Separacja rodziców - jak wpływa na dzieci w zależności od ich wieku?

Separacja rodziców  - jak wpływa na dzieci w zależności od ich wieku?
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 07 grudnia, 2018

Czy uważasz, że należy wiedzieć, w jaki sposób separacja rodziców wpływa na dzieci na różnych etapach życia? Nie wszystkie dzieci traktują to w taki sam sposób i bardzo ważne jest, aby być przygotowanym, jeśli znajdziemy się w takiej sytuacji.

Każde dziecko inaczej doświadcza rozwodu. Wszystko zależy od sytuacji, ale także od wieku dziecka. W tym artykule powiemy Ci, w jaki sposób separacja rodziców wpływa na dzieci w zależności od ich wieku. Dzięki temu będziesz wiedzieć, jak postępować w każdej konkretnej sytuacji.

Jak wpływa separacja rodziców na dzieci w zależności od ich wieku

Niewątpliwie, gdy para decyduje się na separację i ma wspólne dzieci, to, co najbardziej niepokoi dorosłych to zdrowie emocjonalne ich dzieci. Pytanie, jakie sobie zadają, brzmi: jak postąpić, aby rozwód jak najmniej wpłynął na dzieci? W jaki sposób najlepiej przejść przez ten etap?

Rozwód to nic przyjemnego, niezależnie od wieku dzieci. Jednak doświadczenie to zmienia się w miarę jak rosną.

Oczywiście wszystko zależy od tego, czy jest to “przyjacielskie” rozstanie, czy też trwa nieustanna walka. Ważną rolę będzie odgrywać osobowość dzieci, a także sposób, w jaki rodzice zachowają się wobec tej sytuacji i jak wyjaśnią to dzieciom.

Zwróć uwagę na to, jak wpływa separacja rodziców na dzieci w różnych momentach życia. Da Ci to pewne wyobrażenie, na co się przygotować i co zrobić, jeśli przyjdzie Ci stawić czoła tej delikatnej sytuacji:

1. Przed narodzinami i do pierwszego roku życia

Czy wiesz, że separacja rodziców wpływa na dziecko już nawet przed jego narodzeniem? To oczywiste, ponieważ stan umysłu matki wpływa na rozwój dziecka. Jest wiele przypadków dzieci z opóźnieniem w rozwoju poznawczym lub o małej wadze, gdy w ciąży wydarzyło się traumatyczne wydarzenie w życiu matki.

Powszechnie uważa się, że dzieci nie rozumieją niczego, co dzieje się wokół nich. Jednak prawda jest taka, że są to bardzo wrażliwe istoty i w rzeczywistości są niemal lustrem tego, co robią ich rodzice… To obejmuje to, co czują!

Jeśli matka jest przygnębiona, drażliwa lub spięta z powodu zaistniałej sytuacji, dziecko będzie się czuło tak samo. Prawdopodobnie będzie więcej płakać, będzie chciało być w Twoich ramionach przez cały czas i częściej niż zwykle, i nie będzie się interesować żadną zabawką.

Smutne dziecko

2. Od 1 roku do 3 lat

W tym wieku, dzieci nie są jeszcze w stanie w pełni zrozumieć, co się dzieje, ale będą odczuwać te sytuację jako coś bardzo stresującego. Na tym etapie może pojawić się wiele obaw i niepokojów, a także trudności w ich rozwoju. Na przykład mówienie w dziecinny sposób, siusianie w łóżku, nocne koszmary lub strach przed ciemnością i inne podobne zachowania.

Inną reakcją, jaką może wywołać separacja rodziców w tym wieku jest zwiększona drażliwość i agresywność. Jeśli mają rodzeństwo, maluchy mogą podnosić na nie ręce. Podobnie, może dochodzić do bójek, jeśli uczęszczają do przedszkola lub mają przyjaciół albo kuzynów w ich wieku. Pamiętaj, że dzieci często wyrażają swoje smutki przez agresję.

“Rozwód to nic przyjemnego, niezależnie od wieku dziecka. Jednak doświadczenie się zmienia w miarę jak dzieci rosną.”

3. Od 4 do 7 lat

Być może zastanawiasz się, w jaki sposób separacja rodziców wpływa na dzieci w różnym wieku, bo masz dziecko, które dopiero co zaczęło chodzić do szkoły. Musisz wiedzieć, że na tym etapie dzieci rozumieją już coś więcej z tej sytuacji. Bardzo ważne jest, aby wyjaśnić im, co się dzieje, w najlepszy możliwy sposób i za pomocą odpowiedniego języka.

Należy pamiętać, że myślenie dzieci w tym okresie jest “wszechmocne”. Oznacza to, że wierzą, że one ponoszą winę za wszystko, co się dzieje.

W związku z tym jest prawdopodobne, że będzie mu trudno skupić się na zajęciach w szkole. Mogą się pojawić lęki z przeszłości (potwory lub duchy) i możliwe, że nastąpi pewien regres, jeśli chodzi o panowanie nad swoimi potrzebami, mówienie lub jedzenie.

Kłótnia rodziców przy dziecku

4. Od 7 do 12 lat

Ten okres jest znany jako “etap stagnacji lub opóźnienia”, ponieważ dzieci są mniej aktywne niż wcześniej, jeśli chodzi o rozwój. Muszą wkładać całą swoją energię w zajęcia szkolne i prace domowe. Jeśli chodzi o emocje, dzieci mają tendencję do wychodzenia z wcześniejszej egocentryczności i bycia bardziej wrażliwymi na to, co dzieje się z innymi.

Na tym etapie mają większą zdolność zrozumienia tego, co to jest rozwód lub separacja rodziców, ale nie wyrażają na ten temat żadnych opinii. Dziecko może cierpieć z powodu koszmarów sennych, smutku lub złości i mieć problemy na klasówkach i testach lub ze szkolnymi zajęciami.

5. Po 12 roku życia

W tym wieku trudno jest dziecku zaakceptować rozwód, ponieważ szuka ono własnej tożsamości, a jego hormony są w stanie „wrzenia”. Separacja rodziców może sprawić, że poczują się niepewnie i nie będzie nic dziwnego, jeśli wkrótce pojawi się naruszenie zasad.

Jeśli zastanawiasz się, w jaki sposób separacja rodziców wpływa na dzieci w różnym wieku, opowiedzieliśmy Ci o podstawowych problemach. Omówione są one na każdym etapie. Jeśli Twoje dziecko musi pokonać tę złożoną sytuację, dowiedz się, jak może zareagować.

To może Cię zainteresować ...
Po rozwodzie nie utrudniaj kontaktów dziecka z ojcem
Jesteś Mamą
Przeczytaj na Jesteś Mamą
Po rozwodzie nie utrudniaj kontaktów dziecka z ojcem

Po rozwodzie nic nie powinno przeszkadzać w kontaktach dziecka z ojcem. Szczególnie Ty nie możesz robić im trudności. Przeczytaj dlaczego!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Treści zawarte na stronie Jesteś Mamą służą wyłącznie celom edukacyjnym i informacyjnym. W żadnym wypadku nie zastępują one diagnozy, porady lub leczenia u specjalisty. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.