Separacja rodziców - jak wpływa na dzieci w zależności od ich wieku?

Separacja rodziców  - jak wpływa na dzieci w zależności od ich wieku?
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 07 grudnia, 2018

Czy uważasz, że należy wiedzieć, w jaki sposób separacja rodziców wpływa na dzieci na różnych etapach życia? Nie wszystkie dzieci traktują to w taki sam sposób i bardzo ważne jest, aby być przygotowanym, jeśli znajdziemy się w takiej sytuacji.

Każde dziecko inaczej doświadcza rozwodu. Wszystko zależy od sytuacji, ale także od wieku dziecka. W tym artykule powiemy Ci, w jaki sposób separacja rodziców wpływa na dzieci w zależności od ich wieku. Dzięki temu będziesz wiedzieć, jak postępować w każdej konkretnej sytuacji.

Jak wpływa separacja rodziców na dzieci w zależności od ich wieku

Niewątpliwie, gdy para decyduje się na separację i ma wspólne dzieci, to, co najbardziej niepokoi dorosłych to zdrowie emocjonalne ich dzieci. Pytanie, jakie sobie zadają, brzmi: jak postąpić, aby rozwód jak najmniej wpłynął na dzieci? W jaki sposób najlepiej przejść przez ten etap?

Rozwód to nic przyjemnego, niezależnie od wieku dzieci. Jednak doświadczenie to zmienia się w miarę jak rosną.

Oczywiście wszystko zależy od tego, czy jest to “przyjacielskie” rozstanie, czy też trwa nieustanna walka. Ważną rolę będzie odgrywać osobowość dzieci, a także sposób, w jaki rodzice zachowają się wobec tej sytuacji i jak wyjaśnią to dzieciom.

Zwróć uwagę na to, jak wpływa separacja rodziców na dzieci w różnych momentach życia. Da Ci to pewne wyobrażenie, na co się przygotować i co zrobić, jeśli przyjdzie Ci stawić czoła tej delikatnej sytuacji:

1. Przed narodzinami i do pierwszego roku życia

Czy wiesz, że separacja rodziców wpływa na dziecko już nawet przed jego narodzeniem? To oczywiste, ponieważ stan umysłu matki wpływa na rozwój dziecka. Jest wiele przypadków dzieci z opóźnieniem w rozwoju poznawczym lub o małej wadze, gdy w ciąży wydarzyło się traumatyczne wydarzenie w życiu matki.

Powszechnie uważa się, że dzieci nie rozumieją niczego, co dzieje się wokół nich. Jednak prawda jest taka, że są to bardzo wrażliwe istoty i w rzeczywistości są niemal lustrem tego, co robią ich rodzice… To obejmuje to, co czują!

Jeśli matka jest przygnębiona, drażliwa lub spięta z powodu zaistniałej sytuacji, dziecko będzie się czuło tak samo. Prawdopodobnie będzie więcej płakać, będzie chciało być w Twoich ramionach przez cały czas i częściej niż zwykle, i nie będzie się interesować żadną zabawką.

Smutne dziecko

2. Od 1 roku do 3 lat

W tym wieku, dzieci nie są jeszcze w stanie w pełni zrozumieć, co się dzieje, ale będą odczuwać te sytuację jako coś bardzo stresującego. Na tym etapie może pojawić się wiele obaw i niepokojów, a także trudności w ich rozwoju. Na przykład mówienie w dziecinny sposób, siusianie w łóżku, nocne koszmary lub strach przed ciemnością i inne podobne zachowania.

Inną reakcją, jaką może wywołać separacja rodziców w tym wieku jest zwiększona drażliwość i agresywność. Jeśli mają rodzeństwo, maluchy mogą podnosić na nie ręce. Podobnie, może dochodzić do bójek, jeśli uczęszczają do przedszkola lub mają przyjaciół albo kuzynów w ich wieku. Pamiętaj, że dzieci często wyrażają swoje smutki przez agresję.

“Rozwód to nic przyjemnego, niezależnie od wieku dziecka. Jednak doświadczenie się zmienia w miarę jak dzieci rosną.”

3. Od 4 do 7 lat

Być może zastanawiasz się, w jaki sposób separacja rodziców wpływa na dzieci w różnym wieku, bo masz dziecko, które dopiero co zaczęło chodzić do szkoły. Musisz wiedzieć, że na tym etapie dzieci rozumieją już coś więcej z tej sytuacji. Bardzo ważne jest, aby wyjaśnić im, co się dzieje, w najlepszy możliwy sposób i za pomocą odpowiedniego języka.

Należy pamiętać, że myślenie dzieci w tym okresie jest “wszechmocne”. Oznacza to, że wierzą, że one ponoszą winę za wszystko, co się dzieje.

W związku z tym jest prawdopodobne, że będzie mu trudno skupić się na zajęciach w szkole. Mogą się pojawić lęki z przeszłości (potwory lub duchy) i możliwe, że nastąpi pewien regres, jeśli chodzi o panowanie nad swoimi potrzebami, mówienie lub jedzenie.

Kłótnia rodziców przy dziecku

4. Od 7 do 12 lat

Ten okres jest znany jako “etap stagnacji lub opóźnienia”, ponieważ dzieci są mniej aktywne niż wcześniej, jeśli chodzi o rozwój. Muszą wkładać całą swoją energię w zajęcia szkolne i prace domowe. Jeśli chodzi o emocje, dzieci mają tendencję do wychodzenia z wcześniejszej egocentryczności i bycia bardziej wrażliwymi na to, co dzieje się z innymi.

Na tym etapie mają większą zdolność zrozumienia tego, co to jest rozwód lub separacja rodziców, ale nie wyrażają na ten temat żadnych opinii. Dziecko może cierpieć z powodu koszmarów sennych, smutku lub złości i mieć problemy na klasówkach i testach lub ze szkolnymi zajęciami.

5. Po 12 roku życia

W tym wieku trudno jest dziecku zaakceptować rozwód, ponieważ szuka ono własnej tożsamości, a jego hormony są w stanie „wrzenia”. Separacja rodziców może sprawić, że poczują się niepewnie i nie będzie nic dziwnego, jeśli wkrótce pojawi się naruszenie zasad.

Jeśli zastanawiasz się, w jaki sposób separacja rodziców wpływa na dzieci w różnym wieku, opowiedzieliśmy Ci o podstawowych problemach. Omówione są one na każdym etapie. Jeśli Twoje dziecko musi pokonać tę złożoną sytuację, dowiedz się, jak może zareagować.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.