Wspólne stanowisko odnośnie wychowywania dzieci - jak najlepiej je wypracować?
Każda para powinna wypracować wspólne stanowisko dotyczące wychowywania dzieci. Droga do jego osiągnięcia może być wyboista, ale zawsze lepiej jest stawiać czoła problemom razem.
Kiedy decydujecie się na dziecko, zbliżacie się do siebie jeszcze bardziej niż dotychczas. To, w jaki sposób każde z Was zostało wychowane, Wasze przekonania, lęki i pragnienia – wszystko to odciśnie piętno na Waszym dziecku. Wspólne stanowisko dotyczące wychowywania dziecka to kluczowa kwestia.
Jego wypracowanie nie jest łatwe, a aby je osiągnąć każde z Was będzie musiało w pewnym stopniu pójść na kompromis.
Wychowywanie dzieci: możliwe problemy i wspólne stanowisko
Wybierając sposób, w jaki wychowacie swoją pociechę, możecie zderzyć się z jednym z dwóch scenariuszy:
- Macie całkowicie odmienne przekonania dotyczące wychowania dzieci. Mogliście być wychowywani w zupełnie inny sposób. Z tego powodu, pragnąc dla dziecka tego, co najlepsze, stajecie się nieugięci i chcecie narzucić swój punkt widzenia. Jeśli ta sytuacja dotyczy również Was, będziecie mieli problem ze spojrzeniem na daną kwestię z perspektywy drugiej osoby.
- Zgadzacie się, ale jedno z Was jest bardziej ustępliwe od drugiego. Ta sytuacja może prowadzić do tarć między partnerami. Możecie ustanawiać zasady, których maluch powinien przestrzegać, ale jedno z Was jest bardziej surowe w kwestii ich przestrzegania. Z tego powodu dziecko może czuć się niepewnie, bo potrzebuje jasnych i wyraźnych granic, aby rozwijać się fizycznie, intelektualnie i emocjonalnie.
Jeśli dziecko otrzymuje niejasne sygnały i widzi kłócących się rodziców, powoli przestaje przejmować się wytycznymi. To z kolei może prowadzić do prób wykorzystania kłótni rodziców, aby osiągnąć własny cel.
Jak osiągnąć wspólne stanowisko w kwestii wychowywania dzieci
- Rozmawiajcie o Waszych doświadczeniach z okresu dorastania i tego, jak chcecie wychować Wasze maleństwo. Nie musicie iść utartą ścieżką. Stanowicie część nowej rodziny i musicie znaleźć podejście, które będzie Wam odpowiadało.
- Wspólnie ustalcie reguły, które ma przestrzegać Wasze dziecko. Najpierw przedyskutujcie je sam na sam, a dopiero później przedstawcie dziecku. Wyjaśnijcie mu również, że brak przestrzegania zasad ma swoje konsekwencje.
- Kiedy jeden z rodziców wejdzie w konflikt z dzieckiem, drugi nie powinien się wtrącać. Słuchaj i czekaj, póki nie trafi się możliwość rozmowy w cztery oczy. W każdym domu zdarzają się małe starcia. Postaraj się rozpocząć spokojną rozmowę i zawsze pamiętaj, że najważniejsze jest dobro dziecka.
- Reguły nie powinny dotyczyć jedynie dziecka, ale także Twojego partnera. Musicie oboje wiedzieć, jakich granic nie wolno przekraczać.
Więcej strategii
- Nigdy nie zrzucaj winy za problemy na dziecko. W końcu to ono cierpi najbardziej, gdy rodzice się kłócą. Postaw się na jego miejscu i nie idealizuj swojego życia przed macierzyństwem. Dziecko nie jest źródłem Waszych kłótni.
- Pokaż maluchowi, że rodzice chcą dla niego wszystkiego, co najlepsze. Wytłumacz mu, że jesteście zgraną drużyną, chociaż nie zawsze musicie się we wszystkim zgadzać. Dziecko musi czuć, że może polegać na obojgu rodzicach, którzy starają się jak tylko mogą, by zapewnić mu jak najlepsze wychowanie.
- Kłótnia w obecności dziecka to nie koniec świata. Wykorzystaj to doświadczenie, aby usiąść całą rodziną i wspólnie przeanalizować całą sytuację. To pomoże Ci zachować się lepiej, gdy następnym razem dojdzie do sprzeczki.
Nie dopuść do walki, którą dyktuje Twoje ego. Nie chodzi o to, kto wygra kłótnię. Musicie znaleźć odpowiednie rozwiązanie i wypracować wspólne stanowisko dotyczące sposobu wychowania dziecka.
Musisz mieć na tyle wizji i empatii, by stworzyć nowe sposoby postępowania, które będą korzystne dla całej rodziny.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Aguirre Saez De Eguilaz, A. (2015). CLAVES PARA EDUCAR EN IGUALDAD. Qurriculum, n.28;
- Ríos Garcís, A. L. (2013). Educar en valores, la solución a la violencia doméstica. El Heraldo.
- Amor Pérez, N., & Díaz, M. V. (2013). La familia. Mendive, ISSN-e 1815-7696, Vol. 11, No. 3, 2013 (Ejemplar Dedicado a: Julio-Sept.), Págs. 291-307. https://doi.org/10.1017/CBO9781107415324.004