Jak wychować dziecko bez grożenia mu

Jak wychować dziecko bez grożenia mu
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 19 listopada, 2018

Groźby nie pomagają zmienić zachowania dziecka. Oto kilka wskazówek, jak wychować dziecko bez grożenia mu.

Jeśli wiesz, jak wychować dziecko bez grożenia mu, znasz też prawdopodobnie jedyny sposób na spowodowanie trwałych zmian w jego zachowaniu.

Grożenie na ogół przynosi przeciwny skutek. W reakcji na groźby dziecko ucieka się do gorszego zachowania, zamiast okazać posłuszeństwo wobec tego, co mówi do niego rodzic czy opiekun.

Stąd jasnym jest, że stosowanie gróźb czy kar nie jest użytecznym narzędziem wychowawczym, ponieważ często prowadzi to do walki o władzę i kłótni. Może także zniechęcać Twoje dziecko.

Grożenie pozbawia dziecko możliwości uczenia się – zwłaszcza, jeśli groźby są używane jako jedyny absolutny sposób na to, aby wymusić na dziecku współpracę.

Na krótką metę Twoje dziecko może zastosować się do tego, co mówisz. Jednak w dłuższej perspektywie groźby mogą poważnie wpłynąć na jego poczucie własnej wartości i wszystko, co wiąże się z jego psychoemocjonalnym zdrowiem.

Dzieci nienawidzą gróźb. W odpowiedzi na grożenie i kary dążą do większej niezależności. Kiedy zamierzasz ostrzec swoje dziecko o konsekwencjach lub karach za jego działania, zawsze zastanów się, czy jest to „obietnica”, którą możesz spełnić.

Pamiętaj, że irracjonalne groźby lub nieproporcjonalne kary nie nauczą Twojego dziecka niczego na temat realistycznych konsekwencji jego zachowania.

Jak wychować dziecko bez grożenia mu

Kiedy rodzice decydują się wychować dziecko bez grożenia mu, zapewniają zdrowie i dobre samopoczucie, nie tylko sobie, ale także dziecku. Co więcej pozwala to tworzyć zdrowsze więzi, dzięki czemu powstaje harmonijne środowisko, sprzyjające zdrowszemu rozwojowi pozytywnych cech każdego członka rodziny.

5 porad, jak wychować dziecko bez grożenia mu

Czasami wcale nie jest łatwo wychować dziecko bez grożenia mu. Wiele matek czuje brak odpowiedzialności, jeśli ich dzieci nie robią tego, o co je proszą. W rezultacie grożą im, by wymusić współpracę.

Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci wychować dziecko bez grożenia mu:

1. Zapobiegaj walkom o władzę

Bycie punktem odniesienia w życiu Twojego dziecka zaczyna się od decyzji, by nie pozwolić, aby jego niewłaściwe zachowanie powodowało, że tracisz cierpliwość.

Kiedy Twoje dziecko musi wykonać jakieś zadanie, dostrzeże wysiłek, jaki musi ponieść, aby wykonać to zadanie lub go nie wykonać.

Jeśli przeanalizujemy irracjonalne myśli, które podsycają nasz dyskomfort, będziemy w stanie zmniejszyć ich negatywne skutki. Doprowadzi to do ograniczenia dramatu, grób i prób przekupienia.

Zamiast próbować wymusić na dziecku posłuszeństwo, spędź z nim więcej czasu, by dostrzec powody jego niechęci, nie krytykując ich.

2. Zachowaj kontrolę nad swoimi emocjami

Jeśli jesteś w stanie poradzić sobie z własnymi emocjami i reakcjami, łatwiej będzie Ci postępować logicznie, aby przekonać dziecko o znaczeniu wykonywania danego zadania.

Co za tym idzie będzie Ci łatwiej przekonać dziecko do współpracy w naturalny sposób i z zachowaniem autorytetu.

Kiedy rodzice zauważają, że ich dzieci zachowują się niewłaściwie, nie muszą rozpoczynać walki o władzę, skoro w rzeczywistości mają tę władzę.

3. Pielęgnuj pewność siebie

Pewność siebie umacnia pozycję lidera i zmniejsza możliwość buntu ze strony Twojego dziecka.

Kiedy Twoje dziecko postrzega Cię jako stabilnego i niezawodnego opiekuna, niezależnie od tego, czy jest niegrzeczne, czy miłe, jego potrzeba poczucia bezpieczeństwa i uczucia jest zaspokojona.

Tata krzyczy na syna

Dzieci są generalnie szczęśliwsze, gdy mają kogoś, kto kieruje nimi pewnie i bez okazywania złości.

4. Omów negatywne konsekwencje z wyprzedzeniem

Wytłumacz dziecku negatywne konsekwencje łamania zasad we właściwym czasie. Limity czasu, eliminowanie przywilejów lub logiczne konsekwencje mogą pomóc dziecku uczyć się na błędach.

Pomyśl o konsekwencjach, które są najskuteczniejsze w przypadku Twojego dziecka. Niektóre konsekwencje, które sprawdzają się w przypadku jednego dziecka, mogą nie działać na inne dzieci.

Zaplanuj konkretne konsekwencje dla określonych przewinień. Mając przemyślane konsekwencje dla nieodpowiednich działań, nie poczujesz się źle, gdy nadejdzie czas na ich obwieszczenie i egzekwowanie.

5. Ostrzegaj dziecko

Ponieważ Twoje dziecko stosuje się do kar za brak szacunku lub złe zachowanie, nie bój się udzielać mu ostrzeżeń. Ponieważ było karane w przeszłości, wie, że Twoje ostrzeżenia są „na serio”.

Spróbuj dać trzy ostrzeżenia przed nałożeniem kary za złe zachowanie. Pamiętaj, że większość dzieci zaniecha złego zachowania po jednym lub po dwóch ostrzeżeniach.

Jak widać, można wychować dziecko bez grożenia mu łatwiej, niż się wydaje. Chodzi o włożenie pracy i dostrzeżenie, kiedy bycie surowym wobec dziecka jest logiczne i uzasadnione.

Pamiętaj, że dzieci potrzebują nas nie tylko, aby poznać swoje obowiązki, ale także by otrzymać miłość i zrozumienie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.