Posłuszne dzieci - pięć złotych zasad aby to osiągnąć

Każdy rodzic chce, aby jego dzieci były posłuszne. Okazuje się, że wiele zależy od samego procesu wychowawczego i od postępowania rodziców. Pozwól, że ci o tym opowiemy.
Posłuszne dzieci - pięć złotych zasad aby to osiągnąć
María José Roldán

Napisane i zweryfikowane przez psycholog pedagogiczny María José Roldán.

Ostatnia aktualizacja: 22 grudnia, 2022

Posłuszne dzieci – czasami brzmi to jak rodzicielska utopia. Są chwile, kiedy rodzice dosłownie łapią się za głowę, ponieważ nie wiedzą, jak skłonić swoje dzieci do posłuszeństwa. To niewątpliwie może być wielkim źródłem frustracji dla rodziców starających się jak najlepiej wychować swoje pociechy.

Rodzice często zwracają się o pomoc do specjalistów. Ci z kolei udzielają im wskazówek lub porad, jak skłonić dzieci do posłuszeństwa i przestrzegania poleceń, które im wydają. Ale rzeczywistość jest taka, że ​​dzieci nie potrzebują rozkazów, aby być posłusznymi, wystarczy, że zrozumieją zasady i poczują się docenione.

Posłuszne dzieci to cel jak najbardziej możliwy do osiągnięcia. Pozwól, że ci o tym opowiemy.

Posłuszne dzieci – o czym należy pamiętać

Zadanie zarządzania dyscypliną w domu może być frustrujące, a nawet nieprzyjemne. Ale jest niewątpliwie kluczowym elementem rodzicielstwa. Od 18 do 24 miesiąca życia dzieci zaczynają uznawać, rozumieć i szanować autorytet swoich rodziców. Jest tak jednak o ile rodzice wiedzą, jak to zrobić, nie sprawiając, by maluchy czuły się przy tym źle.

Rezultat jakim są posłuszne dzieci, osiąga się dzięki mądrości, wnikliwości i kreatywności. Będziesz także musiała stosować dyscyplinę w atmosferze miłości i ciepła. Kluczem jest to, że dzieci muszą zrozumieć, że wszystkie ich zachowania mają konsekwencje. Zarówno te negatywne, jak i pozytywne.

Muszą zrozumieć, że różne typy zachowań dają rozmaite rezultaty, niektóre są przyjemne, a inne nie.

Posłuszne dzieci - jak to osiągnąć? Chłopczyk robi miny

Kara to nie izolacja

Karanie za niewłaściwe zachowanie nie polega na pozostawieniu dziecka samego w pokoju, aby mogło po prostu pomyśleć to, co zrobiło. Nie o to chodzi. Jeśli wykorzystasz czas kary w ten sposób, sprawisz, że twoje dziecko poczuje się opuszczone i będzie mu się wydawało, że że jego uczucia nie są ważne.

Kiedy twoje dziecko nie jest posłuszne, możesz wykorzystać karcenie jako konsekwencję złego zachowania. Ale musisz być wtedy przy dziecku, aby zrozumiało, na czym polegało jego negatywne zachowanie, co jest właściwe, jakie będą konsekwencje.

Ważna jest także pomoc rodziców jeśli chodzi o pracę nad emocjami. Pomóż dziecku się trochę wyciszyć i uspokoić.

Aby wychować posłuszne dzieci kształtuj ich zachowanie poprzez przykład

Bardzo ważne jest, aby wspierać rozwój dziecka, pokazując i kształtując w nim zachowania, którego chcemy aby się nauczyło. Jeśli chcesz, aby twoje dziecko było milsze, powinnnaś być miła i uprzejma.

Jeśli chcesz, aby twoje dziecko nie było agresywne w stosunku do swojego rodzeństwa, nie możesz być agresywna w stosunku do niego, do innych lub nawet do samej siebie.

Chwal za dobre zachowanie

Uznawanie i chwalenie dobrych zachowań jest sposobem nadawania wagi dobrym czynom dziecka. Dzięki temu maluch może poczuć, że to, co robi dobrze, jest bardzo cenione. Dzięki temu z kolei będzie miał tendencję do lepszego zachowywania się w przyszłości.

Co więcej, tego typu działania u rodziców pomaga ukształtować w dziecku zdrowe poczucie własnej wartości.

Niekoniecznie chodzi o materialne nagradzanie dziecka. Ta technika może promować u niego egoizm i nastawienie materialistyczne. Dobrym sposobem na to jest nagrodzenie dziecka pozytywnymi doświadczeniami rodzinnymi, gdy wykazuje wiele dobrych zachowań.

Możesz ustanowić system punktowy lub poprosić dziecko, aby napełniało szklany słoik małymi kulkami. Kiedy słoik jest pełny, będzie mogło wybrać zajęcie do wykonania z rodziną, takie jak wyjście na plażę lub wyjście do parku na lody.

Zastanów się, czy coś jest nie tak

Możliwe, że jeśli twoje dziecko zachowuje się zbyt nieposłusznie, dzieje się tak dlatego, że coś jest nie tak i próbuje ci to pokazać. Być może należy ocenić, czy jest dobrze odżywione, czy jest wystarczająco wypoczęte, czy ma zbyt stresujący harmonogram.

A może w rodzinie dzieje się coś, co powoduje u niego dyskomfort emocjonalny.

Zastanowienie się nad tym pomoże ustalić, co się tak naprawdę dzieje i jak temu zaradzić. Konieczne jest również uświadomienie sobie, czy maluch ma może jakiś konflikt emocjonalny, który warto rozwiązać zanim zacznie być posłuszny.

Ślepe posłuszeństwo to nie jest najlepsze rozwiązanie. Kiedy dzieci poczują się dobrze emocjonalnie, ich zachowanie może się radykalnie poprawić.

Irracjonalny strach dziecka - posłuszne dzieci; dziewczynka krzyczy

Aby wychować posłuszne dzieci, mów im czego od nich oczekujesz

Dzieci są często nieposłuszne (bez ich wiedzy, całkowicie nieświadomie) po prostu dlatego, że nie wiedzą dokładnie, czego się od nich oczekuje. Dzieci potrzebują informacji zwrotnej o swoim zachowaniu oraz o tym, co jest dobre, a co nie.

Jeśli jest coś, czego maluchy nie robią poprawnie, należy wyjaśnić im, jakie jest właściwe nastawienie i jakie są negatywne konsekwencje, jeśli nie zastosują się do wskazówek. Co ważne, należy też wskazać, jakie będą pozytywne konsekwencje, jeśli to zrobią.

W wielu przypadkach naturalne konsekwencje są dla nich również dobrym sposobem, aby dowiedzieć się, co jest dla nich najlepsze. Następnym razem posłuszeństwo przyjdzie im łatwiej. Jak widzisz, posłuszne dzieci to cel możliwy do osiągnięcia. Nie poddawaj się!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.