Nawyk czytania- jak go promować w swoim domu?

W codziennym życiu warto kreować i wzmacniać u dzieci nawyk czytania. Jest to niezwykle istotne dla rozwoju ich wyobraźni, języka i zasobu słownictwa.
Nawyk czytania- jak go promować w swoim domu?
Ana Couñago

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Ana Couñago.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Nawyk czytania to coś, czego warto nauczyć dzieci już od najmłodszych lat. Odgrywa on olbrzymią rolę w edukacji i rozwoju dziecka. Ale jaką rolę w nauce czytania odgrywają rodzice? Jak możesz stymulować ten dobry nawyk w domu?

Czytaj dalej i dowiedz się więcej!

Czytanie jest jedną z najważniejszych umiejętności, które człowiek może nabyć w ciągu swojego życia. Umiejętność czytania pozwala nam przyswajać wszelkiego rodzaju informacje z różnych dziedzin nauki, konsumować media, sztukę i rozrywkę.

Dlatego najlepiej jest zmaksymalizować tę zdolność zarówno w szkole, jak i w kontekście domu rodzinnego. Mając to na uwadze, chcemy zasugerować 4 sposoby na stymulowanie czytania w domu.

„Umiejętność i upodobanie do czytania daje dostęp do wszystkiego, co wcześniej już odkryli inni. Jest to klucz lub jeden z kluczy do odkrycia już rozwiązanych problemów ”.

– Abraham Lincoln –

Nawyk czytania – jak go stymulować w domu?

Utwórz kącik do czytania w domu

Dziecko czytające książkę

Dobrym sposobem na stymulowanie czytania w domu jest stworzenie specjalnego miejsca do lektury w pokoju dziecka. Wystarczy, że przygotujesz miejsce, w którym maluchy będą miały motywację do sięgnięcia po książkę. Fotelik lub biurko, lampka i stolik pomogą w przygotowaniu takiego miejsca.

Ten kącik powinien być atrakcyjny, mieć dobre oświetlenie i oferować różnorodne historie, bajki i książki. Upewnij się, że Twoje dziecko ma łatwy dostęp do książek, tak aby samo mogło po nie sięgać, oraz że są one odpowiednie dla jego wieku. To zachęci malucha do czerpania radości z czytania i wszystkiego, co się z tym wiąże.

Możesz regularnie kupować nowe książeczki, aby podtrzymać ciekawość dziecka. Nie musi się to wiązać ze sporym wydatkiem – jest mnóstwo antykwariatów i wyprzedaży w internecie, gdzie za grosze zakupisz używane książeczki. Możesz także skorzystać z biblioteki miejskiej oferującej książki dla dzieci.

Wyrób nawyk czytania bajek tuż przed snem

Czytanie przed snem jest korzystne dla dzieci na wielu poziomach. Warto zacząć nawet od wieku niemowlęcego. Po pierwsze, to przyzwyczaja dzieci do poświęcania czasu na codzienne czytanie. Ponadto macie w ten sposób czas tylko we dwoje.

„Dziecko, które czyta, będzie dorosłym, który myśli”.

– Anonimowy –

Od momentu, gdy dzieci osiągną wiek od czterech do sześciu miesięcy, rodzice mogą już zacząć czytać im książki. Podczas słuchania będą one patrzeć na rysunki i kolory w tych książkach.

Ale stopniowo zaczną zdobywać umiejętność rozumienia historii i, kiedy najmniej się tego spodziewasz, zaczną czytać samodzielnie. Ponadto ich słownictwo i wyobraźnia będą rozwijać się o wiele szybciej.

W ten sposób przedstawiamy dzieciom sam proces czytania i pomagamy im rozwijać tę umiejętność. Jest to fundamentalne, aby wykształcić małych czytelników, którzy dorosną i docenią znaczenie lektury. Jeśli dzieci nie będą przyzwyczajone do skupiania uwagi na lekturze, w przyszłości raczej niechętnie będą sięgać po książki same.

Zostańcie członkami lokalnej biblioteki

Innym świetnym sposobem na zachęcenie do czytania w domu jest zabranie dzieci do lokalnej biblioteki i wspólne dołączenie do klubu czytelniczego. Dzięki karcie bibliotecznej Twoje dzieci mogą wybierać spośród nieskończonej liczby tytułów odpowiadających ich gustom i zainteresowaniom.

Mogą spędzać czas czytając w bibliotece lub zabierając książki, aby zrelaksować się w domu. To także świetny sposób, aby nauczyć dzieci odpowiedzialności. Muszą przecież zapamiętać kiedy należy oddać książkę oraz pilnować aby nie uległa uszkodzeniu.

Daj dzieciom pozytywny przykład

Aby dzieci nabrały ten dobry nawyk czytania, rodzice sami powinni czytać w domu. Nie zapominaj, że jako rodzice jesteśmy dla naszego dziecka największym wzorem do naśladowania, a ono podąża za naszym przykładem.

Dlatego tak ważne jest, aby maluchy obserwowały, jak ich rodzice samodzielnie czytają. Może to obejmować powieści, magazyny, gazety, wpisy na blogu itp. Jeśli  rodzice nigdy nie sięgają po książkę, a całe dnie spędzają z nosem w telefonie- jak mają zachęcić do tego swoje dzieci?

„Czytanie jest dla umysłu tym, czym ćwiczenie dla ciała”.

– Joseph Addison –

Nawyk czytania w domu- jak go stymulować?

Nawyk czytania

Znaczenie stymulowania czytania w domu

Rodziny powinny przywiązywać dużą wagę do samego procesu czytania i oferować swoim dzieciom wiele możliwości stymulowania i rozwijania tej umiejętności. Dzieje się tak, ponieważ, jak wspomnieliśmy, opanowanie umiejętności czytania pozwala nam nieustannie uczyć się w ciągu naszego życia.

Co więcej, zwyczaj regularnego czytania:

  • Poprawia wypowiedzi ustne i pisemne dziecka.
  • Poszerza słownictwo i wyobraźnię.
  • Poprawia pisanie i znajomość reguł pisowni oraz ortografii.
  • Pobudza kreatywność i wyobraźnię.
  • Pomaga przeciwdziałać pojawianiu się trudności w nauce.
  • Maksymalizuje koncentrację i uwagę.
  • Zwiększa krytyczne i refleksyjne myślenie.
  • Zachęca do empatii i umiejętności doceniania innych perspektyw.
  • Daje dzieciom lepszą perspektywę i zrozumienie własnych emocji a także emocji innych.

Podsumowując, wypracowanie dobrych nawyków czytania w domu od momentu, gdy dzieci są jeszcze małe, przynosi wiele korzyści. Nie ma na co czekać, trzeba zacząć wdrażać nawyk czytania i lekturę jak najszybciej. Jesteśmy pewni, że Twoje dziecko  w przyszłości Ci za to podziękuje!

„Możesz mieć namacalne, niewypowiedziane bogactwo; szkatułki z klejnotami i szkatułki ze złota. Bogatszy niż ja, nigdy nie możesz być. Miałem matkę, która mi czytała ”.

– Strickland Gillian –


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.