucz je, że nie musi polegać na komputerze, tablecie czy konsoli aby świetnie się bawić.

Jeśli Twoje dziecko zachowuje się zgodnie z tym czego oczekujesz i jeśli słyszysz od niego zwroty które świadczą o dobrym wychowaniu, możesz w dumą uznać, że świetnie wychowujesz młodego człowieka.

Pamiętaj: choć wychowanie dziecka to żmudna, ciężka i nierzadko frustrująca praca i należy przede wszystkim cały czas pamiętać o zapewnianiu dobrego przykładu, efekty są tego warte!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.