Więcej czasu dla siebie: jak mama może go znaleźć?

Więcej czasu dla siebie: jak mama może go znaleźć?
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 01 kwietnia, 2019

Bycie matką jest jednym z najpiękniejszych doświadczeń w życiu większości kobiet. Ale szczególnie na początku wiele kobiet czuje się przytłoczonych i cierpi na brak czasu dla siebie.

Wyjście na badania lekarskie lub udanie się do salonu piękności w celu zafundowania sobie nowej fryzury czy zabiegu upiększającego może być dla wielu matek nie lada przygodą. Jednak aby zachować zdrowie emocjonalne, każda mama musi znaleźć trochę czasu dla siebie. Nie można zapominać o sobie i porzucać zajęć, które wykonywało się przed porodem.

Niektóre kobiety uważają, że kiedy zaczynają swoją nową codzienność jako matki, wiąże się to z całkowitą zmianą dotychczasowego sposobu życia. Wiele kobiet czuje się samotnych i przytłoczonych.

Potrzebują wsparcia i zrozumienia od najbliższego otoczenia. Jakby tego było mało, karmienie piersią często bywa skomplikowane, a nawet bolesne. Chociaż kobiety doskonale wiedzą, że jest to najlepszy pokarm dla noworodków, czasami początek jest tak skomplikowany, że czują się tym nadmiernie obciążone.

Eksperci zalecają wychodzenie z domu z dzieckiem, bez względu na to, czy będzie to spacer po parku, plaży czy w górach. I oczywiście bardzo ważna jest próba prowadzenia życia społecznego, które matka podtrzymywała przed porodem.

Chociaż są miejsca, do których nie można iść z noworodkiem, wiele czynności można dostosować do rodziny. Oto 5 prostych wskazówek dla matek, które potrzebują czasu dla siebie.

Wskazówki, jak mieć mięcej czasu dla siebie i nie być „złą matką”

Mama i dziecko na spacerze w parku

Kontynuuj swoje zajęcia

Dla większości matek bardzo ważne jest zachowanie priorytetów i zajęć. Na przykład, jeśli lubisz chodzić, postaraj się znaleźć sposób na spacer z dzieckiem po powrocie do zdrowia po porodzie.

Możesz iść na spacer z dzieckiem w nosidełku lub wózku. Możesz również spróbować zostawić dziecko ze swoim partnerem lub kimś, komu ufasz przez pół godziny dziennie, aby móc iść na spacer i „wyłączyć się” w samotności.

Zaplanuj to na każdy dzień. Staraj się dbać o swoje zainteresowania, niezależnie od tego, czy jest to czytanie książek, oglądanie seriali telewizyjnych, czy pływanie. Nie porzucaj wszystkiego, co lubisz, tylko dlatego, że zostałaś matką.

Poszukaj wsparcia aby mieć więcej czasu dla siebie

Nawet jeśli matki czują się przytłoczone, mają trudności z proszeniem o pomoc. Lecz Ty się nie wahaj. Bywa, że dwoje rodziców to za mało, aby zająć się dzieckiem, pracować i wykonywać wszystkie prace domowe. Dlatego to normalne, że matka prosi o pomoc rodzinę i przyjaciół, którzy są w stanie wykonać niektóre prace domowe.

Dobrym pomysłem jest również szukanie wsparcia i empatii u innych mam, które znajdują się w takiej samej sytuacji. Idź do parku, nawet jeśli Twoje dziecko jest jeszcze małym niemowlęciem i porozmawiaj z innymi mamami. Z pewnością zrozumieją Twoje obawy i wątpliwości! Spróbuj także nawiązać kontakt z matkami za pośrednictwem grupy online.

Kobieta jest zła bo nie ma czasu dla siebie

Nie zapomnij o siebie dbać

Wiele matek zapomina o dbaniu o siebie w ciągu pierwszych trzech miesięcy życia dziecka, a nawet w pierwszym roku życia. Nie zapomnij o sobie. Wierz lub nie, ale to bardzo ważne dla Twojej stabilności emocjonalnej.

Postaraj się umówić do fryzjera, iść na zabieg woskowania lub zrobić manicure, tak jak dawniej. Albo zapisz się na fitness. Jeśli podczas ciąży przybrałaś na wadze, poszukaj sposobu na powrót do formy dzięki diecie i ćwiczeniom. A jeśli w pewnym momencie czujesz się przygnębiona, nie wahaj się szukać profesjonalnej pomocy tak szybko, jak to możliwe.

Nie wymagaj od siebie zbyt wiele

Oczywiście na początku nie będziesz w stanie robić wszystkiego tak jak wcześniej. Na pewno nie raz i nie dwa poczujesz się przytłoczona i być może pomyślisz, że „nie jesteś już w tym dobra”.

Nie martw się, ponieważ jest to całkowicie logiczna i normalna rzecz. Jest to sytuacja, przez którą przechodzą wszystkie matki na początku. Musisz być cierpliwa i nie oczekiwać, że będziesz w stanie zrobić dokładnie to, co robiłeś wcześniej zaraz po porodzie. Odpocznij i spróbuj cieszyć się małymi rzeczami.

Mama na spacerze z dzieckiem

Spokojne życie i trochę czasu dla siebie

Najlepsze, co możesz zrobić to niespiesznie cieszyć się tym wyjątkowym etapem w życiu. Twoje dziecko dorośnie szybciej, niż myślisz, a Ty, jeśli zawsze będziesz czuć się przytłoczona, przegapisz najlepsze chwile. Spróbuj wyłączyć telefon i zignoruj ​​komórkę lub WhatsApp, gdy chcesz odpocząć.

Ciesz się „tu i teraz” i wykonuj codzienne czynności. I przede wszystkim staraj się nie czuć się zagubiona w harmonogramie. Nie myśl o następnym karmieniu, kiedy jeszcze trwa pierwsze.

Określ swoje priorytety w życiu i spróbuj żyć chwilą. Nie wahaj się, by zatrzymać swój zwykły rytm na tym etapie swojego życia, przede wszystkim podczas urlopu macierzyńskiego lub podczas karmienia piersią. Twoje zdrowie emocjonalne jest ważniejsze niż cokolwiek innego.

To może Cię zainteresować ...
Dbaj o siebie, to dobre dla Twojego dziecka
Jesteś Mamą
Przeczytaj na Jesteś Mamą
Dbaj o siebie, to dobre dla Twojego dziecka

Dbaj o siebie, aby twoje dziecko było szczęśliwe i zdrowe. Jak zorganizować swój czas aby zadbać o siebie wychowujące jednocześnie dzieci? Praktycz...


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Alcañiz Moscardó, M. (2015). “Género con clase: la conciliación desigual de la vida laboral y familiar”, RES. Revista Española de Sociología, 23: 29-55.
  • Pateman, C.; and Agra Romero, M. J. (1995). El contrato sexual. Madrid: Anthropos.
  • Scott, J.; Crompton, R., and Lyonette, C., eds. (2010). “Gender Inequalities in the 21st Century: New Barriers and Continuing Constraints”, Asia Pacific Journal of Human Resources, 48 (3): 378-381.

Treści zawarte na stronie Jesteś Mamą służą wyłącznie celom edukacyjnym i informacyjnym. W żadnym wypadku nie zastępują one diagnozy, porady lub leczenia u specjalisty. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.