Jak pomóc dziecku zmniejszyć stres związany z nauką?

Jak pomóc dziecku zmniejszyć stres związany z nauką?
Natalia Cobos Serrano

Napisane i zweryfikowane przez pedagog społeczny Natalia Cobos Serrano.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Właściwy harmonogram, organizacja i odpowiednie środowisko to kluczowe czynniki, które należy brać pod uwagę mając na względzie naukę dziecka i wykonywanie pracy domowej. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się temu, w jaki sposób można pomóc dziecku zmniejszyć stres związany z nauką.

Zajęcia związane ze szkołą wywołują w wielu domach spore napięcia. Pod koniec długiego dnia zmęczenie dotyka zarówno rodziców, jak i dzieci. Dlatego nic dziwnego, że temat pracy domowej prowadzi do pojawienia się kłótni i podirytowania.

Ustalenie harmonogramu lub rutyny zawiązanej z wykonywaniem pracy domowej może wydawać się skomplikowane. Ale nie poddawaj się.  Czytaj dalej, aby dowiedzieć się w jaki sposób możesz pomóc dziecku zmniejszyć stres związany z nauką.

Stworzenie właściwego środowiska

Pusty stół z wystraczającą ilością miejsca na rozłożenie wszystkich materiałów to tylko jedna kwestia związana ze stworzeniem właściwego miejsca do nauki. Kolejny podstawowy wymóg to dobrze oświetlony pokój.

Wbrew przekonaniu wiele osób, dzieci nie muszą izolować się we własnym pokoju, aby odrobić pracę domową. Co więcej, okazuje się, że młodsze dzieci pracują lepiej w otoczeniu swojej rodziny, na przykład przy stole kuchennym.

Poza tym należy również wiedzieć jak zmniejszyć oddziaływanie ewentualnych bodźców rozpraszających uwagę. Poszukaj spokojnego i cichego miejsca i unikaj takich elementów rozpraszających jak telewizor czy komórka.

Znajdź odpowiedni moment

Dobranie odpowiedniej momentu to kolejny czynnik, który odgrywa kluczową rolę w zmniejszaniu stresu związanego z nauką. Jednak często właśnie to stanowi największe wyzwanie. Niektóre dzieci radzą sobie lepiej, jeśli mają szansę odpocząć chwilę i rozluźnić się zanim usiądą do książek.

Jednak inne wolą jak najszybciej poradzić sobie ze swoją pracą domową oraz nauką i usiąść do nich od razu po powrocie ze szkoły do domu. Dzięki temu mogą cieszyć się resztą popołudnia i wieczorem, nie musząc martwić się o zbliżające się testy i wiszące nad nimi zadania.

Nie ma znaczenia, o jakiej porze dnia Twoje dziecko zdecyduje się odrabiać pracę domową. Jednak ważne jest, aby wypracowało codzienną rutynę. Psycholożka Annie de Acevedo uważa, że taka rutyna będzie zależała od ilości pracy domowej, jaką dziecko musi odrobić.

Organizacja to klucz, który pomaga zmniejszyć stres związany z nauką

W większości przypadków dzieci mogą czuć się przytoczone, ponieważ nie wiedzą w jaki sposób mają poradzić sobie z obciążeniami związanymi z nauką w szkole. W takim przypadku kluczową rolę odgrywa pomoc dorosłych.

Umiejętność dzielenia zadań, ustalania priorytetów oraz właściwego używania materiałów to podstawowe kwestie, których dziecko musi uczyć się już od wczesnych lat życia.

Korzystanie z pomocy terminarzy, planerów, a nawet aplikacji stworzonych specjalnie w tym celu może okazać się niezwykle pomocne – zwłaszcza w przypadku starszych uczniów.

Stawiaj czoła wyzwaniom zamiast je ignorować

Konieczność ukończenia zadania, gdy nie wiesz, w jaki sposób się za nie zabrać, jest bardzo frustrująca. Dotyczy to zwłaszcza młodszych dzieci, które nadal nie rozwinęły umiejętności rozwiązywania problemów. Jako rodzice musimy wspomagać dzieci w rozwoju pozytywnego myślenia w obliczu wyzwań.

Jeden z dobrych sposobów na stopniowe przyzwyczajenie dzieci do radzenia sobie z wyzwaniami to klasyfikacja zadań szkolnych zgodnie z ich poziomem trudności. Z jednej strony możesz zacząć od łatwiejszych zadań, aby zyskać więcej odwagi do zabrania się za te trudniejsze.

Z drugiej zaś możesz zacząć od trudniejszych zadań i mieć je z głowy, zostawiając łatwiejsze na chwile, w których dzieci są bardziej zmęczone.

Mama pomagająca synowi w pracy domowej

Zachęć dziecko, aby zmniejszyć stres związany z nauką

Możesz pomóc dzieciom radzić sobie ze stresem związanym z nauką zapewniając im swoje wsparcie. Motywowanie jest ważne nie tylko wtedy, gdy dzieci odrabiają pracę domową. Potrzebują go również, gdy pomagasz im się zorganizować lub przygotować w odpowiedni sposób obszar do nauki, itp.

Oznacza to również, że pracę domową musi odrabiać samo dziecko. Musisz pozwolić mu popełnić błędy. Chociaż mogą one okazać się frustrujące, to jednocześnie wpływają korzystnie na proces uczenia się.

Jaka jest rola rodziców w szkolnej nauce?

Annie de Acevedo uważa, że pomoc i nadzorowanie pracy dziecka przez rodziców są niezwykle ważne. Nie ma wątpliwości, że dzieci wykazują większe zainteresowanie nauką do szkoły, gdy rodzice angażują się i okazują swoje wsparcie.

Taka motywacja sprawi, że dzieci będą radziły sobie lepiej pod względem akademickim. Poza tym nauczą się wypracowywać dobre nawyki uczenia się, które wpłyną pozytywnie na ich poczucie odpowiedzialności.

“Nie musisz być ekspertem do spraw edukacji, aby wspierać swoje dziecko w szkolnej nauce. Wystarczy, że zorganizujesz mu miejsce do nauki, które będzie wygodne i dobrze oświetlone oraz ustalisz regularne pory dnia do odrabiania pracy domowej.”

–Annie de Acevedo–


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • De Acevedo, A. (2008). La buena crianza. Pautas y reflexiones sobre como criar con responsabilidad y alegría. Editorial Norma. Colombia: Bogotá.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.