Zabawy dla półrocznego dziecka: 7 propozycji

Zabawy dla półrocznego dziecka: 7 propozycji

Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia, 2020

Dzieci w wieku sześciu miesięcy są zaskakująco bystre, choć dopiero co poznają świat. Poznaj zabawy dla półrocznego dziecka i dowiedz się, jak możesz rozwijać jego potencjał.

Istnieje wiele zabaw dla półrocznego dziecka, które pomogą mu rozwijać jego świeżo nabyte umiejętności. To wiek, w którym dziecko robi ogromne skoki rozwojowe pod względem swoich umiejętności oraz zmian w zachowaniu.

Właśnie dlatego stymulacja dzieci w tym wieku oraz zapewnianie im nowych przestrzeni do odkrywania odgrywają tak znaczącą rolę. Takie działanie pomoże im osiągać nowe kroki milowe w rozwoju.

“W szóstym miesiącu życia dziecko jest bardziej aktywne. Ponieważ staje się coraz bardziej mobilne, nadszedł właściwy czas, aby upewnić się, że Wasz dom jest bezpieczny. Schowaj wszystkie produkty do czyszczenia, lekarstwa, środki ze składnikami trującymi i ostre przedmioty w miejscu, którego dziecko nie będzie w stanie dosięgnąć. Pilnuj, aby każda osoba, która opiekuje się dzieckiem wiedziała, w jaki sposób należy zadbać o jego bezpieczeństwo.”

–Departament Zdrowia i Usług Społecznych, USA–

Wszystkie zabawy opisane w poniższym artykule wywrą pozytywny wpływ na rozwój fizycznym, umysłowy oraz emocjonalny Twojego maluszka.

Powinnaś również wykorzystać wspólnie spędzane chwile do wzmacniania Waszych więzi rodzinnych. Spędzajcie razem czas jako rodzice i dziecko, bawiąc się z maluszkiem i ucząc się nowych rzeczy.

Zapamiętaj opisane poniżej zabawy dla półrocznego dziecka i wypróbuj je już dziś!

Najbardziej produktywne zabawy dla półrocznego dziecka

1. Rozpryskiwanie wody w basenie

W tym wieku dziecko jest w stanie utrzymać pozycję siedzącą podczas kąpieli. Ułóż w jego zasięgu zabawki i pokaż mu, w jaki sposób może rozpryskiwać wodę rączkami.

Ta aktywność nie tylko sprawia dziecku niesamowitą frajdę. Siedzenie w baseniku pomaga mu również pracować nad wzmocnieniem mięśni w dolnej części pleców oraz poprawia jego postawę ciała.

2. Piosenki i kołysanki dla dzieci w wieku sześciu miesięcy

Usiądź lub połóż się przed dzieckiem i zacznij śpiewać piosenkę lub wpadającą w ucho i radosną melodię. Do głosu dołóż ruchy, gest oraz śmieszne dźwięki, które sprawią, że Twoje dziecko zacznie się uśmiechać.

Dziecko w parku z bańkami - zabawy dla półrocznego dziecka

Tańcz z maluszkiem i zachęć go do poruszania w się w rytm muzyki. To pomoże mu rozwijać mięśnie i motorykę dużą.

3. Zabawy z bąbelkami

Rozdmuchaj wokół dziecka bąbelki z wody z mydłem i pozwól mu zbliżać do nich twarz, aby zauważył ich wszystkie kolory. Postaraj się złapać bąbelki i zachęć maluszka do ich dotykania i brania ich w ręce.

Takie proste zabawy dla półrocznego dziecka pomogą mu rozwijać umiejętności wzrokowe, na przykład podążanie wzrokiem za obiektem. Wzmocnią również jego koordynację wzrokowo-ruchową.

4. Zabawa w układanie klocków

Weź kolorowe klocki, których rozmiar jest dopasowany do rączek dziecka. Posadź maluszka przed sobą, pokaż mu, co ma robić i pomóż mu naśladować budowanie wieży z klocków.

Chociaż nie będzie w stanie zbudować całej wieży, pomożesz mu poprawić jego umiejętność chwytania rzeczy. Poza tym, podobnie jak wcześniejsza zabawa, wzmocni także jego koordynację wzrokowo-ruchową.

Inne zajęcia dla półrocznego dziecka

5. Czytanie bajek

Wybierz książki z największymi ilustracjami i najbardziej wyrazistymi kolorami. Posadź dziecko na kolanach i zacznij mu czytać modulując głos w zabawny sposób. Jednocześnie będzie w stanie obserwować każdy Twój ruch oraz wszystkie ilustracje.

Na samym początku słowa mogą go nie interesować, ale ilustracje z pewnością przyciągną jego uwagę. Nie bądź zaskoczona, jeśli Twój maluszek zacznie mówić po swojemu i przyglądać się Tobie ze zdziwieniem.

6. Zabawa piłką plażową

Jeśli masz możliwość zabrania dziecka w miejsce, w którym może bezpiecznie przebywać na świeżym powietrzu, od razu z niej skorzystaj. Usiądź w niedalekiej odległości przed dzieckiem i rozłóż nogi.

Poczekaj, aż maluch zwróci na Ciebie uwagę i delikatnie poturlaj piłkę w jego stronę. Spróbuje ją złapać, poruszyć i uderzyć. Taka zabawa bez wątpienia pomoże mu rozwijać mięśnie w całym ciele.

7. Zabawy dla półrocznego dziecka: przeciąganie sznurka

Aby rozpocząć tą zabawę, wybierz sznurek, który wykonano z miękkiego materiału, aby nie obtarł delikatnej skóry maluszka. Następnie włóż jeden koniec sznurka w jego dłoń i chwyć drugi koniec.

Teraz delikatnie pociągnij za sznurek i poczekaj, aż dziecko zrobi to samo. Ta aktywność pomoże dziecku rozwinąć umiejętność chwytania przedmiotów oraz poprawi jego ruchy palcami.

Mama czytająca dziecku

Inne aktywności dla dziecka w wieku sześciu miesięcy, które również pomogą mu rozwijać siłę mięśni, to na przykład poruszanie stopami jak podczas jazdy rowerem.

Podsumowując, wszystkie z wyżej wymienionych zabaw i aktywności wspierają zdrowy rozwój dziecka. Sprawiają również, że czas, który spędzacie wspólnie zapewni mu możliwość rozwoju.

Poza tym wspieranie rozwoju umiejętności dziecka nie zajmuje wcale tak wiele czasu, bo bazuje na prostych i praktycznych działaniach.

To może Cię zainteresować ...
Stymulacja kreatywności dziecka poprzez rysowanie – poznaj jej zalety!
Jesteś MamąPrzeczytaj na Jesteś Mamą
Stymulacja kreatywności dziecka poprzez rysowanie – poznaj jej zalety!

Rysowanie doskonale wspomaga rozwój dziecka. Dowiedz się, jak powinna wyglądać stymulacja kreatywności dziecka poprzez rysowanie.  • Sumbland, C. (2008). 50 actividades para estimular a tu bebé: 0-12 meses. Imaginador.
  • Sánchez, N., & Jazmina, E. (2015). Gimnasio portátil para actividades de estimulación temprana en bebés de 6 a 12 meses del programa Creciendo con Nuestros Hijos del Mies(Bachelor’s thesis, Pontificia Universidad Católica del Ecuador Sede Ambato). https://repositorio.pucesa.edu.ec/handle/123456789/1250
  • Moreno, J. A., & De Paula, L. (2005). Actividades Acuáticas para el primer año de vida del bebé. In En Actas de II Congreso Internacional de Actividades Acuáticas (pp. 171-188).