Uzgodnienia dotyczące opieki nad dziećmi podczas separacji - o czym zawsze warto pamiętać?

Uzgodnienia dotyczące opieki nad dziećmi podczas separacji - o czym zawsze warto pamiętać?
Ana Couñago

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Ana Couñago.

Ostatnia aktualizacja: 08 czerwca, 2019

Kiedy rodzice decydują się na separację, obie strony martwią się ile czasu spędzą ze swoimi dziećmi. Ta kwestia może budzić wiele wątpliwości, dlatego chcemy omówić różne rodzaje porozumień dotyczących opieki nad dziećmi, kiedy rodzice są w separacji. W poniższym artykule omówimy jakie są uzgodnienia dotyczące opieki nad dziećmi podczas rozłąki rodziców.

Kiedy rodzice rozstają się lub rozwodzą ma to nieunikniony wpływ na ich dzieci. Aby ta separacja miała jak najmniej transcendencji, ustalenia dotyczące opieki nad dziećmi precyzuje rodzic, który spędza z maluchami najwięcej czasu.

Uzgodnienia dotyczące opieki nad dziećmi podczas separacji rodziców

Podczas rozwodu rodzice muszą zastanowić się ile czasu będą mogli spędzić ze swoimi dziećmi. Konieczność zawarcia umowy o opiekę może wydawać się naprawdę zniechęcającym zadaniem.

Jednak ważne jest, aby rodzice czuli, że mają omówione wszystkie szczegóły. Obejmuje to zrozumienie różnych rodzajów uzgodnień dotyczących opieki nad dziećmi dla rodziców w separacji, co je definiuje i co dokładnie określa.

Poniżej opiszemy wszystko, co musisz wiedzieć na ten temat.

Jakie mogą być uzgodnienia dotyczące opieki nad dziećmi dla rodziców w separacji?

1. Wyłączna opieka

Pierwszy rodzaj opieki, który istnieje pomiędzy rodzicami w separacji jest wyłączna opieką. W tym przypadku dzieje się tak, że tylko jeden rodzic ma prawo żyć z dziećmi i być za nie odpowiedzialny. Wyłączna opieka jest bardzo rzadko spotykana.

Negatywny wpływ rozwodu rodziców na dziecko

W rzeczywistości taki rodzaj opieki zazwyczaj występuje tylko wtedy, gdy jedno z rodziców nie jest w stanie wziąć odpowiedzialności za swoje dzieci. Jest tak również w przypadku, gdy rodzic nieodpowiednio się zachowuje.

Jednak ten sam rodzic często ma prawa do odwiedzin. Jeśli sędzia uzna, że może istnieć pewne ryzyko dla dziecka, wizyty te mogą wymagać nadzoru.

„Aby separacja rodziców miała jak najmniej transcendencji, ustalenia dotyczące opieki nad dziećmi precyzuje rodzic, który spędza z maluchami najwięcej czasu.”.

2. Wspólna opieka – opieka naprzemienna

Po drugie, opieka naprzemienna dotyczy zarówno opieki fizycznej, jak i prawnej. Aby rodzice mogli uzyskać wspólną opiekę, muszą zgodzić się, że chcą dzielić czas spędzany z dzieckiem.

Musi istnieć kilka czynników, aby ten rodzaj systemu opieki miał sens. Na przykład rodzice muszą mieszkać stosunkowo blisko siebie i być dostępni, aby opiekować się swoimi dziećmi.

Jednocześnie, w przypadku wspólnej opieki, rodzice mają równe prawa w odniesieniu do swoich dzieci. Oznacza to, że obie strony mają równie ważny głos, jeśli chodzi o decyzje związane z edukacją, wychowywaniem dzieci, i tym podobne.

Jednocześnie dzielą się obowiązkami po równo i spędzają tyle samo czasu ze swoimi dziećmi.

Prawo nie zawiera precyzyjnych wytycznych dotyczących sposobu, w jaki rodzice rozdzielają i spędzają ten czas. Może to być opieka tygodniowa, miesięczna, roczna i tym podobne. Drugim sposobem jest to, że rodzice mogą ustalić konkretne dni tygodnia, które dzieci będą spędzać z każdym z nich.

3. Rozdzielenie rodzeństwa między rodziców

Ostatnim rodzajem opieki dla rodziców w separacji, którą chcemy dzisiaj przedstawić jest rozdzielenie rodzeństwa między rodziców. Ten rodzaj opieki może mieć miejsce w przypadkach, gdy rodzice mają więcej niż jedno dziecko.

Tutaj rodzice mogą zgodzić się, aby jedno z dzieci mieszkało z matką, a drugie z ojcem.

Ten rodzaj umowy jest bardzo rzadki. Jednak jedność rodziny i chęć skorzystania z pomocy dzieciom mogą skłonić niektórych rodziców do skorzystania z tego niecodziennego rodzaju opieki.

„Aby separacja rodziców miała jak najmniej transcendencji, ustalenia dotyczące opieki nad dziećmi precyzuje rodzic, który spędza z maluchami najwięcej czasu”.

Jakie są decydujące czynniki w ustaleniach dotyczących opieki nad dziećmi po rozstaniu rodziców?

Bez wątpienia najważniejszym czynnikiem przy zawieraniu umów o opiekę jest dobro dzieci. Aby wiedzieć, co jest najlepsze dla dziecka sędziowie biorą pod uwagę kilka zmiennych. Obejmują one między innymi:

  • Wiek dzieci.
  • Potrzeby dzieci.
  • Ekonomiczne możliwości każdego rodzica, aby móc zaspokoić potrzeby swoich dzieci.
  • Relacje między dziećmi a każdym z rodziców i innymi członkami rodziny.
  • Utrzymanie stabilności w życiu dzieci.
Rodzice walczący o dziecko
  • Zdrowie fizyczne i psychiczne rodziców oraz dzieci.
  • Czas, który każdy rodzic może spędzić z dziećmi.
  • Styl życia każdego rodzica: sędziowie rozważą wpływ jak styl życia rodzica może mieć na życie dzieci.
  • Sytuacja wśród rodzeństwa.

Podsumowując, należy wziąć pod uwagę, że w większości przypadków rodzice są w stanie dojść do porozumienia jeśli chodzi o kwestię opieki nad dziećmi bez interwencji sędziego. Jeśli jednak nie mogą się zgodzić, sędzia będzie musiał ustalić, co jest najlepsze dla ich dzieci.

Jednocześnie kurator rodzinny może pomóc rodzicom i dzieciom rozważyć wszystkie opcje i wybrać tą najlepszą.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.