Jak urządzić pokój dziecka według metody Montessori

Jak urządzić pokój dziecka według metody Montessori
Elena Sanz Martín

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz Martín.

Ostatnia aktualizacja: 18 listopada, 2018

Dowiedz się, jak urządzić pokój dziecka według metody Montessori. W ten sposób pomożesz dziecku rozwijać kreatywność w wyjątkowym i bezpiecznym środowisku.

Jeśli chodzi o to, jak urządzić pokój dziecka według metody Montessori, możemy ulec pokusie kupowania rozmaitych akcesoriów, które naszym zdaniem sprawią, że dziecko poczuje się komfortowo w nowym otoczeniu.

Ale to, co rodzice uważają za wygodne nie zawsze podoba się dziecku.

Jak urządzić pokój dziecka według metody Montessori

Metoda Montessori to podejście skoncentrowane na dziecku, pozwalające osiągnąć optymalne wyniki w nauce.

Ponieważ każde dziecko ma inne umiejętności, podstawą metody Montessori jest umożliwienie młodemu człowiekowi eksperymentowania z jego umiejętnościami.

Jedną z głównych cech systemu Montessori jest to, że wykorzystuje on fakt, iż maluchy mają wrodzoną potrzebę uczenia się i interakcji z otoczeniem.

Dlatego dziecko potrzebuje środowiska dostosowanego do jego potrzeb, zamiast tego, w którym dobrze czuje się osoba dorosła.

Porady jak urządzić pokój dziecka według metody Montessori

Eksploracja otoczenia jest jednym z głównych założeń metody Montessori. Chyba nie masz wątpliwości co do tego, że nie istnieje lepsze miejsce do odkrywania otoczenia niż własny pokój.

Pokój dziecięcy może stać się idealnym miejscem do odkrywania otoczenia i uczenia się. Dzięki metodzie Montessori wszystkie te cele można osiągnąć, wiedząc jak urządzić pokój dziecka.

Jak zastosować metodę Montessori podczas urządzania pokoju dziecka

Bardzo często można zobaczyć pokoje dziecięce, które są dostosowane do potrzeb rodziców. Tymczasem, jeśli chcesz nauczyć się, jak urządzić pokój dziecka według metody Montessori, pamiętaj o następujących aspektach:

 • Przestrzeń. Koncepcja dekorowania według zasad Montessori koncentruje się na dużym, czystym i dobrze oświetlonym pomieszczeniu z dobrą wentylacją.
 • Łóżko. Zaleca się zrezygnowanie z łóżeczka z barierką i innych zamkniętych łóżeczek, gdy dziecko ukończy 18 miesięcy. Metoda Montessori zachęca, by łóżeczko w pokoju dziecięcym znajdowało się na poziomie gruntu. W ten sposób zapewniasz dziecku bezpieczeństwo, ale nie ograniczasz jego swobody w odkrywaniu otoczenia.
 • Ściany. Wybierz kolory, które wprawiają w spokojny nastrój, takie jak ciepłe odcienie. Pamiętaj, że będzie to osobista przestrzeń Twojego dziecka. Ciepłe kolory ułatwiają zrelaksowanie się i wprowadzają przyjemną atmosferę.
 • Meble. Meble takie jak szafy z szufladami, krzesła, obrazy i półki powinny znajdować się na wysokości dziecka, a nie na wysokości osoby dorosłej. W ten sposób Twoje dziecko będzie czuć się komfortowo w środowisku, ponieważ wszystko będzie w zasięgu jego ręki.
 • Podłoga. Podłoga powinna być wolna od przeszkód, aby dziecko mogło swobodnie poruszać się po pokoju. Jeśli to możliwe, wybierz dywany, które pozwolą dziecku odkrywać różne tekstury.
 • Zabawki. Zabawki powinny być wykonane z materiałów naturalnych, takich jak tkanina lub drewno zamiast z tworzywa sztucznego. Należy pamiętać, że bardzo skomplikowane zabawki ze światłami i dźwiękami ograniczają kreatywność.
 • Akcesoria. Lustra pozwalają dzieciom obserwować i odkrywać ich ciała. Możesz także umieszczać plakaty z krajobrazami, zwierzętami lub roślinami. Wieszaki na ubrania powinny być umieszczone tak, aby dzieci mogły samodzielnie wieszać ubrania.
 • Porządek. Porządek powinien być szanowany i przestrzegany, a przestrzeni powinno starczyć na wszystko. Nigdy nie powinno być zbyt wiele rzeczy w pokoju, ponieważ może to uniemożliwić utrzymanie porządku.
Jak urządzić pokój dziecka według metody Montessori

Jak urządzić pokój dziecka według metody Montessori i cieszyć się zaletami tego rozwiązania

Jeśli wiesz, jak urządzić pokój dziecka według metody Montessori, możesz cieszyć się następującymi zaletami:

 1. Dziecko staje się bardziej niezależne i autonomiczne.
 2. Pokój zapewnia dziecku swobodę w rozwijaniu jego kreatywności.
 3. Nauka odbywa się szybciej, a dziecko łatwo dostosowuje się do różnych środowisk
 4. Przestrzeń zgodna z metodą Montessori przyczynia się do integralnego rozwoju dziecka.
 5. Dziecko znajduje się w centrum jego własnej nauki.
 6. Dziecko może uczyć się we własnym tempie.
 7. Metoda Montessori postrzega dziecko jako istotę zdolną, a nie bezradną, co jest fundamentalne dla jego rozwoju.

Poza wszystkimi wymienionymi powyżej zaletami, koncepcja dekorowania według zasad Montessori to bardziej ekonomiczne i funkcjonalne rozwiązanie niż tradycyjnie urządzone pomieszczenia.

Teraz, kiedy wiesz, jak urządzić pokój dziecka według metody Montessori, możesz przystąpić do działania. Dodatkowe wskazówki znajdziesz w internecie i w dobrych podręcznikach.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.