Wczesne nawyki dziecka ważne przed okresem dojrzewania

Wczesne nawyki dziecka ważne przed okresem dojrzewania
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 01 grudnia, 2018

Z punktu widzenia rodzica ważne jest, aby wiedzieć, jakie wczesne nawyki dziecka warto kształtować zanim dziecko wejdzie w okres dojrzewania. Nasze dzieci muszą zrozumieć pewne rzeczy, zanim staną się nastolatkami; zanim staną przed prawdziwym światem.

Kiedy nasze dzieci są bardzo młode, nie zwracamy zbytniej uwagi na małe incydenty, słowa lub błędne zachowania. Dlatego tak ważne są wczesne nawyki dziecka.

Ale ten etap kończy się szybko i nadchodzi czas, kiedy musimy się zatrzymać i pomyśleć. Za kilka lat nasze dzieci zostaną dorosłymi. Wtedy nasze porady i ostrzeżenia prawdopodobnie nie będą miały takiego samego skutku jak teraz.

Dlatego musimy skorzystać z obecnej okazji.

Jakie wczesne nawyki dziecka warto wykształcić zanim dziecko rozpocznie okres dojrzewania? Czy rodzice naprawdę mają na to jakikolwiek wpływ?

W dzieciństwie zawsze jest moment, kiedy drzwi otwierają się i pozwalają wejść w przyszłość.

Graham Green

Wczesne nawyki dziecka warte kształcenia przed wejściem w wiek dojrzewania

Zaufanie do rodzica

Jeśli chodzi o wczesne nawyki dzieci, bardzo ważne jest, aby przed osiągnięciem dojrzewania dziecko wiedziało, że może Ci ufać.

Zainteresuj się przyjaciółmi dziecka, jego problemami i obawami, pokaż mu, że może Ci wszystko powiedzieć.

Dzięki temu utworzysz ścieżkę, którą wielu rodziców uważa za niemożliwą do osiągnięcia w określonym wieku.

Komunikacja z dziećmi jest niezbędna dla ich zdrowego i spokojnego wzrostu.

Dziecko, które wie, że jego rodzice go kochają i wspierają, powstrzymuje je przed podejmowaniem pochopnych decyzji bez proszenia o radę.

Wczesne nawyki dziecka - mama rozmawia z córką

Przyjmowanie odmowy

Wiele dzieci przyzwyczaja się, że dostaje wszystko, o co prosi, więc kiedy dorosną, myślą, że mogą dalej robić to samo.

Nie rozumieją, że w realnym świecie sprawy nie zawsze układają się po myśli. Ich zachowanie może wpędzić ich w kłopoty.

Naucz swoje dziecko akceptować odmowę bez wpadania w histerię czy robienia scen. Przez większość czasu rodzice z dobrych intencji przystają na większość próśb swoich dzieci, ale po pewnym czasie powoduje to nieodwracalne szkody.

Odkładanie telefonu

Twoje dzieci muszą nauczyć się żyć bez telefonów. W świecie nadmiernego przywiązania do urządzeń mobilnych i sieci społecznościowych, rozmowa z kimś twarzą w twarz wydaje się niemal niemożliwym zadaniem.

W przeciwieństwie do tego, czego my doświadczyliśmy, nasze dzieci dorastają, uczestnicząc w rewolucji technologicznej, dlatego jest to tak duża część ich życia.

Nie pozwól, aby dziecko przynosiło ze sobą telefon do stołu. Ustalenie określonych godzin korzystania z technologii lub wiedza, kiedy przestać jest podstawowym warunkiem bycia dorosłym szanującym swoje środowisko.

Na uczelni lub w pracy nie mogą przeglądać portali społecznościowych przez cały dzień!

Kontakt fizyczny

Okazuj czułość swoim dzieciom. Czasami młodzi ludzie mogą wydawać się nieco oschli, ale wszystkie dzieci muszą czuć się kochane.

Jednak nie przytłaczaj ich nadmiarem uczucia; szanuj ich osobistą przestrzeń. Sami przyjdą się schronić w Twoich ramionach, kiedy ogarnie ich potrzeba uczucia.

Brak uczuć i bliskości może sprawić, że dzieci będą w niekorzystnej sytuacji w przyszłości. Ważne jest, aby nie przegapić uścisku lub pocałunku, gdy go najbardziej potrzebują.

Rozwój poprzez porażki

Twoje dzieci muszą odnosić porażki, aby się uczyć. Jak sobie z tym poradzić? Kiedy upadną, pomóż im wstać.

W ten sposób dowiedzą się, co się stanie, gdy coś pójdzie nie tak i jak to przezwyciężyć.

Najgorsze, co można zrobić to nie próbować w ogóle. Porażki i sukcesy są dowodem na ich odwagę.

Gdy dziecko uczy się, że czasami odnosi się porażkę, dowiaduje się, że może stawić czoła wszystkiemu. Nie będzie bać się tego, co myślą inni.

Będzie dbać wyłącznie o to, jak postrzega siebie, a jego pragnienie samodoskonalenia wzrośnie.

Szczęśliwy ojciec obejmuje syna

Higiena

Może wydawać się to banalne, ale dbanie o higienę jest o wiele ważniejsze, niż mogłoby się wydawać. Dorastając, każdy staje się panem własnego ciała.

Gdy dziecko będzie starsze, rodzice nie będą już czekać przez cały dzień, aby powiedzieć mu, że ma zmienić ubrania lub umyć zęby, więc będzie musiało „zmusić się”, aby to zrobić. Dlatego wczesne nawyki dziecka w kwestii higieny są tak istotne.

Przygoda dorastania częściowo opiera się na nauce robienia pewnych rzeczy samodzielnie.

Samowystarczalność jest kolejnym kluczowym zwyczajem, jaki dziecko powinno wypracować przed osiągnięciem dojrzałości, ponieważ pozwoli mu to być panem własnego losu.

Jak widać, rodzice mają duże możliwości, by wykształcić wczesne nawyki dziecka zanim wejdzie ono w okres dojrzewania.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.