Kształcenie na odległość: wady i zalety e-learningu

Kształcenie na odległość: wady i zalety e-learningu
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 15 kwietnia, 2019

Kształcenie na odległość staje się coraz bardziej popularne na całym świecie. Trend, który rozpoczął się ponad pół wieku temu bazując na pamfletach i kursach korespondencyjnych, daje obecnie szeroką gamę różnorodnych możliwości.

Kształcenie na odległość to doskonały sposób na naukę dla osób, które chcą zdobyć nowe umiejętności i poszerzyć wiedzę. Szybki rozwój technologii i tworzenie zasobów elektronicznych umożliwia wielu instytucjom prowadzenie wysokiej jakości kursów w najróżniejszych dziedzinach nauki.

Ale czy to wystarczy, by zastąpić bezpośredni kontakt z profesorami? W poniższym artykule przyjrzymy się zaletom i wadom wirtualnych uczelni. Kształcenie na odległość opiera się na wykorzystywaniu materiałów audio, wideo i przesyłanych drogą mailową oraz przestrzeni wirtualnej, którą można dzielić na żywo z nauczycielem i innymi studentami.

Na czym polega kształcenie na odległość?

Internet to doskonałe źródło nauczania online. Studenci mogą zapoznać się z każdym kursem i programem nauczania używając tabletów, komputerów, laptopów, a nawet smartfonów.

W ostatnich 10 latach nastąpił skokowy wzrost popularności platform LMS (Learning Management System) do zarządzania nauczaniem i kursów e-learningowych. Ich liczba potroiła się, co umożliwiło rozwój nauczania online i zwiększenie jego zasięgu. Obecnie kształcenie na odległość obejmuje studia licencjackie, magisterskie i podyplomowe.

Dyplomy uniwersyteckie zdobyte podczas kształcenia na odległość zazwyczaj są równoważne z tymi, które zdobywa się metodą tradycyjną. Oprócz typowych studiów w Internecie można znaleźć kusy internetowe uczące każdej specjalistycznej umiejętności, jaką tylko sobie wymarzysz.

Znaczące zalety kształcenia na odległość

Każdy człowiek ma prawo wybrać własną drogę, którą będzie podążał. Nauczanie przez Internet umożliwia zdobycie wykształcenia większej rzeszy osób. Pomaga ludziom, którzy muszą się borykać z ograniczeniami czasowymi lub nie mają dostępu do odpowiednich uczelni w miejscu zamieszkania, a nie stać ich na przeprowadzkę. Nic dziwnego, że kształcenie na odległość ma wiele zachęcających zalet:

  • Elastyczność. Chociaż wiele szkół stara się zapewnić możliwość dostosowania harmonogramu do potrzeb studentów, to i tak nie będzie wszystkim pasował. Z tego powodu część osób nie będzie w stanie korzystać z ich oferty edukacyjnej.
  • Każdy, kto kiedykolwiek spóźnił się na zajęcia i stracił możliwość poznania kluczowych informacji umożliwiających zrozumienie nauczanego materiału, rozumie znaczenie napiętego harmonogramu.
Kobieta czytająca książkę

Z kolei osoby, które studiują dziennie w pełnym wymiarze, mogą odkryć, że tempo przerabiania materiału jest dla nich zbyt wolne. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku, kształcenie na odległość zapewnia korzystne rozwiązania, które warto rozważyć.

  • Nauczanie na odległość jest idealne dla osób wychowujących dzieci. Wiele kobiet, które zostają mamami, na zawsze porzuca marzenia o studiach.
  • Możesz mieć trudność ze znalezieniem chwili dla siebie, gdy otacza Cię wianuszek dzieci. Kursy online pozwalają samodzielnie ustalać tempo nauki, a tym samym ułatwiają pokonanie ograniczeń, jakie czasem wiążą się z opieką nad dzieckiem.
  • E-learning pomaga również osobom, które chcą zrobić specjalizację. Każdy, kto decyduje się na kształcenie na odległość, ma swoje własne powody. Możesz na przykład pracować w zawodzie i chcieć poprawić swoje umiejętności w określonej dziedzinie, a edukacja “na żywo” może być niemożliwa ze względów logistycznych.

Kolejna grupa, która decyduje się na zajęcia w wirtualnych klasach to młode osoby, które musiały zrezygnować ze studiów aby podjąć pracę. Wirtualne zdobycie dyplomu to doskonała alternatywa dla tradycyjnych studiów.

Czy e-learning ma jakieś wady?

To jasne, że kształcenie przez Internet ma wiele zalet, jednak nie można zapominać o kilka wadach. Czy odległość sama w sobie to wada? Od wielu lat krytyka nauki na odległość opiera się głównie na tym. Jednak rozwój technologii praktycznie wyeliminował bariery geograficzne.

Należy pamiętać, że nie wszystkie kursy i programy nauczania nadążają za rozwojem technologii informacyjnej. Innymi słowy, nie wszystkie oferują konferencje, pokoje rozmów i wirtualne klasy. Z kolei niektóre kursy wymagają rozmowy twarzą w twarz przynajmniej raz w miesiącu, co odrobinę zabija magię rzeczywistości wirtualnej.

Mama z dzieckiem próbująca się uczyć

Być może największa wada kształcenia na odległość to konieczność wzięcia na siebie odpowiedzialności za naukę. Brak fizycznej obecności profesora, który odpowie na wszystkie pytania i wyjaśni niejasne rzeczy, może prowadzić do popadania we frustrację. Z tego powodu sporo uczniów poddaje się już na samym początku kursu.

Podsumowując, rozważenie zalet i wad kształcenia na odległość przed zapisaniem się na kurs pomoże Ci zaoszczędzić trochę czasu i pieniędzy. Zastanów się poważnie, czy nie warto skorzystać z takiej metody nauczania. Rosnąca popularność tej opcji sprawia, że staje się ona coraz szerzej akceptowana i oferuje coraz więcej możliwości.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.