Niegrzeczne odpowiedzi u dzieci - co w takiej sytuacji zrobić?

Nie wiesz, jak postępować w obliczu niegrzecznych odpowiedzi twoich dzieci? Podamy ci kilka wskazówek!
Niegrzeczne odpowiedzi u dzieci - co w takiej sytuacji zrobić?
Marisol Rendón Manrique

Napisane i zweryfikowane przez pedagog Marisol Rendón Manrique.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Niegrzeczne odpowiedzi u dzieci to zjawisko częste. Tym niemniej jest niepokojące. Być może jest nawet jedną z rzeczy, która może najszybciej zirytować rodziców. Agresywna lub niegrzeczna reakcja dzieci na komentarz lub prośbę rodzica może naprawdę wyprowadzić z równowagi. W momencie, gdy twoje dzieci źle zareagują, wykonaj następujące kroki.

Pamiętaj, że najważniejsze jest, aby nie odpowiadać z takim samym nastawieniem na prowokacje, które są podawane przez dziecko podczas kłótni. Jesteś osobą dorosłą i musisz unikać pokusy prowadzenia bezsensownej walki na złych warunkach. Niegrzeczne odpowiedzi u dzieci nie powinny cię sprowokować.

Niegrzeczne odpowiedzi u dzieci – co zrobić?

Oto kilka wskazówek, które mogą się okazać przydatne w obliczu problemu jakim są niegrzeczne odpowiedzi u dzieci:

Zachowaj spokój

Gdy pojawiają się niegrzeczne odpowiedzi u dzieci, najmniej wskazane jest reagowanie w sposób negatywny. Sposób, w jaki reagujesz, może osłabić lub wzmocnić twoje relacje z dziećmi, więc musisz być bardzo ostrożna.

Jeśli twoja reakcja jest zbyt łagodna, twoje dzieci mogą powtórzyć to niewłaściwe zachowanie. Jeśli z kolei będzie zbyt surowa, najmłodsi poczują, że nie mogą się swobodnie wypowiedzieć.

Na niegrzeczne odpowiedzi u dzieci nigdy nie reaguj krzykiem

Unikaj krzyków i niekontrolowanych słów. Kiedy nie jesteś spokojna, weź głęboki oddech i dokładnie zastanów się, co masz zamiar powiedzieć. Wstrzymaj się z rozmową, aż znajdziesz moment, w którym obie strony będą spokojne i będą w stanie dojść do rozsądnego porozumienia.

Zidentyfikuj przyczyny, które wywołują tego typu zachowania

Niegrzeczne odpowiedzi u dzieci nie pojawiają się bez przyczyny. Musisz o tym pamiętać. Warto jednak wiedzieć, że nie zawsze twoje dzieci reagują źle, ponieważ mają problem konkretnie z tobą.

Postaraj się ustalić, czy istnieje jakiś zewnętrzny problem. Może na przykład w szkole, czy też w kręgu społecznym dziecka istnieje coś, co negatywnie wpływa na jego zachowanie. Jeśli tak, nie reaguj agresywnie, przejdź do przyczyny problemu i spróbuj go rozwiązać.

Utrzymuj jasne zasady dotyczące zachowań, które są niedopuszczalne

Kiedy ustalasz zasady rodzinne w towarzystwie swoich dzieci, konieczne jest jak najdokładniejsze wyjaśnienie, czego oczekuje się od dzieci wobec rodziców i innych członków rodziny. Dostrzeganie wyraźnych granic pomoże twoim dzieciom lepiej się zastanowić, zanim zaczną mówić do ciebie w sposób pozbawiony szacunku.

Zbuntowany nastolatek - niegrzeczne odpowiedzi u dzieci

Pamiętaj, że musisz też kontrolować treści audiowizualne, do których najmłodsi mają dostęp. Wiele ich lekceważących zachowań może być wynikiem imitowania postaw, które widzą w swoim ulubionym programie lub w internecie.

Zadbaj o to, co twoje dzieci widzą i słyszą zarówno w telewizji, jak i w prawdziwym świecie. I to nie tylko na łonie rodziny, ale także w ich bezpośrednim środowisku społecznym w szkole.

Niegrzeczne odpowiedzi u dzieci – inne przydatne wskazówki

Jak widzisz, istnieją rozmaite strategie działania w obliczu nieodpowiedniego zachowania u dzieci. O czym jeszcze warto pamiętać?

Niegrzeczne odpowiedzi u dzieci – przypomnij im, że każde działanie ma swoje konsekwencje

Po ustaleniu, który ton głosu lub słowa są niedopuszczalne między rodzicami a dziećmi, wyjaśnij, że jeśli maluch przekroczy te granice, będzie musiał ponieść konsekwencje.

Aby to zrobić, jedną z opcji jest odebranie pewnych przywilejów, takich jak czas na zabawę, zajęcia rozrywkowe, przydzielenie im dodatkowych obowiązków domowych lub inna uzgodniona metoda karcenia.

Niegrzeczne odpowiedzi u dzieci

Jeśli chodzi o karanie niewłaściwego zachowania, przede wszystkim nie improwizuj, ponieważ problem może się tylko pogorszyć. Pamiętaj, że jeśli od początku ustalisz zasady, życie pod jednym dachem i proces wychowywania będą stabilniejsze dla was wszystkich.

Zachowuj się tak, jak oczekujesz, żeby zachowywało się twoje dziecko

Jeśli kłótnie z partnerem kończą się obraźliwymi słowami, które pojawiają się z wielką łatwością, naturalne jest, że twoje dzieci źle reagują. Niegrzeczne odpowiedzi u dzieci mogą być w takiej sytuacji niczym innym jak zachowaniem wyuczonym obserwując rodziców.

Dlatego traktuj wszystkich w swojej rodzinie i w swoim kręgu społecznym w sposób poprawny i akceptowalny dla twoich dzieci.

Bardzo ważne jest również, aby zwracać się do swoich dzieci z szacunkiem, aby widziały, że powinny mówić tym samym tonem, jakiego do nich używasz. Unikaj sarkazmu i niegrzecznych słów, które mogą negatywnie wpłynąć na twoje małe dzieci lub nastolatki.

Chwal dziecko za uprzejme zachowanie

Zwracaj na dzieci szczególną uwagę, gdy zachowują się uprzejmie i okazuj im szacunek oraz wdzięczność.

Pozytywnie wzmacniaj działania, podczas których maluch okazuje szacunek tobie lub innym członkom rodziny. Nie przegap tych okazji, aby zachęcić do przyjaznych interakcji w każdych okolicznościach.

Poświęć dziecku wystarczająco dużo uwagi

W wielu przypadkach twoje dzieci źle reagują na to, że czują się ignorowane. Poświęć co najmniej godzinę dziennie na słuchanie malucha. Spraw, byś uczestniczył w jego zajęciach i zanurzył się w tym, czym żyje, co go martwi i co interesuje. Odłącz się na chwilę od telefonu komórkowego i spraw związanych z pracą. Spędzaj czas z najmłodszymi.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.