LEGO Education - jak wykorzystać ten system w szkole?

Lego Education to ciekawe rozwiązanie edukacyjne dla dzieci i młodzieży w każdym wieku. Sprawdź jak zastosować je w twojej klasie!
LEGO Education - jak wykorzystać ten system w szkole?
Ana Couñago

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Ana Couñago.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Czy wiesz, że korzystając z klocków i systemów edukacyjnych LEGO Education, dzieci mogą nie tylko dobrze się bawić, ale także uczyć się podczas różnorodnych zajęć edukacyjnych? Poznaj już dziś ten ciekawy system do wspomagania nauczania!

Przeczytaj nasz dzisiejszy artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!

Korzyści z LEGO Education dla uczniów w wieku szkolnym.

LEGO Education to kompletny system dydaktyczny dla dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym, opracowany w myśl reguły „nauka poprzez zabawę”. Zestaw ten odznacza się obszernym wsparciem merytorycznym, ze szkoleniami i materiałami także dla nauczycieli.  Co ważne współpracuje on z podstawą programową w większości krajów!

Materiały te są dostosowane do potrzeb uczniów w każdym wieku i o różnych umiejętnościach. Dzięki naciskowi na kreatywność, współpracę i logiczne myślenie, rozwiązania edukacyjne LEGO Education wzmacniają pewność siebie uczniów oraz rozwijają umiejętności przydatne w późniejszych etapach edukacji.

Wszyscy wiemy, czym jest LEGO – te słynne małe kolorowe klocki i elementy, z których można budować wszystko, czego dusza zapragnie. W dzisiejszych czasach wielu nauczycieli używa klocków jako potężnego i innowacyjnego zasobu edukacyjnego w klasie. To wszystko jest możliwe właśnie dzięki LEGO Education.

LEGO Education pozwala dzieciom uczyć się poprzez ciekawe i angażujące metodologie, w których zachęca się dzieci do nauki. Korzystając z tego systemu, dzieci mogą zastosować w praktyce zdobytą wiedzę i wyrażać swoje pomysły poprzez budowanie z klocków.

Korzyści z LEGO Education w szkole.

Zabawa klockami Duplo

Istnieją różne zestawy i pakiety LEGO Education, wśród których możemy znaleźć:

  • Story Starters (Pierwsze kroki po systemie).
  • Simple Machines (Budowa prostych maszyn).
  • Motorized Mechanisms (Bardziej zaawansowane elementy i mechanizmy).
  • More to Math (Działania matematyczne i stosowanie równań).
  • Learn to Learn (Nauka to przyjemność).
  • Build to Express (Budowa i ekspresja własnych pomysłów).

Każdy z powyższych zestawów jest skierowany do określonej grupy wiekowej i ma określony cel naukowy. Jest jednak coś, co łączy te pakiety. Każdy z nich pomaga dziecku czerpać radość z nauki i przeprowadzać procesy edukacyjne, charakteryzujące się zabawą, aktywnością, interaktywnością i kreatywnością.

Tego typu produkty LEGO zostały stworzone z zamiarem, aby służyć nauczycielom jako zasoby umożliwiające realizację celów programowych określonych przedmiotów. Wartością tego projektu jest umożliwienie bardziej efektywnego, motywującego, atrakcyjnego i inspirującego sposobu nauczania młodych ludzi.

Warto pamiętać, że nauczyciel, który zamierza korzystać z LEGO Education w klasie, musi być przewodnikiem podczas całego procesu uczenia się. Co więcej, uczniowie w sposób autonomiczny muszą znaleźć rozwiązanie dla różnych wyzwań i projektów, które zaproponuje nauczyciel.

„Daj uczniom coś do wykonania, a nie coś do nauczenia się na pamięć. Działanie ma taką naturę, że wymaga myślenia; to prawdziwa metoda nauczania.”

– John Dewey –

LEGO Education można wykorzystać do pracy nad wszystkimi rodzajami wiedzy i umiejętności, od umiejętności społecznych i komunikacyjnych po rozwój umiejętności czytania i pisania lub również naukę przedmiotów ścisłych i przyrodniczych.

Najwięcej zasobów można znaleźć na tematy związane z naukami ścisłymi, technologią, inżynierią i matematyką.

Zalety korzystania z LEGO Education w rozwoju dzieci

Korzystanie z systemów edukacyjnych LEGO w procesie nauczania i uczenia się przynosi dzieciom wiele korzyści. Poniżej możesz odkryć niektóre z nich:

  • Promowanie ciekawości i chęci do nauki.
  • Pomoc w rozwijaniu umiejętności psychomotorycznych poprzez naukę konstrukcji z małych elementów.
  • Wspieranie wyobraźni i kreatywności przy wymyślaniu i tworzeniu nowych konstrukcji od podstaw.
  • Promowanie współpracy i komunikacji poprzez pracę w zespole w celu osiągnięcia wspólnego celu.
  • Pomoc w rozwijaniu logicznego myślenia. Aby odpowiednio dopasować elementy, dziecko musi przeanalizować sytuację, a także dobrze uporządkować pomysły.
  • Promowanie rozwiązywania problemów: dzieci muszą rozwiązywać każde wyzwanie samodzielnie, podejmując określone decyzje, a także stosując krytyczne myślenie.

„Kreatywność jest jak LEGO, widzimy wszystkie elementy, ale nadal nie wiemy, co możemy z nimi zrobić”.

– Anonim –

zabawa


Systemy nauczania i innowacyjne zasoby edukacyjne

Z tego, co widzieliśmy do tej pory, możemy wywnioskować, że LEGO Education to ciekawy i innowacyjny zasób edukacyjny. Promuje on integralny rozwój dzieci, młodzieży i młodzieży.

Obecnie jest wielu nauczycieli, którzy podjęli kroki w celu włączenia tego narzędzia do nauczania w klasie, zarówno na poziomie wczesnej edukacji, szkoły podstawowej, średniej, a nawet uniwersytetu. Narzędzie to zapewnia bardzo dobre wyniki na wszystkich poziomach edukacji.

Jeśli więc jesteś nauczycielem i chcesz, aby twoje zajęcia były o wiele przyjemniejsze i przyjemniejsze, rozważ skorzystanie z LEGO Education. Jesteśmy pewni, że twoi uczniowie będą także entuzjastycznie nastawieni do tego pomysłu. W końcu każde urozmaicenie zajęć pomaga im przerwać rutynę.

 

Co więcej, w ten sposób umożliwisz tym nowym pokoleniom skorzystanie z innego rodzaju edukacji, dalekiej od tradycyjnych metod używania ołówków, książek i papieru. Jest to bardziej motywujący rodzaj edukacji, w którym uczniowie codziennie przychodzą na zajęcia z szerokim uśmiechem i chętni do nauki.

Masz jeszcze jakieś pytania? Potrzebujesz więcej informacji na ten temat? Wejdź na oficjalną stronę LEGO Education i zapoznaj się z ponad 400 lekcjami dostępnymi do użytku w klasie. Wypróbuj je już dziś!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Zimmerman, B. (2017). Programming education for students of any age: LEGO® education-mindstorms® EV3 robotics. Journal of Computing Sciences in Colleges33(1), 42-43.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.