Poprawić produktywność dziecka może każdy rodzic

Poprawić produktywność dziecka może każdy rodzic
María Alejandra Castro Arbeláez

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Napisany przez Naí Botello

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Jeśli chcesz poprawić produktywność dziecka, potrzebujesz zapewnić mu coś więcej niż tylko czas na spokojną naukę. Sukces zależy od wielu czynników, które omówimy w tym artykule.

Co może zrobić rodzic, aby poprawić  produktywność dziecka w szkole i na dodatkowych zajęciach? Doskonalenie akademickie nie jest tak łatwe, jak mogłoby się wydawać.

Powszechnie uważa się, że jeśli dzieci pójdą do dobrej szkoły lub wykonają wszystkie zadania domowe, to wystarczy, aby osiągnęły sukces. Jednak często okazuje się, że karta ocen oddaje średnią lub niską wydajność. Możesz wtedy zastanawiać się, co robić, aby poprawić produktywność dziecka.

Wysokie IQ czy samo uczęszczanie na zajęcia nie wystarczy, aby dziecko osiągało dobre wyniki w nauce. Warto wziąć pod uwagę kilka czynników, na przykład to, czy dieta dziecka jest bogata w wartości odżywcze, lub czy dziecko otrzymuje wsparcie, którego potrzebuje.

Wiemy, że może to być skomplikowany temat. Dlatego, aby pomóc Ci znaleźć rozwiązania, które naprawdę zadziałają w przypadku Twoich dzieci, chcemy przedstawić kilka wskazówek.

Co to znaczy być produktywnym uczniem?

Produktywność i sukces w szkole są ze sobą powiązane we wszystkich wymiarach. Musimy jednak zrozumieć, że produktywność łączy się z wydajnością. Odłóż na bok swoje stare przekonania, że ​​produktywność oznacza robienie więcej lub bycie zajętym przez cały czas.

Stąd łatwo wysnuć wniosek, że czas, jaki dzieci spędzają na nauce, wcale nie musi być długi, aby być produktywnym. Ważniejsze jest to, by Twoje dzieci były skoncentrowane i ukierunkowane na zachowanie informacji.

Ponadto muszą rozumieć, co czytają. Muszą aktywnie podtrzymywać swoją uwagę.

Aby to było możliwe, dzieci muszą czuć się komfortowo i mieć wszystkie niezbędne narzędzia. Dzięki temu będą mogły zrobić wszystko, co muszą.

Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc Ci poprawić produktywność dziecka.

Poprawić produktywność dziecka w szkole

Jak poprawić produktywność dziecka w szkole

1. Dobre odżywianie i odpoczynek

Po pierwsze, musisz zacząć od podstaw, czyli od dobrej diety i wystarczającej ilości odpoczynku. Upewnij się, że dziecko nie wychodzi z domu bez śniadania. Śniadanie dostarcza 25% dziennego zapotrzebowania na kalorie, których organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania.

Dzieci, które nie jedzą śniadania przed pójściem do szkoły, mają mało energii podczas zajęć. Mają też problemy z koncentracją, bóle głowy i nie zapamiętują nowych informacji. To samo dzieje się, gdy nie wypoczywają wystarczająco w nocy, na przykład, gdy chodzą spać późno i śpią za krótko.

To samo dotyczy popołudniowych zajęć. Upewnij się, że dziecko zjada dobry obiad i popołudniową przekąskę, zanim zacznie odrabiać zadania domowe. Również, jeśli to możliwe, pozwól dziecku na drzemkę.

2. Przyjazna przestrzeń do nauki

Twoje dzieci powinny mieć biurko lub stolik, przy którym mogą wygodnie odrabiać pracę domową. Musi to być miejsce, gdzie mogą czuć się komfortowo i pracować bez zakłóceń, takich jak telewizja. Spróbuj zastosować zasadę „mniej znaczy więcej” przy dekorowaniu pokoju dziecka lub jego przestrzeni do nauki.

Na biurku powinien znajdować się komputer lub laptop, jeśli to konieczne, a także ołówki, zeszyty i podręczniki. Ważne jest, aby nie było tam „umilaczy” ani „rozpraszaczy”. Zabierz ich telefon komórkowy, tablet lub inne zabawki, które mogą rozpraszać uwagę dziecka.

Czas, jaki dzieci spędzają na nauce, wcale nie musi być długi, aby być produktywnym. Ważniejsze jest to, by Twoje dzieci były skoncentrowane i ukierunkowane na zachowanie informacji.

3. Zainwestuj w ergonomiczne krzesło do nauki

W przestrzeni do nauki ważne są dobrej jakości meble, które zapewnią Twojemu dziecku komfortową pracę. Ergonomiczne krzesło jest jednym z takich mebli.

Większość rodziców zapomina, że ​​jeśli krzesło nie jest dobre, dziecko będzie się ciągle ruszać, by znaleźć wygodną pozycję.

W konsekwencji straci skupienie nad tym, co czyta. To skutecznie utrudni mu produktywne spędzanie czasu.

Rodzic pracuje, by Poprawić produktywność dziecka

4. Aktywnie współpracuj z dziećmi

Musisz zachować gotowość i chęć do współpracy z dziećmi. Nie odpychaj dziecka, gdy potrzebuje pomocy.

Jeśli dziecko musi wykonać projekt grupowy, niech zaprosi kolegów do domu lub umówi się ze swoją grupą w domu innego ucznia – nie utrudniaj mu tego bez wyraźnych powodów.

Inną dobrą sugestią jest okresowe sprawdzanie wzroku dziecka i zainwestowanie w okulary, jeśli tego potrzebuje.

Na koniec pamiętaj, aby zapewnić dziecku dawkę dobrych emocji. Dzieci z wysokim poczuciem własnej wartości są pewne swoich umiejętności. Zaufanie i czynniki, o których wspomnieliśmy powyżej, pomogą poprawić produktywność dziecka w szkole.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Cortese, A. (2011). Técnicas de estudio. Metodología de la investigación. 
  • Narváez, M. R. T., Guzmán, I. T., González, M. D. C. U., & Robayo, A. M. M. (2009). Hábitos de estudio vs. fracaso académico. Revista educación, 33(2), 15-24. https://www.redalyc.org/pdf/440/44012058002.pdf
  • Ramos, C. B. (2007). La incidencia de las TICs en el fortalecimiento de hábitos y competencias para el estudio. Edutec. Revista Electrónica de Tecnología Educativa, (23), a077-a077. http://edutec.es/revista/index.php/edutec-e/article/view/497
  • Art Markman Ph.D. (2012). Developing Good Study Habits Really Works. Sychonomic Bulletin & Review.
  • Robert Bjork y Nate Kornell. (2007). Principles of cognitive science in education: The effects of generation, errors, and feedback. Psychonomic Bulletin and Review.
  • Quintanilla Paz Soldán, F. ( última consulta octubre 2019). Hábitos de estudio. [ material de apyo al tutor]. Recuperado de: www.prepa8.unam.mx
  • VIU. (17 noviembre 2015). Lad técnicas de estudio mejor valoradas pata niños. Recupetado de: www.universidadviu.es
  • Gabinete Psicodiagnosis (s.f.). Como motivar a estudiar. Recuperado de: https://psicodiagnosis.es/areageneral/otros-temas/como-motivar-los-nios-a-estudiar/index.php

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.