Jak nauczyć dziecko organizacji? Proste techniki!

Naucz dziecko organizacji! Ułatwi Ci to prace domowe, a maluchowi bardzo przyda się w późniejszym życiu!
Jak nauczyć dziecko organizacji? Proste techniki!
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 28 grudnia, 2018

Umiejętność organizacji wpływa na wiele aspektów życia. Dlatego właśnie dobrze jest wiedzieć jak nauczyć dziecko organizacji. Taka nauka od najmłodszych lat to świetna inwestycja w przyszłość.

Podstawową odpowiedzią na pytanie o to jak nauczyć dziecko organizacji jest dawanie dobrego przykładu. Nie jest to oczywiście zawsze proste. Jako rodzice definiujemy uporządkowaną przestrzeń inaczej niż małe dziecko.

Dlatego nauka organizacji wiąże się z nauką odpowiedzialności. Jak to osiągnąć? W dzisiejszym artykule podpowiemy Ci jakich technik użyć, by łatwo nauczyć dziecko porządku i organizowana przestrzeni.

Bądź wyrozumiała aby motywować dziecko

Twoim celem jest nauczenie dziecka tego, jak utrzymywać pokój w porządku i czystości. Na kolejnym etapie maluch przyswoi sobie ten stan jako nawyk, co zaprocentuje w przyszłości.

Innymi słowy, jeśli chcesz odkryć jak nauczyć dziecko organizacji musisz sprawić, że jego pokój przestanie wyglądać wiecznie jak pole bitwy. Maluch nie może też wędrować po domu i zostawiać wszędzie swoich rzeczy a później o nich zapominać.

Z drugiej strony, Ty nie możesz liczyć na to że nauczysz małe dziecko idealnego porządku w dwa dni ani że osiągniesz wiele stosując kary.

Będziesz musiała skorzystać z pokładów cierpliwości aby osiągnąć swój zamierzony cel. Na pewno cały proces będzie łatwiejszy jeśli pomożesz dziecku sprzątać i układać zabawki.

Kiedy maluch zobaczy, że mu pomagasz, najprawdopodobniej poczuje się zmotywowany do tego by wykonać zadanie jak najlepiej. Ta sama zasada odnosi się i do zabawek i do ubrań, a także do kredek, książek, roweru itd.

Dziecko powoli zacznie przyzwyczajać się do tego, że rzeczy powinny być odkładane na właściwe im miejsca po tym jak już przestanie się ich używać.

Pamiętaj natomiast o tym, by nie wykonywać za dziecko calej pracy nawet jeśli jesteś już zła i zniecierpliwiona i chcesz, by w domu zapanował porządek. Aby dziecko nauczyło się samodzielnego sprzątania i organizacji musi widzieć w Tobie wzór do naśladowania, ale nie osobę która je wyręczy. Dziecko będzie zwracało dużo uwagi na to, co robisz.

Jak nauczyć dziecko organizacji? 6 prostych technik

Wraz z upływem miesięcy osobowość Twojej pociechy zacznie się rozwijać. Dlatego też ważne jest opracowanie planu i strategii i przemyślenie tego jak nauczyć dziecko organizacji. Od wczesnych miesięcy podkreślaj wagę odkładania rzeczy na należne im miejsca.

Małe dzieci potrzebują jednak więcej niż tylko motywacji. W ich przypadku kluczową rolę pełni obserwacja, naśladowanie przykładów i nauka poprzez zabawę.

1. Zamień sprzątanie w wyzwanie

Zamień sprzątanie w zabawę!
Niech porządkowanie pokoju będzie wyzwaniem. Zapytaj na przykład dziecko: “Kto odłoży więcej rzeczy w minutę?”.

Kiedy maluch zobaczy, że bierze udział w wyścigu z Tobą lub z rodzeństwem, poczuje na pewno dużą motywację do tego, by wygrać!

2. Określ dokładnie gdzie należy odłożyć każdy przedmiot

Jeśli Twoje dziecko ma własny pokój, zorganizuj przestrzeń w pomieszczeniu w taki sposób, by pociecha mogła z łatwością odłożyć zabawki i inne przedmioty na należne im miejsce.

Kup na przykład pudełka, które można łatwo wysunąć z półek i przegródek i włożyć do nich zabawki.

Jeśli dziecko ma wspólny pokój, przygotuj dla niego kącik w którym znajdować się będą wszystkie jego przedmioty. Możesz też stworzyć osobne miejsca na zabawki i książki.

3. Stwórz ciekawą przestrzeń

Kup ciekawe półki i szafki albo pomaluj te, które już macie. Wyznacz jasno miejsca, do których należy odłożyć poszczególne przedmioty. Możesz wykorzystać naklejki albo obrazki do oznaczenia pudełka na samochodziki, piłki, maskotki itd.

W ten sposób dziecku łatwo będzie określić gdzie należy odłożyć poszczególne rzeczy.

Niech najczęściej używane zabawki będą w zasięgu ręki. Dzięki temu kiedy dziecko będzie chciało się nimi pobawić nie będzie musiało wyjmować i przesuwać wielu przedmiotów, robiąc przy okazji bałagan.

4. Ułatw trochę dziecku zadania

Jeśli dziecko bardzo często bawi się poza swoim pokojem – na przykład w kuchni czy w salonie – stwórz w tym miejscu przestrzeń w której będzie mogło przechowywać zabawki.

Dzięki temu po skończonej zabawie maluch nie będzie musiał zbierać swoich rzeczy i przenosić ich do innego pomieszczenia. Dla zmęczonego dziecka takie zadanie może być zniechęcające.

5. Ogranicz ilość posiadanych przedmiotów

Sekret do tego jak nauczyć dziecko organizacji tkwi również w tym, by zachęcać je do oddawania rzeczy, z których już nie korzysta. 

Wiele miejsc takich jak domy dziecka i szpitale przyjmuje używane zabawki i ubrania. Nie musisz ich wyrzucać!

6. Stwórz przestrzeń dla relaksu

Spróbuj spojrzeć na Wasz dom oczyma dziecka. Pamiętaj, że maluch wciąż się uczy i rozwija.

Wszystko jest dla niego ciekawe. To dlatego dzieci często bawią się przypadkowymi znalezionymi w domu przedmiotami.

Pozwól maluszkowi stworzyć własne otoczenie. Czasem na pewno będzie to oznaczało bałagan, ale w momentach zabawy dziecko powinno mieć całkowitą wolność. Niech bawi się czym chce (oczywiście w granicach bezpieczeństwa i rozsądku). Jedynym warunkiem jest to, że po skończonej zabawie posprząta po sobie.

Jeśli chcesz dowiedzieć się jak nauczyć dziecko organizacji, pamiętaj o dawaniu dobrego przykładu.

Korzyści płynące z uczenia dziecka organizacji

Ucząc dziecko porządku łatwo stracić cierpliwość. Sukces będzie wymagał od Ciebie wyrozumiałości i poświęcenia czasu, ale efekt końcowy będzie tego warty. Oto korzyści jakie płyną z nauczenia dziecka organizacji:

  • Maluchowi łatwiej będzie ułożyć sprawy zewnętrzne i wewnętrzne
  • Będzie umiał odkładać przedmioty na ich miejsce co zaoszczędzi Ci mnóstwo pracy
  • Umiejętność organizowania przestrzeni przekłada się na inne dobre nawyki takie jak higiena
  • Porządkowanie pokoju przygotuje dziecko do wyzwań pojawiających się w późniejszym życiu

Na koniec przypomnimy Ci raz jeszcze o najważniejszej kwestii związanej z uczeniem dziecka organizacji: maluchy uczą się poprzez naśladowanie, musisz więc koniecznie dawać dobry przykład. Dawanie przykładu zadziała znacznie lepiej niż tylko powiedzenie maluchowi co powinien zrobić.

Jeśli zapewnisz dziecku wzór do naśladowania, na pewno nauczy się ono szybko jak dbać o swoje rzeczy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.