Klimat emocjonalny: jak poprawić emocje w domu

Klimat emocjonalny: jak poprawić emocje w domu
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 16 grudnia, 2018

Klimat emocjonalny w Twoim domu jest bardzo ważny. Mimo że każda rodzina ma inną strukturę i własne style komunikacji, zawsze należy dbać o szczęście i dobre samopoczucie wszystkich domowników.

Dom to miniwszechświat i odbicie społeczeństwa. To, co dzieje się w tych czterech ścianach, czyli panujący tam klimat emocjonalny, jest niesamowicie potężnym połączeniem wartości, zachowań i emocji, które w określony sposób wpływają na każdego członka rodziny.

Ponadto edukacja emocjonalna staje się jeszcze ważniejsza, gdy w domu są dzieci.

Zawsze zaleca się rozmowę z dziećmi na temat ich uczuć i emocji, aby nie dopuszczać do niepotrzebnych napadów złości. Pomaga to zapobiec nieprzyjemnym sytuacjom, które mogłyby zniszczyć klimat emocjonalny w Twoim domu.

Klimat emocjonalny - serca z rąk

Czynniki, które wpływają na klimat emocjonalny w domu

Eksperci w dziedzinie psychologii środowiskowej twierdzą, że wszystkie domy mają środowisko składające się z trzech podstawowych elementów:

  • Czynniki materialne: istnieją fizyczne elementy, które nadają domowi pewną atmosferę. Harmonijne ułożenie przestrzeni ma pewien wpływ na emocje ludzi.
  • Czynniki osobiste: zależą one od wzajemnych relacji mieszkańców zamieszkujących przestrzeń, ich nawyków i sposobu nawiązywania kontaktów.
  • Czynniki psychiczne: bez wątpienia są najważniejszymi procesami w dynamice rodziny. W nich są paradygmaty, przekonania, wartości i warunki lub normy ustanowione przez każdego członka rodziny.

5 wskazówek, aby poprawić klimat emocjonalny w domu

Poniższe 5 wskazówek pomoże Ci poprawić klimat emocjonalny w Twoim domu. Pamiętaj jednak, że to głównie na Tobie spoczywa odpowiedzialność za utrzymanie spójnego, harmonijnego, a przede wszystkim pozytywnego rytmu:

1. Zwróć uwagę na to, jak okazujesz uczucia

Wszyscy potrzebujemy kogoś, kto mówi do nas z uczuciem i zrozumieniem. W tym sensie komunikacja między mieszkańcami domu musi być prowadzona z taktem i szacunkiem.

Ze względu na stres i rutynę codziennego życia często zwracamy się do naszych bliskich tonem, który nie jest odpowiedni. W efekcie zmniejsza to zaufanie, które zostało wypracowane wcześniej, a w konsekwencji negatywnie wpływa na klimat emocjonalny.

2. Wspólny dobrobyt jest priorytetem

Aby poprawić klimat emocjonalny w domu, ważne jest, aby członkowie rodziny dzielili szczęśliwe momenty i wspierali się w trudnych sytuacjach.

Prosty akt okazania szczerego zainteresowania innym to idealny sposób na poprawę relacji międzyludzkich. Zainteresowanie życiem innej osoby to umiejętność społeczna dająca ukojenie i zapobiegająca pogorszeniu klimatu emocjonalnego.

Wartościowe uczucia mogą kwitnąć tylko w środowisku, w którym różnice indywidualne są doceniane, błędy są tolerowane, komunikacja jest otwarta, a zasady elastyczne; to rodzaj atmosfery panującej w rodzinie wychowującej.

Virginia Satir

3. Wzajemne zaufanie i szacunek

Dom to przestrzeń, w której możemy być sobą i zachowywać się swobodnie. Istnieje jednak niebezpieczeństwo, że czasami przekroczymy pewne limity.

Oznacza to, że niektóre nasze nawyki mogą spowodować, że zapomnimy o pewnych podstawowych zasadach, takich jak szacunek i zaufanie, które powinny być wzajemne między członkami rodziny.

Filiżanka pełna kolorowych serc

4. Dbanie o emocje

Dbanie o emocje i wspólne dobro ma kluczowe znaczenie dla zachowania klimatu emocjonalnego w Twoim domu. Jest to jeszcze ważniejsze, gdy w domu są dzieci. To one najbardziej cierpią z powodu konfliktów.

Musisz także pielęgnować inteligencję emocjonalną w domu, ponieważ jest to najlepsza gwarancja szczęśliwego i przyjemnego środowiska.

5. Okazywanie empatii

Dobry klimat emocjonalny w domu nie może istnieć bez empatii. Przynosi ona bowiem niezaprzeczalne korzyści dla rozwoju relacji między członkami rodziny.

Empatia to zdolność, która pozwala nam rozpoznawać emocje innych ludzi, rozumieć je i odczuwać je, biorąc pod uwagę punkt widzenia innych ludzi i ich sposób doświadczania zdarzeń.

Krótko mówiąc, dbanie o dobry klimat emocjonalny w domu należy przede wszystkim do rodziców. Pomoże to dzieciom osiągnąć dobre samopoczucie.

To może Cię zainteresować ...
Emocje, jakie przenosisz na dziecko
Jesteś Mamą
Przeczytaj na Jesteś Mamą
Emocje, jakie przenosisz na dziecko

Emocje, jakie przenosisz na dziecko mogą mu szkodzić, ale mogą również mieć na niego pozytywny wpływ - i to jest kwestia, w której każdy członek ro...


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Carpena, A. (2008). Emociones y salud. Aula de Innovación Educativa, 173-174 (pp. 61-64).
  • Garrido-Rojas, L. (2006). Apego, emoción y regulación emocional. Implicaciones para la salud. Revista latinoamericana de psicología, 38(3), 493-507. https://www.redalyc.org/pdf/805/80538304.pdf
  • Navas, M. D. C. O. (2010). La educación emocional y sus implicaciones en la salud. Revista Española de orientación y psicopedagogía, 21(2), 462-470. https://www.redalyc.org/pdf/3382/338230785025.pdf

Treści zawarte na stronie Jesteś Mamą służą wyłącznie celom edukacyjnym i informacyjnym. W żadnym wypadku nie zastępują one diagnozy, porady lub leczenia u specjalisty. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.