Uzdrowienie relacji rodzica z dzieckiem: czy jest możliwe?

Uzdrowienie relacji rodzica z dzieckiem: czy jest możliwe?
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 23 października, 2019

Uzdrowienie relacji rodzica z dzieckiem to wspólny wysiłek, którego muszą się podjąć wszyscy członkowie rodziny. Chociaż często konflikty i nieporozumienia mogą sprawić, że stracisz nadzieję na poprawę stosunków, to mimo tego możesz odzyskać jego szacunek i bezwarunkową miłość swojej pociechy.

W dzisiejszych czasach niestety coraz częściej obserwujemy pogorszenie komunikacji miedzy rodzicami a dziećmi oraz rozpad ich więzi. Właśnie dlatego chcemy przedstawić nasze pomysły na uzdrowienie relacji rodzica z dzieckiem.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, co oddala Was od siebie. Zobacz, co możesz zrobić, aby odzyskać jedną z najważniejszych relacji na świecie – tą między rodzicem a dzieckiem.

Uzdrowienie relacji rodzica z dzieckiem – ale co powoduje pogarszanie się tej relacji?

Uzdrowienie relacji rodzica z dzieckiem to jeden z najczęściej poruszanych tematów w dzisiejszej psychologii. Zniszczone środowisko rodzinne stanowi źródło problemów interpersonalnych, jak i ekonomicznych.

Przyczyny takiej sytuacji są inne w każdej rodzinie. Jednak najczęściej rozpad więzi rodzinnych powoduje:

Zwiększone użycie technologii

W niektórych przypadkach urządzenia elektroniczne mogą zwiększać dystans między osobami mieszkającymi pod tym samym dachem.

Obecnie często można zobaczyć rodziców siedzących przy urządzeniach elektronicznych i pracujących po godzinach. W międzyczasie dzieci z koleją grają na tabletach. Od najmłodszych lat uczą się, że nie powinny przeszkadzać swoim rodzicom.

Każdy uważa, że ma rację

Niektóre z konfliktów między rodzicami a dziećmi biorą się z poczucia racji i braku empatii. Dla wielu osób tłumaczenie własnego punktu widzenia wiąże się z koniecznością wejścia w polemikę, co z kolei wywołuje lęk związany z utratą poczucia bezpieczeństwa i odsłonięciem się przed drugą osobą.

Ten lęk uniemożliwia prowadzenie zdrowego dialogu. To z kolei prowadzi do rozpadu więzi.

Lęk

U wielu dzieci myśl o intymności wywołuje brak zaufania i lęk przed rodzicami Te czynniki uniemożliwiają budowanie zdrowej relacji. W takim przypadku dziecko postrzega rodzica jako osobę zbyt bardzo zainteresowaną jego prywatnym życiem, co jeszcze bardziej osłabia komunikację.

Z kolei rodzice często obawiają się utraty autorytetu i tego, że ich dziecko dowie się o tym, co sami robili, gdy byli młodzi. Boją się również, że ich dzieci poznają ich lęki związane z takimi obszarami życia jak finanse, praca, czy życie towarzyskie.

Uzdrowienie relacji rodzica z dzieckiem: praktyczne podpowiedzi

Uzdrowienie relacji rodzica z dzieckiem jest możliwe dopiero wtedy, gdy oboje nauczycie się rozmawiać ze sobą i słuchać siebie nawzajem. Obie strony muszą się na tym skoncentrować, aby ich wysiłki przyniosły oczekiwany skutek i doprowadziły do zmian.

Rodzina wycięta z papieru

Poniżej znajdziesz kilka skutecznych metod:

Rodzice

Już od najmłodszych lat dziecko powinno wiedzieć, że jesteś przystępną osobą, która chce nawiązać zdrową komunikację. Aby tego dokonać, rozpocznij rozmowę od dzielenia się pomysłami, które mają szansę przypaść dziecku do gustu. Unikaj przesłuchiwania go. Pokaż mu, że interesuje Cię jego życie.

Przestań robić rzeczy w tle i zacznij go słuchać. Nie przerywaj mu i pozwól swobodnie się wypowiadać.

Tata krzyczący na syna - uzdrowienie relacji rodzica z dzieckiem

Pamiętaj, że również Twoje reakcje mogą poprawiać lub pogarszać komunikację z dzieckiem. Z pewnością pogorszy ją rozpoczęcie kłótni lub nastawienie defensywne i zirytowanie sytuacją.

Wyraź swoją opinię nie karcąc jednocześnie dziecka. Dzięki temu stworzysz zdrowe środowisko, które wspiera budowanie bliskich relacji. A poza tym będziesz dawała dobry wzór do naśladowania.

Dzieci

Za poprawę relacji nie odpowiadają jedynie rodzice. Również dziecko musi włożyć w cały proces odrobinę wysiłku. Oto kilka podpowiedzi ekspertów:

  • Rozważ konsekwencje, jakie mogą płynąć z pogorszenia relacji z rodzicami. To najważniejsze osoby w Twoim życiu, bo wychowywały Cię od najmłodszych lat. Decyzje podjęte w złości mogą zranić zarówno Ciebie, jak i Twoją rodzinę.
  • Zachowaj otwartość na wiele opcji. Twoi rodzica mają mądrość płynącą z doświadczenia. Skorzystasz z niej, jeśli tylko będziesz ich słuchać i będziesz z nimi szczery.
  • Pamiętaj, że Twoi rodzice nie są idealni. To pomoże Ci wybaczać im każdego dnia, starać się zrozumieć ich błędy i zachować cierpliwość.

Podsumowując, uzdrowienie relacji rodzica z dzieckiem to kwestia, którą musi udać  się osiągnąć w dzisiejszym społeczeństwie. Dzięki temu będziesz w stanie żyć bez zawiści i żalu, które niszczą Twoje zdrowie psychiczne i fizyczne.

Zarówno rodzice, jak i dzieci, powinni zdawać sobie sprawę z tego, że rodzina jest zawsze najważniejsza.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Mead, M. (2014). “La educación desde la comunicación”, Cultura y Educación, 10 (1): 17-34.
  • Pacho, Z. R., & Triñanes, E. R. (2011). “Programas de entrenamiento para padres de niños con problemas de conducta: Una revisión de su eficacia”, Anales de Psicología, 37 (3-4): 223-230.
  • Torío López, S. (2004). “Familia, escuela y sociedad”, Aula Abierta, 83: 35-52.
  • Bowlby, J. (1986). Vínculos afectivos: formación, desarrollo y pérdida. Madrid: Morata.
  • Bowlby, J. (1995). Teoría del apego. Lebovici, Weil-HalpernF.
  • Garrido-Rojas, L. (2006). Apego, emoción y regulación emocional. Implicaciones para la salud. Revista latinoamericana de psicología, 38(3), 493-507. https://www.redalyc.org/pdf/805/80538304.pdf
  • Marrone, M., Diamond, N., Juri, L., & Bleichmar, H. (2001). La teoría del apego: un enfoque actual. Madrid: Psimática.
  • Moneta, M. (2003). El Apego. Aspectos clínicos y psicobiológicos de la díada madre-hijo. Santiago: Cuatro Vientos.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.