Po rozwodzie nie utrudniaj kontaktów dziecka z ojcem

Po rozwodzie nie utrudniaj kontaktów dziecka z ojcem
María Alejandra Castro Arbeláez

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Po rozwodzie nic nie powinno przeszkadzać w kontaktach dziecka z ojcem. Szczególnie Ty nie możesz robić im trudności w utrzymywaniu relacji, mimo że dla Ciebie jest on już tylko Twoim byłym mężem.

Jesteś już po rozwodzie, jednak niezależnie od twoich uczuć wobec byłego męża nie ma usprawiedliwienia na utrudnianie ojcu kontaktów z dzieckiem.

Jeśli Ty i Twój partner nie możecie już dłużej żyć z sobą powinnaś zacząć przygotowywać swoje dziecko na rozwód rodziców. Trzeba to zrobić najdelikatniej i najlepiej jak tylko możliwe. Konflikt między Tobą a mężem nie może przerodzić się w konflikt między dzieckiem a rodzicem.

Jesteś matką, nie zastąpisz dziecku ojca

Ty jako matka wychowujesz dziecko w domu i jesteś odpowiedzialna za jego właściwe ukierunkowywanie. Nie jesteś jednak jedyną odpowiedzialną za to osobą.

Ojciec dziecka, teraz już Twój były mąż, również musi ponosić odpowiedzialność za dziecko, za jego zabezpieczenie finansowe, zdrowie, rozwój emocjonalny, za edukację i za opiekę.

Po rozwodzie najprawdopodobniej do Twoich obowiązków należeć będzie budzenie dziecka rano do szkoły, nakarmienie go, umycie, ubranie i uczesanie. Ale możesz ustalić z ojcem dziecka, że do niego należeć będzie odprowadzenie dziecka do szkoły, a po południu zabranie go i przywiezienie do domu.

Rodzina po rozwodzie
Pozwól swojemu byłemu mężowi uczestniczyć w odpowiedzialności za wychowanie dziecka. A dziecku pozwól cieszyć się czasem spędzonym wspólnie z ojcem.

Nie bierz tylko na siebie całej odpowiedzialności za opiekę, edukację i rozrywkę dziecka. Nie bądź jedynym źródłem, z którego dziecko czerpie miłość i które zapewnia mu mądrze spędzony czas.

Jeśli dziecko i ojciec chcą wspólnie spędzać czas i o ile kontakty z ojcem nie wpływają źle na zdrowie dziecka, jego samopoczucie czy też jeśli ojciec nie daje dziecku złego przykładu wychowawczego, wówczas nie powinnaś utrudniać im kontaktów.

Dziecko ma prawo do posiadania zarówno ojca i matki, którzy zapewniają mu opiekę. Oboje rodziców powinno mieć szansę pokazać dziecku swoją miłość, wychowywać je i wspierać, zapewniać bezpieczeństwo i dawać pewność do śmiałego kroczenia przez życie.

To, że Ty i Twój były mąż mieszkacie teraz w innych domach i Wasze małżeństwo się skończyło nie może być powodem do tego, aby Wasze wspólne dziecko cierpiało z powodu braku ojca. Każde dziecko ma prawo do kontaktów z ojcem, a w szczególności dziecko, którego tata już nie mieszka z nim w tym samym domu.

Co Ty i Twój były mąż musicie zrobić po rozwodzie?

Rodzina po rozwodzie

Jeśli chcecie, żeby Wasze dziecko nie cierpiało z powodu Waszego rozwodu musicie mu zapewnić bezpieczeństwo i miłość; musicie mu dać opiekę jakiej potrzebuje.

Nawet jeśli jesteście już po rozwodzie i mężczyzna, który kiedyś był Twoim mężem jest teraz jedynie ojcem Twojego dziecka, nie masz prawa utrudniać relacji między nim a dzieckiem.

Pod żadnym pozorem nie powinnaś kierować się chęcią odwetu. Nie powinnaś celowo ograniczać kontaktów ojca z dzieckiem, aby zranić czy obrazić mężczyznę, którego kiedyś darzyłaś miłością.

Pamiętaj, że mimo iż nie tworzysz już ze swoim byłym mężem rodziny to jednak oboje macie wspólny cel – wychować Wasze dziecko jak najlepiej. To powinien być priorytet, który sprawi, że będziecie musieli do końca życia jakoś razem współpracować.

Musisz znaleźć sposób na porozumienie się ze swoim byłym mężem w ważnych kwestiach wychowawczych, aby zapewnić dziecku szczęście i emocjonalne poczucie bezpieczeństwa. Poniższe wskazówki mogą Ci w tym pomóc:

  • Oboje rodziców musi wykonywać obowiązki związane z wychowaniem dziecka.
  • Rodzice nie mogą obrażać się wzajemnie, a na pewno nigdy w obecności dziecka.
  • Żadne z rodziców nie powinno mówić źle o drugim rodzicu w obecności dziecka.
  • Oboje rodziców powinno słuchać co mówi i co czuje dziecko – to jest priorytet.
  • Rodzice muszą pokazać dziecku, że mimo iż nie mieszkają już razem ono zawsze może na nich liczyć i że każde z rodziców bardzo mocno je kocha.
  • Nigdy nie można używać dziecka jako karty przetargowej w kłótniach.
  • Nigdy nie można wykorzystywać dziecka jako broni do atakowania się wzajemnie.

Pomiędzy dzieckiem a ojcem…

Nie powinno być nic innego poza miłością w relacjach między dzieckiem a ojcem. Ich relacje powinny się opierać na zaufaniu, szacunku, otwartym i zdrowym komunikowaniu się. Jeśli możesz cokolwiek zrobić, żeby w tym pomóc, zrób to koniecznie!

Matka i ojciec powinni odłożyć na bok wzajemne waśnie i stawiać na pierwszym miejscu dobro swojego dziecka.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.