Zdrowy związek - 5 nawyków, które Ci w tym pomogą

Zdrowy związek - 5 nawyków, które Ci w tym pomogą
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 13 maja, 2019

Szacunek, dialog i dobra komunikacja to tylko niektóre z ważnych filarów, które tworzą zdrowy związek. Nigdy nie należy zostawiać niczego przypadkowi ani brać za pewnik. Raczej staraj się ożywić swój związek, aby był zdrowy i trwał jak najdłużej.

Miłość nie zawsze jest łatwa, zwłaszcza jeśli chodzi o związki romantyczne. Nie wszystkie relacje są pokojowe i wolne od konfliktów. Choć może się to wydawać trudne, o wiele łatwiej jest utrzymać zdrowy związek, gdy obie strony odkładają swą niepewność na bok.

Zdrowy związek w dzisiejszym świecie

Społeczeństwo, w którym żyjemy i sposób życia, który nabyliśmy, nie promuje dokładnie zdrowych relacji między partnerami. Nieustannie jesteśmy pod wpływem piosenek, programów telewizyjnych, oper mydlanych, i tym podobne… Tak naprawdę przedstawiają one koncepcję miłości i relacji, które nie są realistyczne.

Wszystkie te społeczne archetypy promują pewne przekonania, które nie przyczyniają się do tworzenia zdrowych związków. Raczej promują toksyczne relacje, które nie dają satysfakcji i nie trwają zbyt długo.

Nawyki, aby utrzymać zdrowy związek

Aby Twoje relacje z partnerem były zdrowe i satysfakcjonujące, istnieją pewne nawyki, do których musisz się stosować. Są kluczem do ustanowienia stabilnego związku. Ta idea dotyczy dwóch różnych osób, które chcą dzielić swoje życie, aby móc zrozumieć ich różnice. Muszą się wzajemnie akceptować i razem wspierać. Każdy musi to robić codziennie przez cały okres trwania związku.

Po pierwsze, ważne jest, aby zrozumieć sytuację każdego partnera w odniesieniu do drugiego i czy związek jest naprawdę zdrowy. Poniższe pytania mogą pomóc rzucić nieco światła na ten temat:

  • Czy Twój związek wniósł coś do Twojego życia? A może zabrał?
  • Czy Twój partner pomaga ci być lepszą osobą? Rozwijać się?
  • Lub z drugiej strony, czy Twój partner jest ograniczony i ma stałe źródło irytacji?

Wszystkie te pytania służą jako wskaźniki do oceny tego czy Twój związek jest zdrowy, czy nie. Ważne jest również rozważenie niektórych kluczy lub nawyków, które przyczyniają się do zdrowych relacji. Zastosowanie ich w praktyce przyniesie korzyści zarówno Tobie, jak i Twojemu partnerowi.

Przytulająca się para

1. Wolna i szczera miłość

Jest to prawdopodobnie pierwsza rzecz, którą musisz zrozumieć, aby utrzymać swój zdrowy związek jak najdłużej. Swobodna miłość oznacza, że nikt nie jest własnością innej osoby. Raczej każdy partner decyduje się dzielić swoje życie z drugim i może swobodnie podejmować własne decyzje.

W ten sposób wolność daje każdemu partnerowi miejsce na prywatność i intymność. Swobodna miłość oznacza zrozumienie, że obaj partnerzy są wyjątkowymi i różnymi osobami. Każdy partner dokonuje wyborów zgodnie ze swoimi przekonaniami.

2. Pracuj nad sobą, aby utrzymać dobrą komunikację między Wami

Dobra komunikacja z partnerem jest kluczem do nawiązania zdrowych relacji. W rzeczywistości jest to jeden z podstawowych jej elementów. Dzięki dialogowi ludzie mogą tworzyć wspólne plany i marzenia. Jednocześnie dobra komunikacja daje możliwość negocjacji, poddawania się, gdy trzeba i dochodzenia do kompromisów.

Najprawdopodobniej przyczyną większości problemów jest zła argumentacja. Dobrze jest nauczyć się zawsze konstruktywnie dyskutować, szanując wzajemne opinie. Ważne jest również, aby unikać popadania w błędne koło tylko skarg i oskarżeń. To nie doprowadzi do niczego pozytywnego.

„Ta idea dotyczy dwóch różnych osób, które chcą dzielić swoje życie, aby móc zrozumieć ich różnice. Muszą się wzajemnie akceptować i razem wspierać ”

3. Zaakceptuj Wasze różnice

Osobiste doświadczenia i przeszłość każdej osoby są różne. Podobnie jak rzeczy, których się nauczyliśmy. Aby związek był zdrowy, musisz zrozumieć, że Ty i Twój partner nie zawsze widzicie rzeczy w ten sam sposób. Gdy już wiesz co Was różni – musisz działać inteligentnie.

Jeśli chodzi o odmienności, pamiętaj, że na planecie nie ma dwóch identycznych osób. Dlatego relacje wymagają negocjacji, spotykania się w połowie drogi i zgadzania się na to, by się ze sobą nie zgadzać.

4. Spędzajcie swój wolny czas produktywnie razem

Jest to jeden z kluczy, aby Twoja relacja nie stała się przyziemna i niezdrowa. Dzielenie się dobrą jakością czasu jest podstawową częścią utrzymania dobrego związku.

Codziennie poświęcaj czas swojemu partnerowi. Obdarowuj go małymi gestami, które tak naprawdę wiele znaczą. Nie pozwól, aby rutyna i monotonia pochłaniały Twój związek.

Mąż i żona podczas śniadania

5. Dbaj o swój związek przez cały czas, z miłością i szacunkiem

Aby utrzymać pozytywne relacje z partnerem, musisz się tym zająć i o nie dbać. To nie jest prawda, że dzieje się tak tylko na początku związku. Może tak być zawsze. Nie pozwól, aby czas sprawił, że Twoje gesty miłości lub zmartwienia o siebie nawzajem staną się coraz rzadsze. W żadnym wypadku nie powinnaś nigdy zapominać o szacunku i zaufaniu. Te aspekty są fundamentalne.

Podsumowując, istnieje wiele kwestii, które należy rozważyć, aby utrzymać zdrowy związek. Powyższe czynniki są tymi najważniejszymi, o których nie należy zapominać. Pamiętaj, że każdy zdrowy związek opiera się na miłości, wolności, szacunku i zaufaniu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Arés Muzio, P. D. (2002). La pareja actual: Entre el yo y el nosotros . Juventud Rebelde.
  • Ruiz, D. (2001). Relaciones de pareja. Revista de Educación.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.