Jak motywować dzieci do nauki: 7 pomysłów

Jeśli szukasz sposobów na zmotywowanie swoich dzieci do nauki, w tym artykule znajdziesz kilka sztuczek, które pomogą Ci zachęcić dzieci do przygotowania się do testów i egzaminów.
Jak motywować dzieci do nauki: 7 pomysłów
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 22 marca, 2020

Jeśli chodzi o to, jak motywować dzieci do nauki, istnieje wiele różnych sposobów, jakie mogą okazać się pomocne w przypadku Twojej pociechy. Jednym z najlepszych sposobów jest wykorzystanie wrodzonej zdolności dzieci do odkrywania i uczenia się.

Od najmłodszych lat dzieci mają tendencję do naśladowania działań rodziców. Przygotowuje to ich umysł do łatwego przyswajania wiedzy w miarę ich dalszego rozwoju. Można skorzystać z tej wrodzonej zdolności, by motywować dzieci do nauki.

Wielu nauczycieli zauważa, że w pewnym wieku i na pewnych etapach nauki w szkole podstawowej, dzieci chłoną wiedzę jak gąbki. Przyswajają wszystkie informacje, które pojawiają się w ich otoczeniu.

Motywacja posłuży dzieciom równie dobrze jak dorosłym. Jest to jedna z kluczowych składowych sukcesu zawodowego.

Rodzice powinni motywować dzieci do nauki i uczyć je jak radzić sobie w szkole już od najmłodszych lat – to bardzo ważne. W tym artykule znajdziesz siedem pomocnych wskazówek, które pomogą Ci w tym trudnym zadaniu.

Zacznij motywować dzieci do nauki

Motywowanie małych dzieci znacznie ułatwia im podejmowanie starań w szkole i uczy cieszyć się z procesu uczenia się. Dlatego rodzice starają się stworzyć atmosferę, w której dzieci mogą nauczyć się podejmować odpowiedni wysiłek i poświęcać siły nauce.

Zmotywowane dzieci bardziej się starają i uczą się z pozytywnym nastawieniem. Daje im to również możliwość rozwiązywania problemów na wiele sposobów. Ogólnie można wyróżnić trzy zasady, jak motywować dzieci do nauki:

Pozytywne wzmocnienie

Jedną z postaw, która najbardziej motywuje dzieci do nauki, jest pozytywne wzmocnienie. Twoja aprobata jest jedną z najlepszych nagród, jakie dzieci mogą otrzymać za swoje osiągnięcia.

Wyraź, że jesteś zadowolona lub zadowolony z ich dobrych ocen, za osiągnięcie czegoś, co okazało się bardziej skomplikowane niż przewidywaliście, za pokonanie przeszkód w nauce… Tak, aby Twoje dzieci nauczyły się powtarzać te osiągnięcia i zadania, by w zamian cieszyć się Twoim uznaniem.

Dzieci uwielbiają być doceniane przez swoich rodziców. Dostrzeganie ich wysiłków jest wspaniałym sposobem, by motywować dzieci do nauki i zachęcać je do podejmowania dalszych starań.

Motywowanie dzieci do nauki poprzez zainteresowanie

Porozmawiaj z dziećmi, żeby wiedziały, czego się uczą. Okaż zainteresowanie tematem, którego się uczą i zadawaj pytania.

Jak motywować dzieci do nauki

Możesz również znaleźć sposób, aby powiązać to, czego dzieci się uczą, z rzeczywistymi sytuacjami. Na przykład poproś je o podwójne sprawdzenie rachunku za coś, co kupiliście.

Spróbuj także poprosić dzieci o wykonanie innych zadań, które pozwolą im zastosować wiedzę zdobytą w szkole, pamiętając jednocześnie, by zadanie były dostosowane do ich wieku i poziomu wiedzy.

Pocieszaj dzieci, gdy otrzymają złe oceny i zachęcaj do ponownego podjęcia wysiłku

Jeśli Twoje dzieci nie zdadzą testu lub otrzymają niższą ocenę niż oczekiwana, postaraj się zachęcić je do dalszych prób. Spróbuj dowiedzieć się, co mogło być przyczyną takiego wyniku.

Nie krytykuj i nie gań ich, raczej poszukaj rozwiązań. Pomóż im zrozumieć ich błędy, aby mogły poświęcić więcej czasu na studiowanie czegoś, co jest dla nich trudne.

Przypomnij im o innych przeszkodach, które już pokonały. Budowanie pewności siebie u dziecka jest bardzo ważne. Obiecaj, że pomożesz i okaż, że wierzysz, że są w stanie poprawić stopnie.

Wskazówki, jak motywować dzieci do nauki

Poniżej zamieszczamy kilka prostych porad, z których można skorzystać, by motywować dzieci do nauki:

1. Ustal rozsądne oczekiwania

Pamiętaj, że Twoje dzieci są świadome tego, czego od nich oczekujesz i wiele razy dostosowują swoje własne oczekiwania do tego, co myślisz – a raczej do tego, co uważają, że myślisz.

Twoje dzieci powinny wiedzieć, że chcesz, żeby im się udało. To je bardzo motywuje. Jeśli Twoje oczekiwania są niskie, jest bardziej prawdopodobne, że nie osiągną oczekiwanych rezultatów.

Aby nabrać oczekiwań, które są odpowiednie i dostosowane do możliwości Twoich dzieci, warto porozmawiać z dziećmi o tym, które dziedziny nauki najbardziej im się podobają. Dobrze jest również spróbować odkryć temat, w którym Twoje dzieci są najlepsze, aby przyjąć wyższe oczekiwania wobec tej dziedziny.

Poznaj ich zainteresowania i predyspozycje, gdy zajdzie taka potrzeba, aby w miarę rozwoju dziecka można było zmieniać oczekiwania i dostosowywać je do każdej sytuacji.

2. Wyznaczaj cele, które pomogą Twoim dzieciom

Bardzo istotne jest także, by nauczyć dzieci wyznaczać ich własne cele. To pomoże je zmotywować i zachęcić do osiągania celów.

Zapisz cele na kartce papieru i powieś je w widocznym miejscu domu, aby dzieci widziały je na co dzień. Pamiętaj, że cele muszą być konkretne i mierzalne.

3. Jak motywować dzieci do nauki poprzez pokazywanie, że szkoła jest ważna

Jeśli znajdziesz sposób, by okazać swoim dzieciom swoje własne zainteresowanie i entuzjazm dla edukacji, przyjmą one takie samo podejście.

Możesz nawiązać relacje z nauczycielami swoich dzieci, zgłosić się na ochotnika do programów szkolnych, stworzyć przestrzeń odpowiednią do odrabiania zadań domowych i zawsze być na bieżąco ze sprawdzianami czy egzaminami, do których muszą przystąpić Twoje dzieci.

Dobrze jest też mieć świadomość zadań i obowiązków, jakie mają dzieci z każdego przedmiotu.

4. Rozwijanie pozytywnego nastawienia wobec szkoły

Jeśli Twoje dzieci widzą, że interesujesz się ich pracą domową, nie będą go ignorować. Pamiętaj jednak, że każde dziecko ma swój własny sposób uczenia się i nauki. Pomóż swoim dzieciom odkryć ich styl uczenia się i zachęcaj je do korzystania z niego w najlepszy możliwy sposób.

Istnieją trzy główne podejścia: uczniowie, którzy uczą się najlepiej, słuchając; uczniowie, którzy zatrzymują informacje, czytając lub analizując wykresy; oraz uczniowie-kinestetycy, którzy uczą się poprzez ćwiczenia praktyczne.

5. Używają języka, który motywuje dzieci

Zachęcanie słowne dzieci do nauki jest niezwykle ważne. W ten sposób możesz motywować je czymś więcej niż tylko pochwałami. Odpowiednia motywacja pozwala dzieciom zobaczyć siebie samych w pozytywnym świetle.

Zmotywowane, szczęśliwe dzieci

Można zachęcić dzieci, doceniając ich wysiłek. Dzięki temu następnym razem z pewnością zrobią wszystko, co w ich mocy i osiągną jeszcze lepsze wyniki.

6. Motywuj ich do nauki w domu i z równieśnikami

Musisz sprawić, by Twoje dzieci postrzegały naukę jako coś zabawnego. Zmotywowane dzieci dostrzegają okazję do nauki wszędzie i rozumieją, że niektóre zajęcia, na pozór będące zabawą, są w rzeczywistości ciekawym sposobem na przyswojenie wiedzy i umiejętności.

Odwiedzaj z dziećmi muzea na tematy, które aktualnie są omawiane na zajęciach w szkole; czytajcie klasyczne dzieła literatury dziecięcej, a później obejrzyjcie ich adaptacje filmowe.

7. Wzmacniaj poczucie własnej wartości dzieci

Jeśli będziesz budować u swoich dzieci poczucie własnej wartości, zobaczysz, że będą bardziej zmotywowane, a to przygotuje je do stawienia czoła przeciwnościom losu.

Będą zdolne do rozwiązywania wszelkich problemów, ponieważ będą polegać na swoich mocnych stronach. Jeśli popełnią błędy, wykorzystają to jako okazję do nauki.

Motywowanie dzieci do nauki pomoże im osiągnąć lepsze wyniki w szkole. Co więcej, Twoja pomoc i postawa będą miały duże znaczenie dla ich przyszłości.

Mamy nadzieję, że siedem sugestii zawartych w tym artykule zostanie wykorzystanych w praktyce i okażą się one przydatne.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.