Nauka w wakacje - jak zachęcić dzieci do powtórek?

Nauka w wakacje jest istotnym elementem edukacji dziecka. Warto poświęcić kilka chwil każdego tygodnia, aby przygotować je do nadchodzącego roku szkolnego.
Nauka w wakacje - jak zachęcić dzieci do powtórek?
Azucena Fernández

Napisane i zweryfikowane przez nauczycielka Azucena Fernández.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Nauka w wakacje to wspaniały sposób na przygotowanie dzieci do nadchodzącego roku szkolnego. Dzieci powinny kontynuować edukację podczas lata z wielu powodów. Nie chodzi tu o godziny spędzone nad książkami, ale o wprowadzenie elementów przypominających wiadomości ze szkoły do życia codziennego i odpoczynku.

W tym artykule dowiesz się dlaczego jest to tak istotne, jak to wykonać i jak pomóc dziecku przygotować się do nadchodzącego roku szkolnego.

Czytaj dalej i dowiedz się więcej!

Nauka w wakacje – dlaczego jest tak istotna?

Dzieci w parku - nauka w wakacje

Jeśli dzieci nie będą kontynuować nauki podczas wakacji choć w minimalnym zakresie, mogą szybko zapomnieć o wielu rzeczach, których nauczyły się w ciągu roku szkolnego. Jest to znany efekt, “letniego zapominania”.

Aby tego uniknąć, podczas przerwy wakacyjnej należy zapewnić dzieciom stymulację intelektualną, pozwalającą na rozwój ich zdolności i kreatywności. Po zakończeniu wakacji, dobrze przygotowani uczniowie będą gotowi do podjęcia się następnego semestru.

Jeśli latem dzieci nie biorą udziału w żadnych zajęciach edukacyjnych, a rodzice nie zapewniają im takiej stymulacji w domu, mogą zapomnieć, czego nauczyły się w ciągu całego roku szkolnego.

Nauczyciele muszą zazwyczaj poświęcać miesiąc lub 2 z całego roku szkolnego na powtórki i ponowne przejrzenie wszystkiego, o czym dzieci mogły zapomnieć podczas przerwy.

Znaczenie edukacji dzieci podczas przerwy od szkoły 

Dzieci w parku - nauka w wakacje

Wielu osobom może się wydawać, że podczas wakacji letnich nigdy nie zapomnieli niczego ze szkoły. Jednocześnie nauczyciele prawdopodobnie potwierdzą, że każdego roku mimo napiętego planu pracy z młodzieżą, muszą w kółko powtarzać zapomniany materiał.

Według badań, dzieci podczas przerwy wakacyjnej mogą zapominać nawet jedną trzecią tego, czego nauczyły się w poprzednim roku szkolnym. To bardzo dużo informacji; jedna trzecia roku to prawie 60 dni szkoły. Kiedy dzieci nie uczą się dalej w czasie wakacji lub nie ćwiczą tego, czego się nauczyły, będą miały niekorzystne skutki w klasie.

Co pokazują badania na temat nauki w wakacje?

Badania dowodzą, jak ważne jest kontynuowanie nauki w czasie wakacji. Kiedy uczniowie biorą udział w zajęciach edukacyjnych podczas przerwy letniej, poprawią swój cały proces uczenia się. Gdy dorosną, prawdopodobnie wybiorą ciekawe zajęcia czy obozy naukowe, z których mogą się czegoś nauczyć.

Naukowcy ustalili, że uczniowie, którzy uczą się także podczas wakacji w szkole podstawowej, częściej kończą szkołę średnią z dobrymi ocenami.

Nauka w wakacje- co możesz zrobić, aby pomóc swojemu dziecku się zmobilizować?

Dzieci z tatą
  • Zachęcaj swoje dzieci do angażowania się w różne zajęcia w okresie letnim. Poświęć trochę czasu i pomóż swojemu uczniowi pracować nad jego działaniami edukacyjnymi. Pomocne będą nawet proste rzeczy, takie jak wspólne czytanie, spędzanie czasu w lokalnej bibliotece, parku, a nawet wspólne gotowanie.
  • Nie chodzi tylko o odrabianie lekcji, ale także o odkrywanie nowych rzeczy, doświadczanie nowych emocji i eksperymentów w życiu, odwiedzanie parków nauki, wystaw itp. Wspólnie możecie prowadzić dziennik obserwacji na przykład nowych odmian drzew lub ptaków.
  • Wśród zajęć możesz uwzględnić na przykład 10-minutową sesję matematyczną. W zaledwie 10 minut możesz pomóc swojemu dziecku zapamiętać to, czego będą od niego wymagali nauczyciele.

Nie chodzi tylko o długie sesje naukowe i robienie zadań z matematyki. Możesz zmieniać harmonogram. Krótkie sesje, wycieczki do ogrodów zoologicznych, botanicznych czy wystaw naukowych są równie cenne.

Zdywersyfikuj godziny i spędzony czas- jednego dnia ucz się po obiedzie, kolejnego dnia, poucz się z dzieckiem trochę, zanim pójdziecie na spacer. Warto przejrzeć lektury szkolne na spacerze czy pikniku Pomoże to zaciekawić dziecko i utrzymać jego zainteresowanie.

Według wielu ekspertów z dziedziny pedagogiki, najważniejsze jest to, aby dzieci się nie nudziły podczas takich sesji naukowych.  Nie chodzi tylko o oglądanie telewizji przez cały dzień i przeglądanie internetu. Gdy pogoda nie dopisuje, możecie znaleźć ciekawy film edukacyjny, historyczny lub program naukowy.

Lato może być świetnym momentem, aby poświęcić czas swoim dzieciom, nawiązać z nimi bliższą relację i pomóc im stać się lepszymi uczniami.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Seth Gershenson. (2013). Do Summer Time-Use Gaps Vary by Socioeconomic Status? American Educational Research Journal.
  • G. D. Borman & M. Boulay. (2004). Summer learning: Research, policies, and programs. Routledge.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.