Biurko dla dziecka: 10 pomysłów na jego organizację

Biurko dla dziecka: 10 pomysłów na jego organizację
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 09 lutego, 2020

Dobrze przygotowane biurko dla dziecka ma kluczowe znaczenie dla utrzymania jego motywacji do nauki. Dlatego warto znać sposoby na stworzenie idealnego kącika do nauki.

Czytaj dalej, aby poznać ciekawe pomysły, jak zorganizować biurko dla dziecka.

Kiedy dzieci osiągną wiek przedszkolny, większość rodziców staje przed nowym wyzwaniem: zachęcaniem dzieci do nauki. Tak, nauka to nawyk. Zapewnienie dziecku dobrego stanowiska do nauki to świetny sposób na zachęcenie go do pracy w szkole i nauki w domu.

Jeśli chodzi o dobre biurko do nauki, bardzo ważne jest zaplanowanie i zorganizowanie rzeczy, które lubią dzieci, zawsze biorąc pod uwagę ich wiek i potrzeby. Ponadto nie zapominaj, że motywowanie dzieci poprzez zabawę jest podstawowym i ważnym aspektem.

Dziewczyna uczy się przy biurku

Przygotuj i zorganizuj wygodną, ​​przyjemną przestrzeń ze wszystkimi niezbędnymi meblami. Potrzebujesz biurka lub stołu, krzesła, półki i przedmiotów, które pozwolą dzieciom skupić się na odrabianiu lekcji.

Promuje to ich nawyki badawcze i gwarantuje rozwój intelektualny. Oczywiście nie zapominaj, że ta przestrzeń powinna być zorganizowana w sposób atrakcyjny i interesujący dla Twojego dziecka.

Idealnie zorganizowane biurko dla dziecka

Najpierw musisz wybrać miejsce, w którym postawisz biurko. Najprawdopodobniej będzie to pokój Twojego dziecka. Możesz postawić mały stolik lub biurko z krzesłem obok jego łóżka.

Dziewczynka rysuje przy biurku

Niezależnie od tego, czy jest to miejsce w jego pokoju, czy w innej części domu, ważne jest, aby dziecko miało łatwy dostęp do materiałów dydaktycznych, aby móc odrabiać zadania i uczyć się w spokoju.

Biurko dla dziecka powinno mieć dobre oświetlenie i kilka innych elementów, które pokażemy poniżej. Chodzi o to, aby zorganizować przestrzeń w wygodny i, oczywiście, atrakcyjny sposób.

Podstawowe wymagania, które powinno spełniać biurko dla dziecka

Wysokość

Biurko dla dziecka powinno mieć wysokość odpowiednią do wieku Twojej pociechy. Zalecamy, aby biurko sięgało na wysokość klatki piersiowej dziecka, aby zapewniało wygodne oparcie dla jego ramion. Ponadto powierzchnia biurka powinna być gładka i mieć łagodny kolor, który podoba się Twojemu dziecku.

Umiejscowienie

Warto postawić biurko dla dziecka w takim miejscu, aby widok, na przykład za oknem był przyjemny, ale także, by łatwo mu było się skoncentrować. Środkowa część biurka powinna być zawsze uporządkowana, aby można było rozłożyć na niej książki i zeszyty.

Wymiary

Jeśli chodzi o biurko dla dziecka, blat nie musi być bardzo szeroki. Oczywiście wymiary różnią się w zależności od przestrzeni dostępnej do zagospodarowania i wieku dziecka.

Oświetlenie

Dobre oświetlenie jest niezbędne. Jeśli jest to wygodne lub konieczne, możesz umieścić lampkę stołową na biurku. Pamiętaj, że jeśli Twoje dziecko jest leworęczne, lampa powinna być po prawej stronie i odwrotnie – jeśli jest praworęczne, powinna stać po lewej stronie biurka.

Materiały

1. Krzesło

Krzesło powinno być odpowiednie do wzrostu dziecka, aby jego nogi mogły swobodnie oprzeć się na podłodze. Ponadto oparcie powinno znajdować się pod kątem 90 stopni w stosunku do siedziska.

2. Podpórki

Na biurku można postawić stojak na książki. W ten sposób, gdy Twoje dziecko czyta, może utrzymać dobrą postawę.

3. Komputer

Jeśli chcesz postawić na biurku komputer lub laptop, powinien on znajdować się w stałym miejscu. W ten sposób Twoje dziecko może z niego korzystać tylko wtedy, gdy potrzebuje go do odrabiania lekcji, nie do grania w gry wideo lub surfowania po Internecie.

4. Organizery

Użyj organizerów i kubeczków na ołówki i pozostałe przybory. Możesz nawet pozwolić dziecku pomóc wybrać miejsce, w którym chce postawić przyborniki.

5. Gry

Nic nie stoi na przeszkodzie, by na biurku umieścić puzzle lub inne gry edukacyjne. Poza estetycznym wyglądem pomoże to stymulować proces nauki.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Cortese, A. (2011). Técnicas de estudio. Metodología de la investigación. 
  • Narváez, M. R. T., Guzmán, I. T., González, M. D. C. U., & Robayo, A. M. M. (2009). Hábitos de estudio vs. fracaso académico. Revista educación, 33(2), 15-24. https://www.redalyc.org/pdf/440/44012058002.pdf
  • Ramos, C. B. (2007). La incidencia de las TICs en el fortalecimiento de hábitos y competencias para el estudio. Edutec. Revista Electrónica de Tecnología Educativa, (23), a077-a077. http://edutec.es/revista/index.php/edutec-e/article/view/497
  • Art Markman Ph.D. (2012). Developing Good Study Habits Really Works. Sychonomic Bulletin & Review.
  • Robert Bjork y Nate Kornell. (2007). Principles of cognitive science in education: The effects of generation, errors, and feedback. Psychonomic Bulletin and Review.
  • Quintanilla Paz Soldán, F. ( última consulta octubre 2019). Hábitos de estudio. [ material de apyo al tutor]. Recuperado de: www.prepa8.unam.mx
  • VIU. (17 noviembre 2015). Lad técnicas de estudio mejor valoradas pata niños. Recupetado de: www.universidadviu.es
  • Gabinete Psicodiagnosis (s.f.). Como motivar a estudiar. Recuperado de: https://psicodiagnosis.es/areageneral/otros-temas/como-motivar-los-nios-a-estudiar/index.php

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.