Klimat emocjonalny: jak poprawić emocje w domu

Klimat emocjonalny: jak poprawić emocje w domu
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 16 grudnia, 2018

Klimat emocjonalny w Twoim domu jest bardzo ważny. Mimo że każda rodzina ma inną strukturę i własne style komunikacji, zawsze należy dbać o szczęście i dobre samopoczucie wszystkich domowników.

Dom to miniwszechświat i odbicie społeczeństwa. To, co dzieje się w tych czterech ścianach, czyli panujący tam klimat emocjonalny, jest niesamowicie potężnym połączeniem wartości, zachowań i emocji, które w określony sposób wpływają na każdego członka rodziny.

Ponadto edukacja emocjonalna staje się jeszcze ważniejsza, gdy w domu są dzieci.

Zawsze zaleca się rozmowę z dziećmi na temat ich uczuć i emocji, aby nie dopuszczać do niepotrzebnych napadów złości. Pomaga to zapobiec nieprzyjemnym sytuacjom, które mogłyby zniszczyć klimat emocjonalny w Twoim domu.

Klimat emocjonalny - serca z rąk

Czynniki, które wpływają na klimat emocjonalny w domu

Eksperci w dziedzinie psychologii środowiskowej twierdzą, że wszystkie domy mają środowisko składające się z trzech podstawowych elementów:

  • Czynniki materialne: istnieją fizyczne elementy, które nadają domowi pewną atmosferę. Harmonijne ułożenie przestrzeni ma pewien wpływ na emocje ludzi.
  • Czynniki osobiste: zależą one od wzajemnych relacji mieszkańców zamieszkujących przestrzeń, ich nawyków i sposobu nawiązywania kontaktów.
  • Czynniki psychiczne: bez wątpienia są najważniejszymi procesami w dynamice rodziny. W nich są paradygmaty, przekonania, wartości i warunki lub normy ustanowione przez każdego członka rodziny.

5 wskazówek, aby poprawić klimat emocjonalny w domu

Poniższe 5 wskazówek pomoże Ci poprawić klimat emocjonalny w Twoim domu. Pamiętaj jednak, że to głównie na Tobie spoczywa odpowiedzialność za utrzymanie spójnego, harmonijnego, a przede wszystkim pozytywnego rytmu:

1. Zwróć uwagę na to, jak okazujesz uczucia

Wszyscy potrzebujemy kogoś, kto mówi do nas z uczuciem i zrozumieniem. W tym sensie komunikacja między mieszkańcami domu musi być prowadzona z taktem i szacunkiem.

Ze względu na stres i rutynę codziennego życia często zwracamy się do naszych bliskich tonem, który nie jest odpowiedni. W efekcie zmniejsza to zaufanie, które zostało wypracowane wcześniej, a w konsekwencji negatywnie wpływa na klimat emocjonalny.

2. Wspólny dobrobyt jest priorytetem

Aby poprawić klimat emocjonalny w domu, ważne jest, aby członkowie rodziny dzielili szczęśliwe momenty i wspierali się w trudnych sytuacjach.

Prosty akt okazania szczerego zainteresowania innym to idealny sposób na poprawę relacji międzyludzkich. Zainteresowanie życiem innej osoby to umiejętność społeczna dająca ukojenie i zapobiegająca pogorszeniu klimatu emocjonalnego.

Wartościowe uczucia mogą kwitnąć tylko w środowisku, w którym różnice indywidualne są doceniane, błędy są tolerowane, komunikacja jest otwarta, a zasady elastyczne; to rodzaj atmosfery panującej w rodzinie wychowującej.

Virginia Satir

3. Wzajemne zaufanie i szacunek

Dom to przestrzeń, w której możemy być sobą i zachowywać się swobodnie. Istnieje jednak niebezpieczeństwo, że czasami przekroczymy pewne limity.

Oznacza to, że niektóre nasze nawyki mogą spowodować, że zapomnimy o pewnych podstawowych zasadach, takich jak szacunek i zaufanie, które powinny być wzajemne między członkami rodziny.

Filiżanka pełna kolorowych serc

4. Dbanie o emocje

Dbanie o emocje i wspólne dobro ma kluczowe znaczenie dla zachowania klimatu emocjonalnego w Twoim domu. Jest to jeszcze ważniejsze, gdy w domu są dzieci. To one najbardziej cierpią z powodu konfliktów.

Musisz także pielęgnować inteligencję emocjonalną w domu, ponieważ jest to najlepsza gwarancja szczęśliwego i przyjemnego środowiska.

5. Okazywanie empatii

Dobry klimat emocjonalny w domu nie może istnieć bez empatii. Przynosi ona bowiem niezaprzeczalne korzyści dla rozwoju relacji między członkami rodziny.

Empatia to zdolność, która pozwala nam rozpoznawać emocje innych ludzi, rozumieć je i odczuwać je, biorąc pod uwagę punkt widzenia innych ludzi i ich sposób doświadczania zdarzeń.

Krótko mówiąc, dbanie o dobry klimat emocjonalny w domu należy przede wszystkim do rodziców. Pomoże to dzieciom osiągnąć dobre samopoczucie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Carpena, A. (2008). Emociones y salud. Aula de Innovación Educativa, 173-174 (pp. 61-64).
  • Garrido-Rojas, L. (2006). Apego, emoción y regulación emocional. Implicaciones para la salud. Revista latinoamericana de psicología, 38(3), 493-507. https://www.redalyc.org/pdf/805/80538304.pdf
  • Navas, M. D. C. O. (2010). La educación emocional y sus implicaciones en la salud. Revista Española de orientación y psicopedagogía, 21(2), 462-470. https://www.redalyc.org/pdf/3382/338230785025.pdf

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.