Opieka naprzemienna po rozwodzie: co to znaczy?

Opieka naprzemienna po rozwodzie: co to znaczy?
Elena Sanz Martín

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz Martín.

Ostatnia aktualizacja: 12 grudnia, 2018

Rozwód może być końcem małżeństwa, ale rola rodzica nigdy się nie kończy. Dzieci powinny spędzać czas z obojgiem rodziców, więc w wielu przypadkach zalecana jest opieka naprzemienna. Dzięki niej można uczynić separację choć trochę mniej przygnębiającą.

Dla wielu rodzin opieka naprzemienna to najlepsza opcja, jeśli chodzi o rozwód, ponieważ takie rozwiązanie pozwala dzieciom spędzać czas z obojgiem rodziców.

Rozwód jest jedną z najtrudniejszych rzeczy, które mogą się przydarzyć parze. Na ogół jest to ostatnia deska ratunku.

Dla dzieci, które często chcą po prostu bez ograniczeń spędzać czas ze swoimi rodzicami, separacja może wydawać się jeszcze bardziej niesprawiedliwa i dezorientująca.

Dzieci nie są odpowiedzialne za tę sytuację. Rodzice powinni działać z możliwie największą dojrzałością, aby ograniczyć cierpienie dzieci do minimum.

Dowiedz się wszystkiego o umowie prawnej, która może określić przyszły kształt Twojej rodziny w tym artykule.

Co to jest opieka naprzemienna?

Opieka naprzemienna to porozumienie prawne, które zakłada, że ​​oboje rodzice będą odpowiedzialni za wychowanie swoich dzieci, mimo że małżeństwo zostało rozwiązane.

Oznacza to dzielenie się czasem, obowiązkami i prawami do opieki nad dzieckiem. Umowa jasno określa, że pokrywanie kosztów związanych z wychowaniem jest obowiązkiem obojga rodziców.

Tradycyjnie, gdy para bierze rozwód, ​​to matka przejmuje pełną opiekę nad dziećmi, podczas gdy ojciec otrzymuje prawa do odwiedzin.

Ta sytuacja w większości przypadków nie jest najlepsza dla dzieci, które powinny spędzać dużo więcej czasu ze swoim ojcem.

Kiedy rodzice dzielą się opieką, dziecko spędza tyle samo czasu z obojgiem rodziców. W ten sposób nikt nie zostaje odsunięty.

To, jak długo dziecko spędza czas z każdym rodzicem, zależy od rodziny. Każdy rodzic może sprawować opiekę przez kolejne miesiące, tygodnie lub dni.

Chłopiec cierpi przez rozwód rodziców

Wymagania, jakie narzuca opieka naprzemienna

Niektórzy specjaliście twierdzą, że opieka naprzemienna jest mniej traumatyczna dla dzieci, ponieważ żadna z postaci rodzicielskich nie jest nieobecna w ich codziennym życiu.

Oczywiście opieka naprzemienna nie sprawdza się równie dobrze we wszystkich rodzinach. Aby taki układ zadziałał, obaj partnerzy muszą utrzymywać serdeczne stosunki jako rodzice.

Ponadto rodzice, którzy dzielą się opieką, zazwyczaj mieszkają blisko siebie. W niektórych przypadkach rodzice mieszkający w różnych miastach mogą zapewnić dzieciom możliwość zamieszkania z jednym rodzicem lub z drugim przez wiele miesięcy.

Prawo nie jest w stanie objąć wszystkich scenariuszy. Sędzia sądu rodzinnego nie jest w stanie podać wszystkich szczegółów dotyczących rozpadu rodziny.

Aby opieka naprzemienna była efektywna, oboje rodzice muszą uzgodnić, co jest najlepsze dla dobrobytu ich dziecka.

Innym jasnym spojrzeniem na to postępowanie prawne jest to, że opieka naprzemienna nie zaczyna się od rozwodu.

Rozpoczyna się, gdy para podejmuje decyzję o sprowadzeniu dziecka na świat. Od tego momentu oboje przyjmują wspólną odpowiedzialność rodzicielską.

Sporządzenie odpowiedniej umowy o wspólnej pieczy nie musi być zbyt skomplikowane, o ile oboje rodzice są w stanie uzgodnić, co jest najlepsze dla ich dzieci.

Opieka naprzemienna – zalety

Dzielenie się opieką ma kilka zalet dla rodziny:

  • Opieka naprzemienna respektuje prawo dzieci do utrzymywania stałego kontaktu z obojgiem rodziców.
  • Spełnia emocjonalną potrzebę istnienia postaci matki i ojca.
  • Może zmniejszyć napięcie między rodzicami.
  • Dzieci nie czują, że muszą wybierać między matką a ojcem.
  • Zmniejsza to ryzyko, że dzieci doświadczą poczucia winy w związku z rozwodem.
  • Poprawia komunikację między rodzicami.
  • Żadna postać rodzicielska nie jest ważniejsza od drugiej w życiu dziecka.
  • Ponieważ rodzice muszą się komunikować otwarcie, opieka naprzemienna zwiększa szanse dzieci na zaakceptowanie i rozumienie separacji.
  • Zmniejsza prawdopodobieństwo, że dzieci zostaną odsunięte od jednego z rodziców.
Rodzice decydują - opieka naprzemienna

Opieka naprzemienna – wady

Główne wady dzielenia się opieką obejmują:

  • Proces adaptacji do życia w dwóch domach.
  • Dziecko musi mieć swoje podstawowe rzeczy w domach obu rodziców.
  • Organizowanie codziennych zajęć może być trudne, gdy rodzice się rozstją.
  • Oboje rodzice będą musieli przestrzegać normalnego harmonogramu dziecka.
  • Dobra komunikacja między obojgiem rodziców jest kluczowa. Ciągłe zmiany w codziennej rutynie dziecka mogą prowadzić do wstrząsów emocjonalnych.

Sporządzenie odpowiedniej umowy o wspólnej pieczy nie musi być zbyt skomplikowane, o ile oboje rodzice są w stanie uzgodnić, co jest najlepsze dla ich dzieci.

Pomimo bólu związanego z rozpadem małżeństwa, komunikacja z Twoim byłym partnerem jest absolutnie niezbędna do efektywnej opieki wspólnej.

Fakt, że związek się nie udał, nie oznacza, że ​​Ty i Twój partner nie będziecie mogli być dobrymi rodzicami dla Waszych dzieci.

Opieka naprzemienna to jeden ze sposobów radzenia sobie z tą trudną sytuacją, który przynosi istotne korzyści wszystkim zaangażowanym stronom.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Catalán Frías, M. J. (2011). La custodia compartida. Revista Derecho y Criminología, (1).
  • Silva Gavilánes, A. E. (2016). La custodia compartida y el interés superior de los niños y niñas (Bachelor’s thesis).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.