Pokolenie alfa: wszystko, co musisz wiedzieć

Pokolenie alfa: wszystko, co musisz wiedzieć
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 30 stycznia, 2019

Pokolenie alfa odnosi się do dzieci, które urodziły się po roku 2010. W dzisiejszym artykule powiemy Ci wszystko, co musisz wiedzieć o tym nowym pokoleniu.

Każde nowe pokolenie otrzymuje nazwę zgodną z alfabetem greckim. Jak wspomnieliśmy, w tym przypadku pokolenie alfa to określenie odnoszące się do grupy dzieci, których narodziny miały miejsce po 2010 roku.

Podobnie jak każde pokolenie, czas i okoliczności urodzenia tych dzieci wpływają na ich zachowanie i decyzje, jakie podejmują i podejmą. Właśnie dlatego chcielibyśmy zastanowić się, jakimi cechami charakteryzuje się pokolenie alfa.

Pokolenie alfa to dzieci dorastające ze smartfonami w rękach. Co więcej, od najmłodszych lat mogą komunikować swoje myśli przez internet w kilka sekund.

Dzisiejsze ogromne postępy technologiczne – a także inne czynniki – czynią je jednymi z najlepiej przygotowanych i przeobrażonych pokoleń.

Nasz nowy sposób komunikacji sprawia, że ​​zmiana pokoleniowa jest jedną z największych w historii. Podczas gdy poprzednie pokolenia miały po prostu dostęp do coraz nowocześniejszych technologii, pokolenie alfa spędza większość swojego życia, będąc całkowicie w niej zanurzonym.

Pierwsze pokolenie XXI wieku

Pokolenie alfa to dzieci urodzone w latach 2010-2025. W większości są synami i córkami millenialsów, inaczej znanych jako pokolenie Y.

Koncepcja pokolenia alfa została stworzona przez australijskiego demografa Marka McCrindle’a. To on jako pierwszy przypisał ten tytuł pierwszemu pokoleniu urodzonemu całkowicie w XXI wieku.

Jak łatwo się domyślić, pokolenie alfa jest następcą pokolenia Z, które rozpoczęło się w połowie lat 90., zwiastując początek czegoś nowego.

Przyszłość, którą stworzy pokolenie alfa, będzie opierać się na zmianach, których doświadczamy dzisiaj. Dzieci należące do tego pokolenia, często mają starszych rodziców i należą do mniejszych rodzin. Wiele z nich to jedynaki.

Statystycznie na całym świecie pokolenie alfa cieszy się większym bogactwem i dobrami materialnymi niż poprzednie pokolenia. To pierwsze pokolenie XXI wieku jest coraz bardziej zanurzone w technologii od dnia narodzin. Nigdy nie pozna świata, w którym nie istnieją aplikacje mobilne.

Pokolenie alfa - dzieci na dywanie bawią się tabletem

Nasz nowy sposób komunikacji sprawia, że ​​zmiana pokoleniowa jest jedną z największych w historii. Podczas gdy poprzednie pokolenia miały po prostu dostęp do coraz nowocześniejszych technologii, pokolenie alfa spędza większość swojego życia, będąc całkowicie w niej zanurzonym.

Czym charakteryzuje się pokolenie alfa

1. Eksperci w dziedzinie technologii

Bez wątpienia dzieci, które tworzą pokolenia alfa, będą ekspertami w dziedzinie technologii. Nigdy nie poznają świata bez mediów społecznościowych. Większość z nich będzie korzystać z urządzeń mobilnych, które są tak inteligentne, że często nie będzie potrzeby korzystania z komputerów stacjonarnych i laptopów.

Jakby tego było mało, zastosowanie technologii zmieni także ich nawyki konsumenckie w stosunku do poprzednich pokoleń. Będą kupować głównie online i mieć mniej kontaktu z ludźmi niż wcześniej pokolenia, które częściej robią zakupy w sklepach stacjonarnych.

2. Przygotowani na wyzwania

Pokolenie alfa będzie bardziej samowystarczalne i przygotowana na duże wyzwania. Może liczyć na kompletną edukację online i możliwość nauki według własnego sposobu, pasującego do ich osobistych preferencji.

Jednocześnie pokolenie alfa będzie lepiej przygotowane niż jakiekolwiek inne pokolenie, aby stawić czoła problemom, których nie możemy rozwiązać dzisiaj. Będzie to możliwe dzięki przyjściu na świat, który jest zatłoczony, inteligentny i oferuje stały kontakt ze wszystkimi.

3. Mniejsza zdolność uwagi

Dzieci należące do pokolenia alfa bardzo szybko się nudzą. Dzieje się tak dlatego, że są przyzwyczajone do przechodzenia między ekranami i oknami oraz szybkiego wyszukiwania informacji, aby znaleźć to, czego szukają.

Przeskakują z aplikacji do aplikacji, z ekranu na ekran, z wideo na wideo, w poszukiwaniu czegoś, co ich interesuje. Zmniejsza to ich zdolność do koncentracji.

mama i córka korzystają z tabletu

4. Zmiany zainteresowań

Eksperci przewidują, że pokolenie alfa będzie interesować się grami fizycznymi, ale nie w sposób, w jaki je dzisiaj rozumiemy. Badania pokazują, że dzieci „alfa” będą wykazywać największe zainteresowanie urządzeniami przenośnymi i interfejsami obsługiwanymi za pomocą gestów.

Wpłynie to na liczbę godzin, w których dzieci uprawiają sport w ujęciu tygodniowym. Ich zainteresowania i priorytety będą podatne na zmianę świata, szczególnie w odniesieniu do technologii.

Podsumowując, nie zapominajcie, że pokolenie alfa będzie również musiało stawić czoła znacznym wyzwaniom psychologicznym. Będą odczuwać większą samotność, mimo pozostawania w ciągłym kontakcie. Jest to część naturalnych konsekwencji ewolucji technologii i samego społeczeństwa.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.