Magiczne słowa: "proszę", "dziękuję", "przepraszam"

Magiczne słowa: "proszę", "dziękuję", "przepraszam"
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 23 stycznia, 2019

Magiczne słowa używane w domu w stosunku do dzieci mogą zmniejszyć napięcie i pomóc w ulepszeniu cennych i wdzięcznych cech wobec dorosłych. Naucz swoje dzieci dobrych manier od najmłodszych lat. Jeśli to zrobisz, zawsze będą szanować Ciebie i innych.

Magiczne słowa są częścią tego, co nazywa się dobrymi manierami. Nauczenie Twojego dziecka, aby używało tych słów w życiu codziennym, z pewnością pomoże mu dojrzeć, aby być pełnoprawnym dorosłym. Jednak musisz wiedzieć, że nie jest to wcale łatwe zadanie. Wymaga dużego poświęcenia. Dowiedz się, jak włączyć do słownictwa używanego w domu słowa “dziękuję”, “proszę” i “przepraszam”.

Magiczne słowa i ich znaczenie

Z pewnością zauważyłaś, że słyszenie jak ktoś mówi “dzień dobry”, “dziękuję”, “przepraszam” i “proszę” całkowicie zmienia postrzeganie i ocenę tego człowieka.

Jest to jeszcze ważniejsze, jeśli chodzi o dzieci. Może to zwiększyć ich poziom socjalizacji, co z kolei pomoże im dostosować się do środowiska i otoczenia.

Te słowa pozwalają im skutecznie współpracować z rówieśnikami. Pobudzają również pozytywne reakcje i integrację społeczną.

Sposoby nauczenia dzieci magicznych słów

Najlepszym sposobem, aby nauczyć swoje dzieci tego, aby magiczne słowa na stałe zagościły na zawsze w ich słowniku jest dobry przykład z Twojej strony. Powinnaś uwzględnić je w swoich codziennych rozmowach z rodziną, przyjaciółmi, sąsiadami i oczywiście z dziećmi.

Istnieją również inne techniki, które mogą zachęcić do korzystania z tych słów. Oto kilka przykładów:

Naucz swoje dzieci znaczenia tych magicznych słów

Kiedy Twoje dzieci osiągną pewien wiek, możesz wytłumaczyć im dlaczego dobre maniery są tak ważne.

Oto znaczenia tych wielkich słów.

  • Dziękuję. Wyraża podziękowanie za hojność. Nauczenie ich wypowiadania tego prostego słowa pomoże im być wdzięcznymi dziećmi, które potrafią docenić wysiłek innych.
  • Proszę. To słowo uczy dzieci, że nie otrzymają oczekiwanej rzeczy, jeśli będą o nią prosić bez szacunku. Pomóż im rozpoznać, że inni mają prawo do odmowy podzielenia się.
  • Przepraszam. Powiedzenie słowa “przepraszam” szczerze pomaga dziecku rozpoznać jego błędy i starać się poprawić jego działania.
  • Dzień dobry. Jest to pozdrowienie, które wskazuje, że każdy zasługuje na uczciwe i miłe traktowanie.
Magiczne słowa używane przez mamę wobec dzieci

Spraw, aby odnalazły w tym zabawę

Nauczanie dziecka, aby używał tych magicznych słów nie musi być nudne.

Spróbuj użyć piosenek, gier lub opowieści, które pokazują związek między dobrymi manierami i ich pozytywnymi konsekwencjami.

Niektóre przykłady opowieści, które można wykorzystać, aby zachęcić dzieci do grzeczności to: Magiczne drzewo i Paznokcie i miłość.

Pokazuj dobre maniery podczas kontaktu z Twoimi znajomymi

Pierwszy kontakt dzieci z ich rówieśnikami jest w przedszkolu. Tam będą się uczyć interakcji z kolegami z klasy oraz ich nauczycielami.

Naucz je mówić “cześć” kiedy przybywają, prosić o zabawki używając magicznego słowa “proszę” i przepraszać, kiedy się mylą.

Bądź cierpliwa

Włączenie tych słów do życia codziennego dzieci wymaga wysiłku, cierpliwości, wytrwałości i poświęcenia. Oznacza to, że będziesz musiała często je przypominać, zanim stanie się to nawykiem.

Dobrą alternatywą jest zapytanie ich: “A co z magicznymi słowami?” To pomoże im je zapamiętać.

“Usłyszenie, że ktoś mówi “dzień dobry”, “dziękuję”, “przepraszam” i “proszę”, całkowicie zmienia postrzeganie tego człowieka przez innych ludzi.”

Zrób kilka praktycznych treningów i ustal realistyczne cele

Naucz swoją maleństwa, że używane przez nich magiczne słowa sprawiają, że inni czują się dobrze.

Poćwicz z nimi jak pozdrowić sąsiadów, kiedy należy podziękować, a kiedy powiedzieć “przepraszam” lub “proszę”. To przygotuje ich na każdą okazję.

Nie zmuszaj ich do nauki

Podczas tego procesu są pewne rzeczy, których nie powinieneś nigdy robić, takie jak:

  • Nie upokarzaj dziecka ani nie zmuszaj go, by się przywitało, jeśli poczuje się zakłopotane. Proces używania magicznych słów może być nieco wolniejszy u dzieci, które są nieśmiałe.
  • Nie negocjuj z dzieckiem. Musi nauczyć się być grzecznym, nie oczekując niczego w zamian.
  • Nie informuj innych o procesie, który podejmuje Twoje dziecko.

Wyjaśnij pozytywne rezultaty bycia grzecznym

Naucz je zrozumieć związek między ich działaniami i konsekwencjami, które one generują. Na przykład doskonałym przykładem jest stwierdzenie: “Twoja babcia była tak bardzo szczęśliwa, że powiedziałeś “dziękuję”.

Poinformowanie ich, że dobrze sobie radzą, zachęci ich do kontynuowania tego w praktyce, czego je uczysz.

Podsumowując, posiadanie dobrze wychowanych dzieci wymaga od rodziców poświęcenia i ciągłego wysiłku. Powinnaś je wychwalać, gdy robią coś dobrze. Uważaj na złe wpływy i wzmacniaj pozytywne uczenie się.

Te magiczne słowa ostatecznie przekształcą się w wiele wielkich możliwości dla nich w życiu.

To może Cię zainteresować ...
Skuteczne wychowywanie dzieci – 4 nawyki
Jesteś Mamą
Przeczytaj na Jesteś Mamą
Skuteczne wychowywanie dzieci – 4 nawyki

Wychowywanie dzieci nie musi być równoznaczne z ciągłym gniewem i narzekaniem. Wręcz przeciwnie, zdrowe nawyki i dobre nastawienie dają wspaniałe r...


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Treści zawarte na stronie Jesteś Mamą służą wyłącznie celom edukacyjnym i informacyjnym. W żadnym wypadku nie zastępują one diagnozy, porady lub leczenia u specjalisty. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.